Denník N

Najväčší zdravotnícky tunel má osem rokov, je čas sa naň vykašľať?

foto N - Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Ako veľmi by mali lekári a štát tlačiť na Pentu, aby to bolo ešte užitočné pre pacientov?

Keď minister zdravotníctva Tomáš Drucker nastúpil do funkcie, musel, prirodzene, odpovedať aj na otázky o zisku zdravotných poisťovní a o postavení Penty v slovenskom zdravotníctve. Dal to na spravodlivého šerifa. Hovoril, že súkromný biznis je fajn aj v zdravotníctve, ale nesmiete mu ako štát dať choré motivácie. A že systém zdravotných poisťovní v princípe meniť nechce, len im určí strop zisku.

Napätie medzi Druckerom a Pentou sa aj preto nezmenilo na vojnu, sem-tam sa stretnú, podebatujú, cez médiá si odkazujú minimálne. Obom stranám prímerie vyhovuje, lebo majú dosť vlastných problémov.

Túto Druckerovu racionálnu polohu nekazí ani Smer, ktorého predseda si po voľbách odpustil verbálne výpady na súkromné zdravotné poisťovne a ani sa neohradil, keď Drucker priznal, že oficiálny plán druhej Ficovej vlády na vyvlastnenie Dôvery a Unionu bol vlastne nanič.

Zmierlivú, jemne budovateľskú náladu medzi hlavnými mienkotvorcami v slovenskom zdravotníctve kazí len šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. Do Penty sa nielen opakovane obúva a odkazuje verejným orgánom, že by s jej vplyvom v sektore mali niečo robiť, ale aj koná. Aktuálne Lekárske odborové združenie oznámilo, že sa so sťažnosťou znova obráti na Európsku komisiu. Tentoraz Visolajského odborári navrhujú pozrieť sa na 400 miliónov eur, ktoré z Dôvery v minulých rokoch vytiahli jej akcionári.

Visolajský hovorí: Prinúťme majiteľov Dôvery, aby vrátili 400 miliónov, čo si poslali na Cyprus, inak bude celá debata o tuneloch v slovenskom zdravotníctve dosť mimo.

Neriešme minulosť, nič to už neprinesie, znie zhruba Druckerova reakcia.

Kto z nich má pravdu? Čí prístup je férovejší? A čí postup má väčšiu šancu pomôcť pacientom?

Prípad Dôvera

Pripomeňme aspoň podstatu príbehu vyberania 400 miliónov z Dôvery:

1. Štát za prvej Ficovej vlády zakázal akcionárom zdravotných poisťovní vyplácať zisk. Aj preto sa Penta a druhý akcionár Dôvery rozhodli zákaz obísť a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie