Denník N

Hodnota za peniaze bojuje o autoritu s ministerstvom dopravy

Viktor Stromček. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri diaľniciach sa rozhodne, či tím Hodnota za peniaze získa autoritu.

Projekt Hodnota za peniaze v stredu pri schvaľovaní rozpočtu vo vláde ukázal prvé tri kompletné analýzy (zdravotníctvo, doprava, IT). Kto v nich čakal návod na brutálne škrtanie, ktoré šmahom ušetrí stovky miliónov, bude skôr nespokojný.

V IT majú plán na zníženie výdavkov rádovo v desiatkach miliónov eur, no tam je kľúčové dohliadnuť na to, aby sa druhá eurofondová miliarda na IT nerozhádzala zúfalo ako tá prvá. Zatiaľ sa zdá, že tomu rozumejú nielen ľudia z tímu Hodnota za peniaze či mimovládky, ale predovšetkým nový úrad podpredsedu vlády Pellegriniho.

V zdravotníctve analýza ukazuje, ako sa už na budúci rok dostať so šetrením k dvesto miliónom eur. Tie však ostanú v zdravotníctve a použijú sa na rozumnejšie veci.

Aj to je správna taktika. Bez tejto podmienky by minister zdravotníctva Drucker mal nulovú šancu niečo meniť. Úspech bude, aj keď sa rast výdavkov na zdravotníctvo spomalí, štátne nemocnice prestanú tvoriť nové dlhy a zisky farmafiriem, ich sprostredkovateľov a súkromných kliník klesnú. Pretože výsledok celej rovnice by bol, že by viac ostalo na liečenie ľudí.

Na ministerstve dopravy Kažimírových ľudí zatiaľ nepustili k ničomu, čo by mohlo ovplyvniť veľké pripravované projekty. Je to zatiaľ najväčšie sklamanie spojené s projektom Hodnota za peniaze.

Pripomína hlavné riziko celej iniciatívy. Tým je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Obchvat Prešova

Teraz najčítanejšie