Denník N

Po šestnástich rokoch odišla zo Smeru: V tej korupcii som sa už išla udusiť

Foto N – Monika Tódová
Foto N – Monika Tódová

Renáta Kolenčíková bola od roku 2000 krajskou tajomníčkou Smeru v Nitre. Dnes už v strane nie je a hovorí, že moc funkcionárov Smeru zmenila a dnes zostávajú už len vo VIP salónikoch. Myslí si, že strana skončí ako HZDS a SDKÚ.

Ako ste sa stali členkou Smeru?

V Nitre sme založili Smer v roku 2000. Jedenásť rokov som žila s pánom Petrom Oremusom (zomrel v roku 2006). V roku 1999 ho počas vlády Mikuláša Dzurindu odvolali z funkcie šéfa plynární v Nitre. Ja som tam v tom čase pracovala 15 rokov. Cítili sme krivdu. Vtedy ma zaujal Robert Fico, svojou rétorikou, prístupom, odišiel z SDĽ. Napísala som Ferkovi Határovi, jeho tajomníkovi, ktorý je už nebohý. Zavolal ma do Smeru do Bratislavy, kde mi hovoril, že už je jedna skupina, ktorá chce v Nitre založiť Smer, ale pokúsila sa zasiahnuť do stanov na ustanovujúcom sneme a nie sú pre nich prijateľní. Fico potom prišiel do Nitry aj s Monikou Flašíkovou-Beňovou, stretli sme sa aj s Petrom Oremusom a vznikol Smer v Nitrianskom kraji. Veľmi som si Roberta Fica vážila, obdivovala som ho, je to politik veľkého rangu. Bol osobný priateľ môjho partnera, chodil aj k nám domov a mala som ho ako človeka rada, ale veľmi ma sklamal.

Čím?

Korupciou a klientelizmom, veľmi. V poslednom čase som sa v Smere dusila, už to bolo nad moje sily. Keď som odišla zo strany, vydýchla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bödörovci a Bonul

Kolenčíková a korupcia v Smere

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie