Denník N

Kto je nový generálny tajomník OSN Guterres? Naposledy mal na starosti utečencov

Guterres sa rozpráva s utečencami na ostrove Lesbos. FOTO- TASR
Guterres sa rozpráva s utečencami na ostrove Lesbos. FOTO- TASR

Bývalý portugalský premiér sa komplikovaného úradu ujme na začiatku roka 2017, čakajú ho veľké výzvy.

Rýchlejšie a hladšie ako sa čakalo, si členovia Bezpečnostnej rady OSN za nového generálneho tajomníka svetovej organizácie vybrali dlhoročného portugalského politika a diplomata Antónia Guterresa. A to napriek tomu, že nepochádza z východnej Európy a ani nie je žena. Práve z týchto skupín, najlepšie z ich prieniku pritom mal pôvodne pochádzať nový generálny tajomník OSN.

Tak ako to v takýchto prípadoch býva, ide o kompromisného kandidáta, za ktorého zvolením je množstvo lobovania a je zrejmé, že nie všetci budú s voľbou spokojní.

Portugalský socialista

66-ročný Portugalčan dobre pozná prostredie OSN, posledných 10 rokov bol vysokým komisárom OSN pre utečencov, čo je v posledných rokoch významná téma, ukazujúca okrem iného aj na istú nepružnosť svetovej organizácie a skutočnosť, že jeho funkcia sa často scvrkla len vyslovovanie morálnych apelov. Guterresa aj pre jeho takmer aktivistický prístup však utečenecká kríza dostala na svetové javisko a urobila z neho jednu z najznámejších tvárí OSN.

Pôvodným povolaním inžinier vstúpil do portugalskej politiky v roku 1976 počas prvých volieb po páde 50 ročnej diktatúry. Už od roku 1974 bol členom Socialistickej strany. V strane sa vypracoval  od regionálneho lídra po predsedu, bol aj predsedom Socialistickej internacionály.

Premiérom Portugalska sa stal v roku 1995, v čase, keď sa krajine relatívne darilo a do svetového povedomia sa dostala aj vďaka organizácii Svetovej výstavy Expo v roku 1998. V roku 2001 však prišlo k zrúteniu mosta v Entre-os-Rios, pri ktorom zahynulo 59 ľudí. Katastrofa spôsobená zlým stavom storočného mosta, na ktorý roky zbytočne upozorňovali vodiči aj technici, prispela k nepopularite jeho vlády a otrasným výsledkom v regionálnych  voľbách. Pár mesiacov na to, na jar 2002 Guterres rezignoval.

Vrátil sa do Socialistickej internacionály a v roku 2005 ho zvolili za vysokého komisára. Jeho úrad riešil dlhodobú utečeneckú krízu v afrických krajinách, ale postupne sa čoraz viac sústreďoval na situáciu na Blízkom východe, hlavne v Iraku a Sýrii a ich susedných krajinách, ako aj v Afganistane.

Za Guterresovej éry organizácia čelila kritike za nezvládnutie epidémie cholery po zemetrasení v Haiti v roku 2010 aj za pokusy zamiesť pod koberec neskôr potvrdené podozrenia, že príslušníci mierových jednotiek sexuálne zneužívali deti počas misie v Stredoafrickej republike.

Veľké výzvy

Analytici považujú za významný signál to, že Guterres sa venoval humanitárnym otázkam a ľudským právam, čo nie sú témy, ku ktorým sú mnohé členské krajiny, vrátane členov Bezpečnostnej rady, Ruska a Číny, príliš otvorené.

„Myslím, že Guterres je výborná voľba. Je to niekto, kto má veľké politické schopnosti, bol premiérom, je silný multilateralista, viedol úrad pre utečencov v časoch obrovských výziev a vie, ako komunikovať s verejnosťou, čo je inšpirujúce,“ povedal Guardianu americký profesor a bývalý  zástupca generálneho tajomníka OSN Michael Doyle.

Ani Guterresove osobné kvality však nemusia znamenať, že sa zapíše ako výrazný generálny tajomník. Ako uvádza BBC  jeho hlavnou úlohou bude zvládať rozsiahly byrokratický aparát a manévrovať medzi protichodnými záujmami mocností, ktoré sedia v Bezpečnostnej rade.

Guterres po formálnom hlasovaní vo Valnom zhromaždení OSN nastúpi do funkcie na začiatku budúceho roka. Nahradí juhokórejského diplomata Pan Ki- Muna, ktorý organizáciu vedie desiaty rok.

Socialista Guterres sa hlási ku katolíckej viere, má dve deti. Je druhýkrát ženatý, jeho prvá manželka zomrela na vážne ochorenie. Okrem rodnej portugalčiny plynulo hovorí po španielsky, francúzsky a anglicky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie