Denník N

Otvorte oči a snívajte, do Košíc a Bratislavy sa vracia Biela noc

Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett: Mrak. Obľúbená interaktívna inštalácia bude v Bratislave na Kapitulskej ulici. V Košiciach už bola. Foto - BN
Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett: Mrak. Obľúbená interaktívna inštalácia bude v Bratislave na Kapitulskej ulici. V Košiciach už bola. Foto – BN

Festival súčasného umenia Biela noc opäť prinesie množstvo umelcov z celého sveta do Košíc aj do Bratislavy. Najväčšou novinkou je, že niektoré inštalácie nebudú zadarmo ako doteraz.

[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]

Keď pred siedmimi rokmi plánovala prvú Bielu noc v rodných Košiciach, súčasťou festivalovej mapy bol slovník pojmov, aby diváci vedeli, čo si vlastne pod súčasným umením môžu predstaviť. Väčšina diel sa nedožila polnoci, ale ju to neodradilo. Festival poznala z Paríža, kde niekoľko rokov žila, a nadchol ju. Bola to jedna z najväčších udalostí jesene, keď milióny Parížanov vyšli večer von a objavovali nové miesta svojho mesta prostredníctvom umenia s festivalovou mapou v ruke.

Dnes je Biela noc vďaka Zuzane Pacákovej a jej tímu už absolútnou súčasťou života Košíc v prvú októbrovú sobotu. Vlani vyšla do ulíc po prvýkrát aj Bratislava a stotisícový záujem nečakal nikto ani v najodvážnejších predstavách. Vonku bolo zlé počasie, doprava skolabovala.

„Vždy mám v hlave ten najhorší možný scenár, a to, že nepríde nikto. Keď vlani začalo pršať, bola som presvedčená, že to bude úplná katastrofa. Napokon to bol neuveriteľný zážitok,“ hovorí Zuzana Pacáková. Prekvapila ju kultivovanosť divákov aj ich reakcie. Či sa situácia zopakuje, uvidíme v hlavnom meste budúci týždeň, už túto sobotu sa rozsvietia Košice.

Po prvý raz nebude celý festivalový program zadarmo, permanentky na diela v interiéroch alebo záhradách sa dajú kúpiť online, predávať sa budú aj na mieste.

Chystáte sa na Bielu noc? Posielajte nám svoje zážitky a fotografie na e-mail bielanoc@dennikn.sk. Najlepšie z nich uverejníme na našom webe a v novinách.

Lístky si kúpte vopred

„Bolo to mimoriadne ťažké rozhodnutie, hlavným dôvodom sú financie. Celý festival je veľmi nákladný, každý rok sa mení jeho rozpočet a nie je v ňom žiadna stabilná zložka. Po skončení festivalu počúvame nadšenie okolia, no my nikdy nevieme, či sa nám podarí urobiť aj ďalší ročník, a to je veľmi vyčerpávajúce,“ hovorí Zuzana Pacáková.

Nechce pristúpiť k znižovaniu počtu diel alebo ich kvality, navyše spoplatnenie časti vystavených diel môže divákov prirodzene filtrovať na rôzne trasy a zabezpečiť tak väčší komfort divákom, ale aj samotným dielam. „Interiéry majú obmedzenú kapacitu a iba ťažko zvládajú veľkú masu, rovnako je to s dielami, ktoré sú krehké. Verím, že tento krok všetkým v konečnom dôsledku prospeje. Diváci majú možnosť rozhodnúť sa, ktorú trasu si vyberú – ak ostanú iba vonku, stále uvidia množstvo skvelých diel.“

Permanentky budú stáť päť eur v Košiciach a osem eur v Bratislave, kde bude približne o osemnásť diel viac. Kúpiť sa dajú online alebo v deň festivalu na vyznačených predajných miestach (BN pass). Za túto sumu uvidíte reálne približne dvadsaťosem diel (BA), deti do pätnásť rokov, seniori a ZŤP majú vstup zadarmo. „Kúpte si lístok online, nehrozí, že budete čakať v rade,“ odporúčajú organizátori.

Vlani dochádzalo v Bratislave k problémom aj pri vstupoch do interiérov, kde boli diela, ktorých začiatok sa viazal na konkrétny čas. Takýchto diel bude tento rok menej a žiadne dielo headlinerov nie je limitované vstupom na konkrétny čas.

Auto nechajte doma

Kým organizácia v Košiciach po siedmich rokoch funguje už automaticky, prvý ročník v Bratislave ukázal úskalia dopravy a práce s políciou. „Spolupracujeme s nimi a verím, že po skúsenostiach z vlaňajška to bude fungovať lepšie. Vlani nás, popravde, nikto nebral dosť vážne a nečakal, že by mohlo prísť až toľko ľudí, verím, že teraz to pôjde lepšie,“ hovorí Zuzana Pacáková.

Riešiť chceli aj záchytné parkoviská, ale to je v Bratislave vo všeobecnosti trochu science-fiction. Snažia sa aspoň presvedčiť divákov, nech idú do mesta inak než autom – peši, na bicykli alebo hromadnou dopravou, s ktorou organizátori komunikujú. Chceli by posilniť nočné spoje v meste aj prípoje do okolitých obcí.

Pre cyklistov budú na mape zaznačené strážené parkoviská, kde môžete nechať svoj bicykel bez obáv. Ak nechcete ísť sami, z jednotlivých mestských častí budú vyrážať v konkrétnych časoch skupiny, ku ktorým sa môžete pridať. „Ideálny scenár a vízia do budúcnosti je taká, že by sa nám v niektorých častiach mesta podarilo počas jedného večera zastaviť dopravu úplne, aby sme si mesto užili peši či na bicykloch, azda sa nám to raz podarí,“ hovorí Zuzana Pacáková.

Nonotak / Daydream V.2., zvukovo svetelná inštalácia - bude v divadle LAB na VŠMU.
Nonotak/Daydream V. 2., zvukovo-svetelná inštalácia – bude v divadle LAB na VŠMU.

Je to festival umenia, nielen svetla

Pred pár dňami sa konal v Bratislave festival nápadne pripomínajúci Bielu noc. Volal sa Festival Svetla a pri svojej propagácii často používal fotografie z Bielej noci, je to však iná akcia. Vlani boli dve inštalácie jej organizátorov súčasťou festivalového programu, tento rok sa rozhodli urobiť dva týždne pred Bielou nocou vlastný festival.

„Nemôžem to komentovať inak než diplomaticky. Trochu nás zaskočil vybraný termín. Myslím, že by bolo lepšie, keby sa podobná akcia konala napríklad na jar, aby sme zbytočne návštevníkov neplietli. Verím však, že ľudia medzi týmito dvoma akciami uvidia rozdiel. V ich programe som nevidela meno jediného umelca, je to prehliadka svetiel a techniky. My vyberáme umelcov, ktorí sú uznávaní po celom svete a svetlo je pre nich nástrojom, súčasťou práce na diele, ktoré má aj inú podstatu než to, že svieti. Nie sme festival svetla, ale festival súčasného umenia. Je pre nás dôležité umenie popularizovať a vzdelávať širokú verejnosť. Tešíme sa, že ľudia vyjdú von, rozprávajú sa o umení, strávia večer v meste s priateľmi a napokon možno budú mať chuť vedieť o súčasnom umení viac aj v iné dni,“ hovorí Pacáková.

Vždy sa snaží urobiť program vyvážene, zo sveta prináša známych umelcov, domácich motivuje, aby vytvorili nové diela. Program medzi Košicami a Bratislavou sa v dvoch tretinách líši, množstvo diel totiž vzniká pre konkrétne priestory.

V Košiciach sa tento rok po prvý raz do programu pridáva Košická filharmónia, ktorá ozvučí Chaplinov film Imigranti a Mélièsovu Cestu na mesiac. Novým bodom na mape bude aj zrekonštruované kino Úsmev, umelci rozpohybujú jeho fasádu od architektov zerozero.

Bratislavu čaká viacero nových miest – jedna z hlavných inštalácií programu bude v Klariskách, druhá na Kapitulskej ulici. Biela noc zmení Starý most a inštaláciou Braňa Bernára prejde až do Sadu Janka Kráľa. Bernár tam pripravuje inštaláciu s názvom Kvapky, použije vodné dýzy a lasery, výsledkom by mala byť magická lúka ako vystrihnutá z filmu Avatar.

Určite sa oplatí zastaviť aj v priestoroch divadla LAB Vysokej školy múzických umení, kde bude aj audiovizuálna inštalácia ilustrátorky Noemi Schipper a architekta a hudobníka Takamiho Nakamota, ktorá zmazáva hranice medzi skutočným a virtuálnym priestorom. Volá sa DayDream, a hoci sa zažne až večer, snívať je dovolené, ideálne s otvorenými očami.

Festivalové tipy

Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett: Mrak. Obľúbená interaktívna inštalácia bude v Bratislave na Kapitulskej ulici. V Košiciach už bola. Foto - BN
Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett: Mrak. Obľúbená interaktívna inštalácia bude v Bratislave na Kapitulskej ulici. V Košiciach už bola. Foto – BN

Mrak

Caitlind r. c. Brown & Wayne Garrett
Kapitulská ulica, Bratislava
Pred dvoma rokmi si získal Košičanov, teraz príde legendárny interaktívny Mrak kanadských dizajnérov na Kapitulskú ulicu. „Je to kultové dielo svetelného dizajnu, videlo ho už viac než jeden a pol milióna ľudí na celom svete, je zostrojený zo 6000 žiaroviek, ktoré vedia diváci pomocou visiacich šnúrok zažínať a zhasínať, pôsobí to, akoby v ňom aktivovali búrku. Je to naozaj krásne dielo, ešte som naň nepočula kritiku,“ hovorí šéfka festivalu.

Sabina Lang & Daniel Baumann: Comfort #14. Foto - BN
Sabina Lang & Daniel Baumann: Comfort #14. Foto – BN

Comfort #13 a #14

Sabina Lang & Daniel Baumann
Slovenský rozhlas, Bratislava/ArtHáz, Košice
Švajčiarska dvojica je na scéne už viac než dvadsať rokov, robí inštalácie, sochy, obrazy a najmä rôzne architektonické zásahy, ktorými narúšajú hranice verejného a súkromného priestoru, architektúry a umenia. Na Slovensko privezú nafukovacie konštrukcie, celý projekt je šitý na mieru dvom špecifickým budovám – rozhlasu a meštianskemu domu. „Na tomto diele sme začali pracovať už vlani, je to náročná produkcia, ale výsledok bude stáť za to, obaja autori sú tu a sú nadšení z toho, s akými budovami pracujú.“

Maotik: Latens
Maotik: Latens

Light Sowers + Latens

Maotik
Grasalkovičova záhrada a Bratislavský hrad, Bratislava/Mestský park a Kostol dominikánov, Košice
„Maotik je považovaný za jedného z desiatich najlepších digitálnych umelcov vo svete, preto sme hrdí, že na Slovensko prinesie dve diela,“ hovorí Pacáková. Jedným bude inštalácia Light Sowers v prezidentskej záhrade v Bratislave a košickom Mestskom parku. „Šesťtisíc žiaroviek naplnených vodou a mliekom rozpohybuje tisícpäťsto kryštálov, ktoré budú odrážať laserové lúče. Maotik mení prírodu na plátno, vytvára vizuálne príťažlivú a zvukovú krajinu, neustále sa meniacu pred očami.“
Druhé dielo Latens zapojí divákov priamo do diela – projekcia na fasáde Bratislavského hradu a Kostola dominikánov sa bude odvíjať na základe ľudského pulzu. Vybraní diváci totiž dostanú na prst špeciálny senzor pulzu. „Nie je to teda klasický mapping, kde je všetko dopredu naprogramované. Naopak, projekciu znázorňujúcu krvinky, žily a živý organizmus rozpulzuje tep ľudí.“

Guillaume Marmin: Timée.
Guillaume Marmin: Timée.

Timée

Guillaume Marmin
Klarisky, Bratislava/Kasárne Kulturpark – Alfa, Košice
Umelec Guillaume Marmin a hudobník Philippe Gordian sa inšpirovali Platónovou teóriou o vesmíre ako geocentrickom systéme, v rámci ktorého má každá planéta vlastný zvukový tón, a vytvorili dielo Timée – umelý vesmír, ktorý si opäť predstavil solárny systém ako sonorické ľahké štruktúry vychádzajúce z imerzných lúčov a zo zvukových vĺn. „Zdroj svetla bude presvitať cez tisíce malých dierok, ide o skutočne netradičné využitie projektora, oplatí sa vidieť.“

Vincent Leroy vás levitujúcim kruhom upokojí.
Vincent Leroy vás levitujúcim kruhom upokojí.

Boreal Halo

Vincent Leroy
Stará tržnica, Bratislava/Hala umenia, Košice
Vlani sme videli „svietiacu trávu“, tento rok prinesie francúzsky umelec Boreal Halo – monumentálny, desať metrov široký prstenec, ktorý sa magicky vznáša v priestore, vlniac sa do rytmu Polárnej žiary. „Leroy rád znižuje otáčky. Od diváka vyžaduje určitý čas, chvíľu, ktorú venuje výhradne jeho dielu. Je známy precíznou technickou úpravou diel, ktoré zanechajú silný vizuálny zážitok.

Audiovizuálna inštalácia Vrabeľa a Bernára bude pripomínať vážnu situáciu.
Audiovizuálna inštalácia Vrabeľa a Bernára bude pripomínať vážnu situáciu.

Udalosť

Peter Vrabeľ & Braňo Bernár
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava/Alžbetina ulica, Košice
„Toto dielo bude mať v sebe čosi znepokojivé, naruší idylickú, éterickú atmosféru Bielej noci. Autori ním reagujú na aktuálne udalosti vo svete. Urobili kópie rôznych druhov svetiel a signálov zásahových vozidiel, ktoré vidíme na záberoch, keď sa niekde stane niečo vážne. Z diaľky teda nebude jasné, o čo ide. Bude to naozaj silná audiovizuálna inštalácia, z diaľky pripomínajúca zoskupenie zásahových vozidiel.“

Inštalácia Esther Stocker. Foto - Luiza Margan
Inštalácia Esther Stocker. Foto – Luiza Margan

Z budúcnosti & Approaching Loneliness

Esther Stocker
Kunsthalle LAB, Bratislava/Kasárne Kulturpark – Alfa, Košice
„Inštalácie Esther Stocker budú iste patriť k najviac fotogenickým. Pôsobia ako vábivé optické ilúzie, do ktorých sa chce človek ponoriť. Násobenie jednoduchých tvarov v priestore pripomína scénu zo sci-fi filmov.“ Inštalácie si môžete vychutnať aj inokedy než počas Bielej noci, potrvajú takmer mesiac.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Biela noc

Kultúra

Teraz najčítanejšie