Denník N

Fico chce Kotlebovi zobrať právomoc rozhodovať o eurofondoch

Marian Kotleba s manželkou Frederikou, zamestnankyňou podniku, ktorý ovláda samosprávny kraj. Foto - TASR
Marian Kotleba s manželkou Frederikou, zamestnankyňou podniku, ktorý ovláda samosprávny kraj. Foto – TASR

AKTUALIZOVANÉ 15:32 Vláda Smeru vyrazila na výjazdové rokovanie do Banskej Bystrice, župana tam ani nepozvali. Kotleba sa lieči zo zápalu pľúc.

Premiér Robert Fico (Smer) nevylúčil, že Banskobystrický samosprávny kraj príde o svoje rozhodovacie právomoci, čo sa týka čerpania eurofondov. Tie by malo získať mesto Banská Bystrica, ktoré momentálne vedie primátor Ján Nosko (kandidoval aj s podporou Smeru). Vyhlásil to po výjazdovom rokovaní vlády v Banskej Bystrici.

„Musíme to urobiť po veľmi vážnom zvážení, pretože je to bezprecedentný krok, ktorý môže vyvolať veľké napätie. Ale nevidíme dôvod, prečo by mali ľudia v Banskej Bystrici a v tomto kraji trpieť pre to, že bol niekto zvolený ako experiment za banskobystrického župana,“ vyhlásil Fico s tým, že Marian Kotleba je v tomto smere absolútne nečinný a nekoná, pokiaľ ide o zdroje z Európskej únie.

Kotlebu na zasadnutie vlády nepozvali. Banskobystrický župan je momentálne v nemocnici so zápalom pľúc.

Pre nečinnosť samosprávneho kraja už Banskobystrický kraj prišiel o niekoľko miliónov eur na opravu ciest či domov na projekty pre hendikepovaných. Zároveň podľa Fica hrozí, že kraj príde o  700-tisíc eur od ministra pôdohospodárstva.

Analytik Konzervatívneho inštitútu Ivan Kuhn, ktorý sa zaoberá eurofondami, pochybuje, že možno župe zobrať eurofondové právomoci a dať ich mestu Branská Bystrica. Tam, kde je prijímateľ samosprávny kraj alebo nejaká jeho organizácia, nemá prečo operovať krajské mesto.

Kraje môžu pôsobiť aj ako takzvané sprostredkovateľské orgány pre riadiace orgány, ktorým je v tomto prípade ministerstvo pôdohospodárstva. Majú mnohé kontrolné právomoci a hovoria aj do vyhodnocovania niektorých druhov projektov.  „Aby však kompetencia sprostredkovateľských orgánov prešla na mesto Banská Bystrica, museli by to schváliť orgány Európskej komisie, čo je veľmi nepravdepodobné,“ povedal Kuhn.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie