Denník N

Prečo má Lajčákov neúspech blízko ku katastrofe

Robert Fico a Miroslav Lajčák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Miroslav Lajčák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Fico si pohneval spojencov a ani podliezaním Putinovi miesto v OSN pre Slovensko nezískal.

Utešovanie sa, že Miroslav Lajčák skončil vo voľbe nového generálneho tajomníka OSN na skvelom druhom mieste, je veľmi nenáležité hodnotenie reality. Tu nie sme na olympiáde, kde sa oslavuje aj strieborná medaila. Samozrejme, z pohľadu matematiky nenastala žiadna tragédia. Samotný kandidát v posledných týždňoch tiež odviedol slušnú prácu. Lenže dôvodov na nespokojnosť je omnoho viac ako falošných zámienok tváriť sa spokojne.

Prvý a hlavný. Spomedzi piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN hlasovali za Lajčáka dvaja, zdržal sa jeden a proti boli tiež dvaja. Nášho kandidáta takmer určite vetovali USA a Veľká Británia, zdržalo sa Francúzsko a za boli len Rusko a Čína.

Toto sa ako katastrofa pre Slovensko dá označiť s čistým svedomím. Hlasovanie spojencov totiž odhalilo, že táto vládna garnitúra pod vedením Roberta Fica ich má celkom inde. A nie je to vina Západu. Partneri z Únie a NATO nám v tejto voľbe právom spočítali všetky nezmysly, ktoré z úst vypustil Robert Fico. Lajčák si za to môže navyše aj sám, pretože ho vo všetkých jeho úletoch kryl.

Fico by sa nemal tešiť ani z hlasov od Číny a najmä Ruska. Jeho nevkusné nadbiehanie Putinovi totiž k ničomu neviedlo. Keby ho chcel Kremeľ oceniť, Portugalčana Guteressa by vetoval. To sa však nestalo. Rusi mu otvorili dvere k víťazstvu a Lajčáka tým rýchlo pustili k vode, hoci zaňho hlasovali.

Premiér si teda pohneval najbližších spojencov a nič za to nezískal. Časom sa možno ukáže, že zobchodoval nejakú inú vysokú funkciu v OSN, ale žiadna nestojí za tú hanbu, ktorú nám robí napádaním britskej premiérky, obhajobou Putinovho režimu, vyvolávaním nenávisti k utečencom atď.

Po tretie, Lajčák si nezískal ani len podporu najbližších susedov z V4. Napríklad taký Ficov skvelý kamarát Orbán favorizoval bulharské kandidátky. Je to od neho úplne legitímny postoj, ale o akej mimoriadne úspešnej kandidatúre sa tu máme baviť, keď nemala ani podporu Slovensku najbližších krajín, nehovoriac o celej východnej Európe?

Samotný výsledok voľby teda nie je žiadna katastrofa. Lenže všetko ostatné, čo ju sprevádzalo, katastrofou je alebo sa k nej blíži.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľba šéfa OSN

Komentáre

Teraz najčítanejšie