Zrušte veto v Bezpečnostnej rade OSN, vyzýva Amnesty. Pomáha zločincom

Stáli členovia Bezpečnostnej rady podľa Amnesty International povyšujú svoje geopolitické záujmy pred ochranou zraniteľných civilistov.
Veľmoci zahanbujúco zlyhali pri riešení krvavých konfliktov po celom svete. Jednou z príčin je podľa medzinárodnej ľudsko-právnej organizácie Amnesty International právo veta, ktoré má v Bezpečnostnej rade OSN jej päť stálych členov – USA, Rusko, Veľká Británia, Čína a Francúzsko.
“Veto využívajú na povyšovanie svojich politických a geopolitických zájmov namiesto ochrany civilistov,” cituje zo správy BBC. Amnesty preto navrhuje zrušenie práva veta v prípade masívnych krvavých násilností.
Nepostihnuteľný Asad a ľahostajnosť k utečencom
Najmä Moskva využíva veto v prípade krytia sýrskeho diktátora Bašara Asada, ktorý sa nemusí zodpovedať za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, z čoho ho obviňujú medzinárodné ľudsko-právne organizácie.
Amnesty International tiež vo svojej výročnej správe vyčíta “odpudivý” postoj bohatších krajín voči utečencom. Rok 2014 bol podľa Amnesty vôbec najhorším pre utečencov v histórii. Len v Sýrii prišlo o domov 7,6 miliónov ľudí, z toho štyri ušli do iných krajín.
Za posledné štyri roky zomrelo v konfliktoch dvestotisíc ľudí, najmä civilistov. A to všetko, ako pripomína Amnesty, keď si svet pripomínal 20 rokov od genocídy v Rwande.
Krvavý svet
Rok 2014 bol podľa ľudsko-právnej organizácie katastrofický, čo sa týka počtu obetí a množstva násilných konfliktov.
Okrem iných v Sýrii a Iraku, kde viacero miest okupujú extrémisti z Islamského štátu, proti ktorému sa začali nálety pod vedením USA. Washington sa k tomu odhodlal po hrozbe etnických čistiek voči náboženským menšinám. Na východe Ukrajiny za necelý rok zomrelo takmer 5800 ľudí po okupácii miest proruskými rebelmi.
Amnesty vyčíta Izraelu júlovú operáciu v Gaze, ktorá stála životy až 1500 civilistov. Vojnu na palestínskom území vyprovokovala vražda troch izraelských študentov, k čomu sa prihlásil Hamas. Obe strany sa podľa ľudskoprávnej organizácie dopustili vojnových zločinov.
Organizácia so sídlom v Londýne upozornila aj na alarmujúci stav ľudských práv v Azerbajdžane, kde zrátala celkom 23 väzňov svedomia, od blogerov, aktivistov až po právnikov.
V Nigérii terorizuje ľudí Boko Haram, ktoré v meste Chibok unieslo v apríli 276 školáčok. Dodnes sú v zajatí. Krvavé sektárské násilie či zrážky medzi vládou a opozíciou sužujú Stredoafrickú republiku a Južný Sudán. V najnovšom štáte sveta podľa Amnesty zomreli desiatky tisíc ľudí a dva milióny utiekli z domovov.
A výhľad pre rok 2015 nie je o nič optimistickejší.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.