Danko odkázal učiteľom, že môžu byť spokojní, a zaútočil na iniciatívu štrajkujúcich

Predseda SNS, ktorá dostala na starosti školstvo, chodil v roku 2012 a 2013 štrajkovať s učiteľmi. Teraz hovorí, že štrajk je nelegálny.

Zľava: minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS), predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a šéf školských odborov Pavel Ondek. Foto – TASR

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko hovorí, že učitelia môžu byť spokojní. „Z toho pohľadu, že ako jediní v štáte majú garantované, že sa im bude zvyšovať plat,“ povedal.

Nikto nechce podľa neho nedať učiteľom, čo si zaslúžia, no tvrdí, že učitelia si musia dať pozor, aby neprekročili latentnú hranicu, lebo sú tu aj iné profesie (ako napríklad justiční pracovníci či sestričky), ktoré majú požiadavky.

Šéf parlamentu sa tak vyjadruje v čase, keď je dvetisíc z takmer 90-tisíc učiteľov v stupňovanom štrajku za vyššie platy. Štrajk už trvá štvrtý týždeň; tento piatok by učitelia, ktorí sa doň zapoja, nemali odučiť štyri vyučovacie hodiny.

Štrajkoval aj Danko

Učiteľov, ktorí sa do štrajku zapojili, ako aj Iniciatívu slovenských učiteľov Danko kritizuje. „Ľudia, ktorí hovoria, že by sa platy mali zvýšiť o 120 eur, ani nemajú šajnu, o akých peniazoch rozprávajú. Je to takmer pol miliardy eur, ktoré by sme potrebovali zo dňa na deň,“ povedal.

Iniciatíva žiada ešte viac, ako povedal Danko – chcú pridať 140 eur. Učitelia podobné sumy žiadajú už od roku 2013. O tom vie aj Danko; v príhovore na konferencii odborových zväzov v školstve povedal, že bol s učiteľmi štrajkovať.

„Bol som jeden z vás,“ povedal Danko s tým, že chodil štrajkovať v rokoch 2012 a 2013, keď učitelia žiadali vyššie platy.

O požiadavkách učiteľov hovorí ako o nereálnych.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Protesty učiteľov

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |