Denník N

Pri Čistom dni pochybil prokurátor aj vyšetrovateľ, o trestoch nikto nehovorí

Vnútri resocializačného zariadenia Čistý deň. Foto – TASR
Vnútri resocializačného zariadenia Čistý deň. Foto – TASR

Keď aj v sledovaných kauzách prokurátori a vyšetrovatelia urobia chyby, netrestajú ich, ukázali aj prípady Bašternák či vražda ženy exmanželom v Bratislave.

Vyšetrovateľ aj dozorujúci prokurátor pri vyšetrovaní galantského resocializaného centra Čistý deň v minulosti pochybili. Konštatovala to Krajská prokuratúra v Trenčíne.

Nejde o prípad Natálie, ale o vyšetrovanie znásilnenia maloletej R. Ľ. Podľa prokuratúry vyšetrovateľ o tom, že sa skutok nestal, rozhodol predčasne.

„Rozhodnutie o zastavení trestného stíhania bolo vydané na základe skutkového stavu veci, ktorý nebol zistený v zákonnom rozsahu,“ tvrdí prokuratúra.

O trestoch mlčia

Vyšetrovateľ okresného riaditeľstva v Považskej Bystrici podľa prokuratúry nezabezpečil všetky dôkazy, napríklad výsluchy svedkov a relevantné listiny. Tiež neprihliadal na „charakter a druh stíhaného trestného činu, s maximálnych urýchlením“.

Rovnako pochybil aj dozorujúci prokurátor, ktorý podľa nadriadených odobrením postupu vyšetrovateľa tiež postupoval predčasne. V tejto veci tak prokuratúra opäť začala trestné stíhanie. Rovnako ako v prípade Natálie, ktorá mala pohlavný styk v resocializačnom zariadení s jeho pracovníkom a mala pritom len 14 rokov.

Otázne je, aké postihy vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor za zbabrané vyšetrovanie dostanú. Polícia aj prokuratúra o tom zatiaľ nechcú hovoriť.

„Budeme sa zaoberať kvalitou práce vyšetrovateľky vo vami uvádzanom prípade v súvislosti s jej hodnotením. K danej veci sa ďalej vyjadrovať nebudeme,“ odpísala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Na otázku, či vyšetrovateľka na polícii stále pracuje, alebo či dostala zrážky zo mzdy či iné disciplinárne postihy, neodpovedala. Nepovedala nič ani na to, čo znamená, že sa budú zaoberať kvalitou jej práce.

Ani policajné prezídium neodpovedá, či je v poriadku, ak sa verejnosť nedozvie, aké tresty vyplynuli z pochybení vyšetrovateľky.

K trestom sa nevyjadruje ani prokuratúra. „Na základe vykonanej skutkovej a právnej analýzy v predmetnej trestnej veci bude postupovať krajská prokurátorka v zmysle platnej legislatívy a v rámci svojich kompetencií. Najskôr s dozorovou prokurátorkou, nie cez médiá,“ odpísal na otázky Denníka N Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne, pod ktorú dozorujúci prokurátor patrí.

V prípade Natálie opäť vyšetrujú, tam chyby nenašli

Vyšetrovanie prebiehalo aj v prípade Natálie. Polícia potvrdila, že sa skutok stal. Prvé vyšetrovanie pritom policajti zastavili pre tvrdenie pracovníka ústavu, že nepoznal jej vek. Pracovník pritom menil výpovede a po čase tvrdil, že s Natáliou mal styk až neskôr, keď už mala pätnásť.

Vyšetrovateľ aj dozorujúci prokurátor podľa Krajskej prokuratúry v Trnave postupovali v tomto prípade zákonne. „Vykonané všetky do úvahy prichádzajúce dôkazy vylučovali existenciu zákonných znakov zločinu sexuálneho zneužívania a tiež existenciu zákonných znakov iného trestného činu, napríklad trestného činu ohrozovania pohlavnou chorobou,“ napísala prokuratúra v stanovisku.

Aj tak vo veci začali opäť trestné stíhanie, odôvodňujú to novými informáciami. „Tieto informácie boli podkladom na začatie trestného stíhania,“ tvrdí prokuratúra.

Ani u Baštrnáka netrestali

Postup pri chybujúcich vyšetrovateľoch a prokurátoroch pripomína viaceré iné prípady, kde nadriadení zistili chyby, ale podriadení zostali bez trestu.

K vyvodeniu zodpovednosti nedošlo ani v kauze Bašternák. Vyšetrovateľka, ktorá odmietla prípad vyšetrovať, napokon odstúpila z prípadu sama. Odôvodnila to mediálnym tlakom.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) však odmietol dať podnet na inšpekciu, aby preverila, či sa odmietnutím vyšetrovania nedopustila trestného činu.

K vyvodeniu zodpovednosti nedošlo ani na prokuratúre. Hoci generálna prokuratúra povedala, že Dušan Kováčik odobril nevyšetrovanie prípadu „predčasne“, nie je podľa nej dôvod na to, aby bol disciplinárne stíhaný.

Teraz však prokuratúra dostala anonymné trestné oznámenie na Kováčika, že sa dopustil trestného činu. Podpísali ho ľudia vydávajúci sa za policajtov a prokurátorov. Prokuratúra oznámenie rieši.

Kauza Čistý deň

Slovensko

Teraz najčítanejšie