Denník N

Náramky pre väzňov sú už na Slovensku, domáce väzenie však sudcovia ignorujú

Náramok, ktorý musí zostať na členku. Foto N – Tomáš Benedikovič
Náramok, ktorý musí zostať na členku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská si sama pozvala Najvyšší kontrolný úrad, aby sa pozrel na efektívnosť využívania elektronického monitoringu odsúdených. V praxi sa náramky totiž skoro vôbec nepoužívajú.

Sudcovia sľubovali, že po zavedení elektronického monitoringu začnú viac udeľovať trest domáceho väzenia. Dopadlo to však inak.

Náramky môžu využívať od januára, no štatistiky ministerstva spravodlivosti dokazujú, že po alternatívnom treste súdy siahajú len ojedinele. Spolu 25-krát.

„Aktuálne je kontrolovaných dvanásť osôb. Päť je evidovaných ako chránené osoby a v šiestich prípadoch kontrolovaných osôb a dvoch prípadoch chránených osôb bol už monitoring ukončený,“ spresnil štatistiku hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Náramok pre odsúdeného na domáce väzenie a monitorovacie zariadenie pre probačného úradníka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Náramok pre odsúdeného na domáce väzenie a monitorovacie zariadenie pre probačného úradníka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) hovorí, že zatiaľ využitie zlyháva často aj na banalitách. Napríklad je problémom to, že prieskum toho, či sa obžalovaný hodí na využitie náramku a či býva v oblasti, kde sa dá elektronický monitoring použiť, trvá probačným úradníkom mesiac.

Aj tieto čísla sú dôvodom, prečo ministerka Žitňanská „pozvala“ kontrolórov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Tí majú preveriť efektívnosť využitia elektronického monitoringu. Zaviedol ho ešte Žitňanskej predchodca Tomáš Borec (za Smer). Získal naň 22 miliónov eur z eurofondov, pričom počítal s cieľovou skupinou dvoch tisícok osôb.

„Vydanie trestného rozkazu je rýchlejšie, preto sudcovia nechcú zdržovať súdne konanie,“ vysvetlila Žitňanská. Musí preto hovoriť s políciou a prokuratúrou, aby na možnosť využitia náramkov mysleli už pri obžalobe a možno ešte skôr. Nie až pred súdom.

Monitorovací systém má rôzne využitie

  • Monitoring domáceho väzenia
  • Monitoring zákazu pobytu
  • Monitoring zákazu priblíženia (technické zariadenia môžu zabrániť aj náhodnému stretu, napr. v obchodnom centre – obeť môže upozorniť, či sa k nej náhodou útočník neblíži)
  • Hlasový monitoring (kontrola fanúšikov, ktorí majú zákaz účasti na zápase; cez klasický telefón, nie mobil, ho systém kontroluje, či je doma)
  • Monitoring zákazu požívania alkoholu (po výzve od systému sa kontrolovaný musí podrobiť dychovej skúške, pričom zariadenie zosníma aj jeho tvár)

Ministerka očakáva, že kontrola NKÚ dá jasnú odpoveď na to, ako nastavovať podobné projekty tak, aby nevzbudzovali pochybnosti o ich efektívnosti. „Je to dobrá vec a ten systém treba využívať, ale otázne je, či nebol príliš robustne nadizajnovaný pre počiatočnú fázu,“ dodala Žitňanská.

Chceli kontrolovať aj fanúšikov

Pôvodne malo ministerstvo v pláne využiť elektronický monitoring nielen pri odsúdených na domáce väzenie, či zákazy priblíženia sa k osobe. Pomôcť mal aj pri kontrole fanúšikov, ktorí majú zákaz ísť na športové podujatie.

Náramky mali výrazne odbremeniť aj preplnené väznice – väzňov s nízkymi trestami mali na zvyšok trestu poslať do domáceho väzenia. Schváliť to musí súd na návrh riaditeľa väznice. Zatiaľ podmienky splnil jeden.

Teraz Žitňanská uvažuje, že by cez náramky kontrolovali aj odsúdených, ktorí pracujú mimo väzníc. Mohlo by to zamedziť prípadom, ako bol nedávny útek väzňa Ľubomíra Behana. Z Leopoldova ušiel začiatkom júna pri oprave strelnice pri väznici. Stále je na úteku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie