Denník N

Rozbehla sa petícia za protivníka Kotlebovi, Sulík chce vlastného, Matovičovi prekáža Smer

Župan Marian Kotleba nepustí na tlačovku každého. Foto – TASR
Župan Marian Kotleba nepustí na tlačovku každého. Foto – TASR

Výzva, aby proti Marianovi Kotlebovi kandidoval jeden spoločný kandidát koalície a opozície, zatiaľ nemá u opozície zásadnú odozvu. V Smere sa, naopak, páči.

Petícia za to, aby sa v budúcoročných župných voľbách proti Marianovi Kotlebovi postavil jeden spoločný kandidát koalície a opozície, zatiaľ politikov zaujíma len okrajovo. Stále platí, že by Smer mohol podporiť riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva; záujem nominovať vlastného kandidáta má z nefašistickej opozície iba SaS. Petícia sa rozbehla v pondelok ráno.

„Dnes, keď väčšina strán nominuje svojich kandidátov do týchto volieb, vás žiadame, aby ste uprednostnili celospoločenský záujem nad straníckym. Nadišiel čas, aby sme ľudí, ktorí nepredstavujú demokratickú alternatívu, ale naopak predstavujú jej ohrozenie, zastavili porážkou v budúcoročných voľbách. Na dosiahnutie tohto cieľa je absolútne nevyhnutné postaviť jedného protikandidáta, ktorého bezvýhradne podporia všetky demokratické politické strany a hnutia,“ píšu organizátori výzvy Zastavme fašizmus.

Kamenec, Schmögnerová

Medzi prvými signatármi sú historici Ivan Kamenec a Eduard Nižňanský, exministerka Brigita Schmögnerová, riaditeľ baletu SND Ondrej Šoth, podnikateľ Ivan Štefunko, ktorý nedávno založil think-tank Progresívne Slovensko, spevák a hudobník Tomáš Sloboda, herec Ludwig Bagin, ale aj ľavicoví aktivisti Alena Krempaská a Peter Weisenbacher.

Podpisy neskôr pridal napríklad spisovateľ Michal Hvorecký a ďalší občianski aktivisti.

Župné voľby budú o rok. V Banskobystrickom kraji o možnej kandidatúre hovorí riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a poslanec za SaS Martin Klus.

Krajská šéfka Smeru Jana Laššáková vraví, že ani nie je jasné, či Kotleba bude vôbec kandidovať. Iniciatíva Zastavme fašizmu sa jej však páči. „Preberáme otázku kandidáta v našich straníckych štruktúrach. Zaznamenala som cez médiá, že kandidatúru zvažuje pán Mičev. Zatiaľ sme sa nestretli. Záujmom vládnej koalície je nájsť kandidáta, ktorý bude súperom Kotlebu.“

Podľa informácií Denníka N by v Smere v prípade Mičevovej kandidatúry nehľadali vlastného kandidáta a riaditeľ múzea by úplne ich predstavám vyhovoval. Problém s ním zatiaľ nemajú ani v Moste-Híd a v SNS.

Matovič: Bude ťažké sa dohodnúť so Smerom

Na víťazstvo v prvom kole by len podpora Smeru, SNS a Mosta Mičevovi stačiť nemusela. SaS navyše už ohlásila, že by chcela za župana Klusa. „V prvom kole je takáto dohoda nepodstatná a dôležité je dohodnúť sa v druhom kole. V ňom sme schopní sa dohodnúť,“ hovoril o voľbách v banskobystrickej župe predseda SaS Richard Sulík.

„Osobne by som privítal dohodu na jednom kandidátovi, ale bude veľmi ťažké dohodnúť sa s fanúšikmi inej totalitnej ideológie a v tomto prípade mám na mysli hlavne Smer,“ hovorí zasa líder OĽaNO Igor Matovič.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie