Denník N

Francúzi varujú Rusov pred útokom na Mariupoľ

Zbombardované autá z Mariupoľu. FOTO N - MIREK TÓDA
Zbombardované autá z Mariupoľu. FOTO N – MIREK TÓDA

Veci sa drasticky zmenia, ak proruskí separatisti potiahnu na ukrajinský polmiliónový prístav, hovorí šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Ak proruskí separatisti zaútočia na ukrajinské pozície v prístave Mariupoľ pri Azovskom mori, Európska únia dramaticky zmení svoj vzťah k Rusku a zvýši úroveň sankcií.

V stredu to podľa agentúry Reuters vyhlásil francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius. „Dnes je problém hlavne okolo Mariupoľa. Rusom sme jasne povedali, že ak separatisti zaútočia smerom na Mariupoľ, veci sa drasticky zmenia, aj čo sa týka sankcií,” citoval Reuters šéfa francúzskej diplomacie, ktorý deň predtým hostil ministrov z Ukrajiny, Nemecka aj Ruska.

Útoku na polmiliónový prístav, ktorý v januári zažil krvavý raketový útok zo strany separatistov (v centre zomrelo vyše 30 ľudí), sa obáva aj francúzsky intelektuál Bernard-Henri Lévy či ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin.

Mariupoľ je významný prístav s oceliarňami, ktorý by navyše vytvoril Rusom cestu po zemi k anektovanému polostrovu Krym, ktorý začali okupovať ruskí vojaci pred rokom. Líder doneckých separatistov Aleksandr Zacharčenko sa viackrát vyhrážal, že chcú dobyť územie celej Doneckej oblasti a potom potiahnu až na Charkov.

Proruskí separatisti sa včera podľa ruskej agentúry Ria Novosti chválili, že získali dve dediny blízko ukrajinského prístavu. Minulý týždeň za pomoci ruskej armády dobyli dopravný uzol Debaľcevo.

Americký minister zahraničia John Kerry sa preto podľa AFP posťažoval, ako mu ruskí lídri klamali priamo do tváre, že s vojnou na Donbase nič nemajú. O ich účasti na konflikte na východe Ukrajiny nepochybuje ani slovenský prezident Andrej Kiska.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie