Denník N

Franz Ferdinand na Pohode zahrajú so Sparks

Dvaja bratia a jedna skupina. Foto – David Edwards
Dvaja bratia a jedna skupina. Foto – David Edwards

Ďalšie potvrdené mená trenčianskeho festivalu sú dve, ale postarajú sa o jeden koncert – spoločný.

Kapely sa často spájajú kvôli rôznym jednorazovým špeciálnym vystúpeniam na požiadavky organizátorov rôznych podujatí. V prípade tejto dvojice je to trochu inak. Hoci sú z rôznych generácií a hrajú rozdielnu hudbu, majú pre seba vzájomnú slabosť už dlhšie. Dokonca až takú veľkú, že pracujú na spoločnom albume a vyrazia aj na spoločné turné, ktoré bude mať v lete zastávku na Slovensku.

Tí prví sú Škóti, ktorí fungujú od roku 2002 a dokázali predstaviť indierock ako chytľavú hudbu na tancovanie. Melodické gitarové nápady, „štadiónové“ refrény a energické rytmy už debutovému albumu Franz Ferdinand právom priniesli cenu Mercury Music Prize a spravili z nich jednu z najvychytenejších ostrovných kapiel. Zároveň však aj jednu z najintenzívnejšie koncertujúcich, čo ju takmer pochovalo. Nakoniec však únavu a pošramotené vzťahy vyriešila dlhšia pauza, ktorá štvorici vrátila chuť do spoločného hrania.

Tí druhí sú Američania, začínali už v 70. rokoch pesničkami na pomedzí glam rocku a synthpopu. Ich vplyv priznávajú také mená ako Paul McCartney či Arcade Fire. Bratia Maelovci fungujú pod názvom Sparks a ich charakteristickým rukopisom sú trochu výstredné pesničky s prepracovanými aranžmánmi a textami.

Jeden z najväčších hitov Sparks sa volá This Town Ain’t Big Enough For Both Of Us. Táto veta sa obvykle používa, keď chce niekto naznačiť, že na svojom území neznesie konkurenciu. Ako naznačuje projekt americkej súrodeneckej dvojice s mladými britskými muzikantmi, nebude to až také doslovné. Uvidíme, ako im to spoločne pôjde v júli na trenčianskom letisku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie