Denník N

Potkany za mor nemohli, čiernu smrť šírili pieskomily

Podľa najnovšieho výskumu sa čierna smrť dostala do Európy z Ázie vďaka pieskomilom, ktoré hostili nebezpečné blchy.

Za výskyt bubonického moru – „čiernej smrti“, ktorý do Európy dorazil v roku 1347 a v nasledujúcich rokoch skosil desiatky miliónov ľudí, zrejme nie sú zodpovedné krysy, ale ázijský hlodavec pieskomil veľký (Rhombomys opimus), tvrdí nová štúdia publikovaná v prestížnom vedeckom časopise PNAS.

Vedci si dlho mysleli, že bubonický mor sa šíril vďaka krysám, ktoré hostili blchy, ktoré pri satí ľudskej krvi vylučovali baktériu Yersinia pestis, vinníka smrteľného ochorenia.

Teraz sa však zdá, že šírenie moru malo iný priebeh. „Ak máme pravdu, potom budeme musieť prepísať časť našej histórie,“ povedal pre BBC Christian Stenseth, spoluautor výskumu z Univerzity v Osle.

Stenseth a jeho tím analyzovali takmer 8-tisíc historických záznamov o prepuknutí nákazy a porovnávali ich s dátami o klimatických podmienkach v Európe a v Ázii (údaje získali z letokruhov na stromoch). Tak zistili, že medzi teplým letom bez väčšieho množstva zrážok, ktoré je ideálne pre rozmnoženie krýs, a rozšírením moru neexistuje žiadna korelácia.

Ukázal sa však iný vzor. Vedci prišli na to, že teplé jari a daždivejšie letá prispievajú k nárastu populácie pieskomila veľkého v okolí dnešného Kazachstanu. Keď sa následne podnebie ochladilo – čo viedlo k úbytku tohto hlodavca, museli si blchy, ktoré na nich žili, hľadať iných hostiteľov, v tomto prípade ľudí a domáce zvieratá.

Tieto klimatické zmeny, ktoré mali vplyv na veľkosť populácie pieskomilov, pozoruhodne korelujú s prepuknutím nákazy moru v Európe o niekoľko rokov neskôr. Ako sa však blchy dostali do Európy?

To je jednoduché. Obchodné vzťahy medzi Európou a Áziou boli veľmi živé; blchy jednoducho naskákali na ťavy a ľudí, ktorí po Hodvábnej ceste dovážali tovar do prístavov v Európe.

Toto nie je prvýkrát, čo vedci spochybňujú naše zaužívané predstavy o more. Napríklad výskum z minulého roku naznačuje, že choroba sa nešírila satím krvi blchou, ale vzduchom.

Čierna smrť - fakty

Následky vyčíňania čiernej smrti boli hrozivé. V roku 1340 žilo na Zemi asi 450 miliónov ľudí, ale v roku 1400 to bolo pre mor iba 350 miliónov, uvádza United States Census Bureau.

Za prvých 6 rokov vyhubila nákaza asi 30 % obyvateľov Európy. Odhaduje sa, že niektoré časti kontinentu mor doslova vyľudnil.

Keď v roku 1665 udrela čierna smrť vo Veľkej Británii znova, iba v Londýne na ňu za dva roky zomrelo až 100 000 ľudí, 15 % populácie mesta.

K opakovanému výskytu moru dochádzalo v Európe do 19. storočia, vo svete prepukne aj dnes.

Dostupné z: doi: 10.1073/pnas.1412887112

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Veda

Teraz najčítanejšie