Denník N

Odkaz Michala Kováča: Stále čakáme na hrdinu

Michal Kováč v roku 2012. Foto – TASR
Michal Kováč v roku 2012. Foto – TASR

Michal Kováč síce neinšpiroval generácie ekonómov ani politikov, napriek tomu sa o ňom právom bude hovoriť v dobrom.

Michal Kováč bude už navždy prvý slovenský demokratický prezident a tiež človek, pri ktorom sa bude opakovať, že z priemerného karieristu sa, v momente, keď sa mu do tváre pozeralo zlo, stal hrdina.

Je to taký slovenský príbeh: tu nikdy nebolo veľa rytierov, ktorí by celým životom smerovali k boju za pravdu, slušnosť a dobro. Áno, tu si stačí predstaviť Václava Havla a porovnanie je hneď jasné.

Michal Kováč si za nás všetkých vytrpel od mečiarovského režimu veci, ktoré sa aj dnes zdajú ako nepredstaviteľné. Únos jeho syna a vražda Roberta Remiáša zostávajú najhlbším dnom moderných slovenských dejín. To, že sa s tým štát nedokázal vyrovnať, zase dôkazom, že aj dnes žijeme v hroznom štáte.

Celkom isto však práve tieto udalosti brzdili napríklad garnitúru Roberta Fica, aby svoju moc nezneužili až takým krutým a agresívnym spôsobom.

Je práve to teda najväčším odkazom Michala Kováča?

Určite sa teraz nebudeme prehrabávať jeho poznámkami k dejinám a spoločenským udalostiam. Ani nám nedáva návod, ako by mala vyzerať zdravá a dobre fungujúca krajina. Neovplyvnil generácie ekonómov ani politikov, ktorí by sa videli v jeho obraze spravovania štátu.

Napriek tomu sa o ňom bude hovoriť v dobrom.

Michal Kováč je lekciou, že človek môže vyrásť so zodpovednosťou, ktorá mu bola zverená. Je to lekcia, že aj z priemeru sa môže narodiť štátnik, ktorý na prekvapenie všetkých a možno aj svoje vlastné stojí vzpriamene.

Ale pozor. Nemala by viesť k myšlienke, že sme tu vlastne všetci rovnakí a každý sa v momente, keď to bude nutné, stane aspoň na chvíľu hrdinom. Michal Kováč sa stal prezidentom tak trochu náhodou, ale osobnosťou sa stal vlastnou silou a neuhol, ani keď to bolo nepríjemné. Preto si zaslúži našu úctu a náš obdiv. Súčasne však môžeme dúfať, že raz príde aj politik, ktorý nebude iba prekvapivým hrdinom, ale bude ním od začiatku do konca. Na takého ešte čakáme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Michal Kováč

Komentáre

Teraz najčítanejšie