Denník N

Newsfilter dňa: Vladko Weiss ml. je príkladom futbalistu, ktorému stúpla sláva do hlavy

Vladimír Weiss. Foto – archív TASR
Vladimír Weiss. Foto – archív TASR

Weissovo šoférovanie pod vplyvom alkoholu, Dankov útok na ISU a Boháčovo odstúpenie.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Weiss ml. mal šoférovať opitý

Bratislavskí policajti v nedeľu ráno zastavili auto, ktorého šofér sa odmietol podrobiť dychovej skúške a aj odberu krvi, čo znamená, že sa na neho pozerá, akoby mal v krvi jedno promile alkoholu. Vodičom má byť podľa informácii televízie JOJ z prostredia polície slovenský futbalový reprezentant Vladimír Weiss mladší. V čase incidentu sa v aute – Mercedese typu G – nachádzalo ďalších 10 ľudí.

Vladimíra Weissa po obvinení prepustili z cely predbežného zadržania. Obvinený je z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.  Svedkovia popierajú vyjadrenie policajta, podľa ktorého šoféroval práve on. Weissov právnik bráni reprezentanta, že auto nešoféroval.

Tréner Ján Kozák rozhodol, že Vladimír Weiss mladší nenastúpi do kvalifikačného dvojzápasu so Slovinskom a Škótskom, a chce sa s ním porozprávať. „My na prácu potrebujeme pokoj, čisté hlavy, venovať sa futbalu. Uvidíme, ako vyšetrovanie dopadne, a potom môžeme robiť ďalšie závery,“ vysvetľoval Kozák na tlačovej konferencii, prečo teraz Weissa nepotrebuje.

Vladko Weiss je symptomatickým príkladom správania slovenských futbalistov, ktorým stúpne ich sláva do hlavy. Už pri viacerých incidentoch v minulosti vyčíňal ako rozmaznaný loptoš, no až tentokrát mu reálne hrozí väzenie. Otázkou tak teraz bude, či vyšetrovateľ uverí policajtovi alebo desiatim kamarátom z obrázku vyššie, ktorí tvrdia, že Vladko nešoféroval.

Tento incident zapadá do mozaiky, ktorá až príliš nápadne pripomína situáciu v slovenskej futbalovej reprezentácii po úspešných majstrovstvách sveta v roku 2010. Tréner (vtedy Weiss st.) nezvládal otázky od novinárov, chalani začali vyvádzať pri rôznych príležitostiach, tiež nastali problémy v šatni, Stoch mal podobný problém ako teraz Weiss a všetko to vyústilo do spackanej kvalifikácie, po čom nasledovala výmena trénera. Niet veľa väčších fanúšikov slovenského futbalu, ako je autor týchto riadkov, ale v najbližšom kvalifikačnom dvojzápase by si na Slovensko nestavil ani zo slušnosti.

Podľa Danka sú štrajky ISU nelegálne

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko hovorí, že učitelia môžu byť spokojní. „Z toho pohľadu, že ako jediní v štáte majú garantované, že sa im bude zvyšovať plat,“ povedal. Nikto nechce podľa neho nedať učiteľom, čo si zaslúžia, no tvrdí, že učitelia si musia dať pozor, aby neprekročili latentnú hranicu, lebo sú tu aj iné profesie (ako napríklad justiční pracovníci či sestričky), ktoré majú požiadavky.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) nie je podľa Danka pre ministerstvo školstva partnerom na rokovania. Minister Peter Plavčan, ktorého Dankova strana nominovala do funkcie, pritom zástupcov iniciatívy pozval na dva okrúhle stoly ku školstvu a mali svoje pripomienky aj k reforme, ktorú minister má pripraviť.

Danko však hovorí, že partnerom štátu sú odborové zväzy, nie iniciatíva. „Sú to ľudia, ktorí sa oháňajú štrajkom a rozprávajú v mene mne neznámej organizácie, nemajú prehľad o sumách, o akých rozprávajú,“ povedal o zástupcoch iniciatívy a dodal: „Nelegálne a nezákonné štrajky nie sú cesta.“

Crmoman to popiera. Tvrdí, že chcú spojiť všetkých učiteľov bez ohľadu na to, či sú v odboroch a v ktorých. Učitelia majú totiž viacero odborov: odborový zväz, nové odbory či nezávislé kresťanské odbory. „Právo na štrajk nám zaručuje ústava. Iniciatíva slovenských učiteľov sa vždy riadila zákonmi Slovenskej republiky vrátane jej ústavy. Naše aktivity nielenže neodporujú platnej legislatíve, ale sa tiež zasadzujú za to, aby sa dôsledne uplatňovala,“ dodal Cimroman.

Platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe by sa mali v budúcom roku zvýšiť o pevnú sumu 23 eur. Takéto zvýšenie platov by sa však netýkalo pedagogických a odborných zamestnancov v školstve, keďže im platové tarify vzrástli od začiatku septembra tohto roka o 6 %. Navrhli to zástupcovia vlády na dnešnom druhom kole vyjednávania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu. 

Danko urobil to, čo sa dalo očakávať – zastal sa svojho najmenej výrazného ministra školstva. Osobná zaangažovanosť už bola nutná. Je to minister za SNS, ktorý je zatiaľ známy skôr svojimi problémami, ktoré si doniesol (Študentský pôžičkový fond), a problémami, ktoré v školstve boli, sú a budú pravdepodobne aj po ňom.

To, že Danko bude musieť začať hasiť problémy za svojich ministrov, nám bolo jasné už dávnejšie. Ani jeden z ministrov nehrá vo vláde prvú ligu a pre Danka je to jeho najslabšie miesto, miestami hra s ohňom. Avšak vyjadrovať sa raz k poľnohospodárstvu (potravinová sebestačnosť), potom k obrane (povinná vojenská služba) a teraz k školstvu síce môže byť pre Danka lákavé, keďže mu to dodáva štátnický punc, lenže v skutočnosti môže dopadnúť ako ten, čo do všetkého kecá, ale reálne nič nezmení.

Minister financií Kažimír si lišiacky hrá svoju tradičnú hru s rozpočtom, pri ktorej je jasné, že všetko je len súčasť vyjednávacej taktiky a napokon niečo učiteľom prihodí. Prečo by však teraz trochu všetkých nepošteklil tým, že učiteľom sme už tento rok predsa pridávali (v septembri 6%) a teda už nebudeme? „Starí“ odborári si potrebujú udržať svoju legitimitu, takže tesne pred uzavretím rokovaní o kolektívnej zmluve niečo akiste vybojujú.

A keď už sme pri tej legitimite, Dankove slová o nelegálnosti štrajku ISU a ich nelegitimite, sú predsa len trochu prisilné, hoci tento svoj štrajk naozaj nerobia najefektívnejšie. Akýsi mandát však určite majú, keď dokážu zmobilizovať stovky až tisíce učiteľov, najmä na západe krajiny. To je ich legitimita, hoci od štátu žiaden papier nemajú. Na žiaden papier od štátu sa napokon v liberálnej demokracii nečaká, dôležitý je mandát od ľudí, v tomto prípade od učiteľov. Na takéto „argumenty“ od kohokoľvek si treba dávať špeciálne v súčasnosti pozor.

 Boháč odstúpil z funkcie vicestarostu Starého Mesta

Vicestarosta Starého Mesta Ľubomír Boháč (Nova) odstupuje z funkcie pre spory so starostom Radoslavom Števčíkom (nezávislý s podporou Smeru). „Moja spolupráca so starostom, ktorý nie je empatický k problémom mesta, nedodržuje slovo a účelovo sa snaží vylepšiť si pošramotenú povesť na úkor iných, nie je už viac možná. Starosta Radoslav Števčík stratil moju dôveru,“ hovorí Boháč. Tvrdí, že aj napriek enormnej snahe o hľadanie dohody boli výsledky pre tvrdohlavý postoj starostu minimálne.

Tvrdí, že starostovi vyhovuje zatváranie podnikov o desiatej a nechcel preto nové nariadenie. Boháč bol jedným z autorov nového nariadenia, ktorým chceli poslanci predĺžiť otváracie hodiny podnikov do polnoci a do jednej ráno v piatok a v sobotu, ak zabednia okná, osadia dvere a nainštalujú vzduchotechniku.

Podzemné podniky a prevádzky na ukotvených lodiach by mohli byť otvorené až do piatej ráno. Števčík v septembri toto nariadenie nepodpísal. Všetky podniky v centre by preto oficiálne mali zatvárať už o desiatej hodine večer, radnica však zatiaľ toleruje pôvodné prevádzkové doby.

„Zbavovať sa zodpovednosti takýmto spôsobom považujem za zbabelé a nechlapské,“ reagoval starosta Starého Mesta Radoslav Števčík na Ľubomíra Boháča, ktorý starostu kritizuje a končí ako jeho zástupca. Starosta tvrdí, že to zistil až z médií, a je prekvapený, že mu Boháč vytýka projekty, ako napríklad zmenu otváracích hodín podnikov, keď ich sám zastrešoval.

V stále aktuálnom spore o otváracie hodiny v centre Bratislavy sa spojili viaceré podniky zo Starého Mesta. Chcú, aby vzniklo platné a funkčné záväzné nariadenie o otváracích hodinách, udržiavaní poriadku a nočného pokoja, ktoré budú rešpektovať všetky strany – obyvatelia, radnica aj podnikatelia. „Sami iniciátori združenia si totiž veľmi dobre uvedomujú, že aktuálna situácia je skutočne nevyhovujúca,“ píše združenie vo svojom stanovisku.

Víťazstvo máva veľa rodičov, zatiaľ čo porážka je vždy sirota. Asi tak sa dá chápať dnešná prestrelka medzi starostom a ex-vicestarostom Starého Mesta.

Ktovie ako to mali medzi sebou pôvodne dohodnuté. Ale je naozaj iba z ríše snov, že by kľúčové VZN o otváracích hodinách podnikov v Starom Meste mal na starosti len Boháč a Števčík vlastne o ničom nevedel. Takáto agenda nezvykne chodiť starostovi len tak na podpis. Minimálne ju musí schváliť ako bod do rokovania zastupiteľstva, takže jeho rečiam o tom, že on vlastne nevedel, čo vicestarosta s poslancami dohodol, sa celkom nedá veriť.

Táto dvojica mala medzi sebou problémy už dlhšie, takže je otázne, prečo sa Boháč nechal nahovoriť na zastrešenie – aj pre politického analfabeta – problémového návrhu. Ak bol dôvodom fakt, že priamo pred jeho domom je jeden z najhlučnejších podnikov, tak je to prízemnejšie ako Weissove krížne centre.

V každom prípade sa nové VZN o otváracích hodinách v Starom Meste stáva najsledovanejším VZN v krajine. Preto by si na jeho príprave mali dať na radnici sakra záležať. A podľa nového návrhu zistíme, kto niesol na pôvodnom návrhu viac viny.

Jednou vetou

Z galantského resocializačného zariadenia Čistý deň ušli minulý týždeň dve maloleté klientky, vo Viedni vypátrali 15-ročnú Zuzanu K. z Bratislavy.

———-

V spisoch prokurátora Vasiľa Špirka nezistili závažné pochybenia, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ukončil previerku: „Zistené nedostatky boli menej závažného charakteru, týkali sa porušenia povinností upravených internými riadiacimi aktami generálnej prokuratúry,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

———-

Andrej Danko spochybnil prezidenta Andreja Kisku, ktorý nechce vymenovať ústavných sudcov a nevyhlási novú voľbu kandidátov, kým o postupe prezidenta nerozhodne Ústavný súd: „Nechcel by som prehlbovať nie mnou uvarený guláš ďalšou voľbou,“ povedal Danko.

———-

Nitriansky krajský predseda Smeru Tibor Glenda hovorí, že Renáta Kolenčíková, ktorá vystúpila zo strany a kritizuje pomery v nej, je žena s nenaplnenými ambíciami, „ktorá nevie stráviť, že po 15 rokoch aktívnej činnosti v štruktúrach strany Smer sa svojím správaním pričinila o svoj odchod“.

———-

Osobnosti vyzývajú na nomináciu spoločného kandidáta proti Marianovi Kotlebovi, zapojili sa aj historici Ivan Kamenec a Eduard Nižňanský, exministerka financií Brigita Schmögnerová či hudobník Tomáš Sloboda.

———-

SNS pravdepodobne pôjde do župných volieb samostatne, strana vo voľbách v roku 2017 neplánuje koalíciu s inými politickými stranami a v samosprávnych krajoch chce postaviť svojich vlastných kandidátov.

———-

Slovenská vláda hospodárila za prvé tri štvrťroky s výrazne nižším schodkom štátneho rozpočtu ako v rovnakom období vlani: deficit dosiahol 644,27 milióna eur, čo medziročne predstavuje pokles o 45,2 percenta.

———-

V petícii proti hazardu je podľa bratislavského magistrátu veľa chybných podpisov, v prvej tretine našli takých až 17 percent.

FB status dňa

Zaujímavé texty

Marek Vagovič: Biele kone v politike

Lucia Nicholsonová: Zo škôlok profituje aj Ficov strýko

Michal Lehuta: Prečo máme nízke platy

Peter Bálik: Weiss ako Stoch a naopak

Jozef Bugár: Prečo je tetovanie v móde

Martin M. Šimečka: Lúčenie s Rešpektom

Hláška dňa:

„Bude veľmi ťažké dohodnúť sa s fanúšikmi inej totalitnej ideológie, mám na mysli hlavne Smer.“

Igor Matovič (o dohode na župana BBSK)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vladimír Weiss

Slovensko

Teraz najčítanejšie