Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Naši lekári sú ako z minulého tisícročia – píšu perom, majú kilogramy kariet

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Slováci chcú nakupovať aj platiť účty online. Elektronický recept však dostanú len výnimočne a lekárske záznamy sú skôr stále papierové karty, o ktoré sa lekári nedelia. Štátny systém za milióny eur mešká, súkromná poisťovňa tak spustila vlastnú databázu predpísaných liekov.

Naši lekári sú ako z minulého tisícročia. V ich skriniach sú stále stovky kilogramov papierových kariet pacientov.

Všeobecná lekárka Drahoslava Štibrányová z Báhoňa píše stále všetku zdravotnú dokumentáciu rukou do karty, podobne ako väčšinu receptov.

Ak by to písala do počítača, musela by potom aj tak dokument vytlačiť a založiť do karty, čo je nákladnejšie, ako vypísať to ručne. Rovnako je to v prípade, keď laboratóriá pošlú lekárke výsledky. Tiež to musí lekárka vytlačiť a založiť do karty. ,,Oni sa tak zbavili nákladov, ale mám ich ja,“ hovorí Štibrányová.

Aj keď ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že elektronizácia je priorita, v ambulanciách a nemocniciach to nevidno. Slovensko v tomto výrazne zaostáva za väčšinou krajín Európskej únie. Len 7,4 percenta všeobecných lekárov využíva elektronickú výmenu lekárskych údajov. V Únii je to 36 percent lekárov.

Nemajú to veľmi ani ako urobiť. Elektronizáciu zdravotníctva totiž štát pripravuje od roku 2008 a stála takmer 50 miliónov eur, ale systém stále nie je funkčný. Preto vznikajú pokusy súkromníkov, napríklad poisťovňa Dôvera spustila koncom minulého roka projekt Bezpečné lieky. Vďaka nemu lekár vidí lieky, ktoré pacient užíva.

Zlé výsledky Slovensko dosiahlo totiž aj pri elektronickom vypisovaní receptov. ,,Skutočnosť, že iba 3,5 percenta všeobecných lekárov odosiela lekárske predpisy lekárnikom elektronicky, vedie k umiestneniu krajiny v tejto oblasti na 23. mieste,“ napísala vo svojej správe Európska komisia. Tá porovnávala využívanie internetu v 28 krajinách Únie.

Slovensko je pritom už dávno internetová krajina. Až 65 percent ľudí číta na internete správy, 63 percent chodí na sociálne siete a viac ako polovica využíva hlasové alebo videohovory cez internet. Neboja sa už ani nakupovať online, nákupy takto robí takmer 60 percent ľudí a viac ako polovica využíva online bankovníctvo.

Zlepšuje zdravotníctvo

Komisia píše, že práve digitalizácia môže výrazne zlepšiť efektívnosť a úroveň služieb v zdravotníctve.

Elektronizácia zdravotníctva by bola podľa nej dobrá vec, ak by fungovala, lebo dnes medzi sebou lekári či nemocnice nekomunikujú. Ale ak by fungovala, mali by im poisťovne preplácať veci navyše, ktoré pre to budú musieť lekári robiť. Napríklad nahadzovanie starších údajov, dodáva.

Ale kým nie je, tak počítač, ktorý musí mať v ambulancii, využíva najmä na výkazy do poisťovne.

Z3Obh
eHealth za 50 miliónov mešká

Zdieľanie údajov medzi lekármi, nemocnicami či elektronické predpisovanie liekov malo byť súčasťou elektronizácie zdravotníctva – takzvaného eHealthu. Aj keď na tomto projekte začali pracovať v roku 2008, ani po siedmich rokoch nie je dokončený a nie je z neho ani žiadny úžitok. Nefungujú zatiaľ ani žiadne časti – napríklad elektronické predpisovanie liekov. Peniaze na eHealth boli z eurofondov, zatiaľ sa minulo takmer 50 miliónov eur.

Ak by projekt fungoval, lekári by videli, aké lieky pacienti užívajú od iných lekárov. Nestávalo by sa tak, že im predpíšu liek s rovnakou látkou. Do nemocnice by nebolo potrebné nosiť si kartu, záznamy by boli uložené na elektronickom preukaze. Tak isto by sa k základným údajom dostali aj záchranári. Obmedziť by to malo aj duplicitné vyšetrenia, lebo výsledky by našli lekári po načítaní karty.

,,Elektronická výmena dát má potenciál ušetriť spoločnosti mnoho peňazí a zvýšiť kvalitu, efektívnosť, dostupnosť a najmä bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ vraví analytik INEKO Dušan Zachar. ,,Samozrejme si to vyžaduje, aby náklady na zavádzanie týchto systémov neboli nafúknuté, čo v prípade nášho verejného sektora s veľkou pravdepodobnosťou nemusí platiť.“

Elektronizácia mala byť realitou v roku 2016, naposledy ju však posunula dnes už bývalá ministerka Zuzana Zvolenská na rok 2017. ,,Posun súvisel najmä s nepredpokladanými komplikáciami v procese verejného obstarávania,“ hovorí ministerstvo.

Nie je to však otázka len na Zvolenskú, ani jeden minister, ktorý bol pred ňou, v oblasti elektronizácie neurobil výrazné kroky.

Ministerstvo ubezpečuje, že od januára 2017 bude elektronizácia fungovať celoplošne všetkými nemocnicami, ambulanciami, lekárňami či laboratóriami. ,,Po otestovaní vyvinutých služieb plánujeme v tomto roku spustiť skúšobnú prevádzku a následne postupné pripájanie jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ sľubuje.

Určite sú v slovenskom zdravotníctve takí, ktorým dnešný stav neporiadku a netransparentnosti vyhovuje, hovorí analytik Zachar. ,,V spojitosti so slabým politickým líderstvom v rezorte zdravotníctva to potom má za následok meškanie zavádzania elektronických verejných služieb v tomto sektore.“

Lekári číslam neveria

Lekári čísla Európskej komisie spochybňujú. ,,Z uvedených údajov z Európskej komisie som prekvapený a vyjadrujem presvedčenie, že to nie sú  hodnoverné údaje, pretože poznám situáciu v okolitých krajinách – Maďarsku, Poľsku, v Českej republike,“ povedal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Do asociácie patria špecialisti aj všeobecní lekári, ktorí majú svoje ambulancie.

Na to, aby si lekári medzi sebou zdieľali údaje o pacientoch, musí byť zabezpečené internetové pripojenie, ale aj bezpečnosť prenosu dát. Aby sa k nim nedostal hocikto. ,,A zavedenie ambiciózneho projektu eHealth nám odpoveď nedáva, teda mešká,“ dodáva Pásztor.

Nemocnice aj lekári už dnes majú údaje o svojich pacientoch v počítači. No tie zväčša len vytlačia a iní lekári sa k nim nedostantú. Ministerstvo navyše spochybňuje, či sú tieto údaje zabezpečené.

Foto - TASR
Foto – TASR

Súkromník to už s receptami skúša

Kým štátny centrálny systém nefunguje, vlastný elektronický systém na predpisovanie receptov spustila súkromná poisťovňa Dôvera. Volá sa Bezpečné lieky.

Službu Dôvera spustila v októbri minulého roka a do konca januára bola vyše desatina receptov elektronická. Využíva ju 770 ambulancií a nemocníc. Aspoň raz ju vyskúšalo 7500 lekárov či lekárnikov.

,,Projekt je realitou a reálne bude fungovať,“ hovorí Pásztor. Úspech však závisí aj od internetového pripojenia v jednotlivých krajoch.

Projekt je prínosný aj podľa šéfa Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa. Malo by sa však podľa neho zapojiť viac ambulancií. ,,Väčšina lekárov dnes predpisuje predpisy počítačom a tlačí ich,“ hovorí Sukeľ.

Ak lekári vypíšu recept elektronicky, pomáha to aj lekárnikom, ktorí nemusia manuálne vypisovať údaje do počítača. ,,Lekári našim poistencom každý mesiac vydajú asi 800-tisíc receptov, takže tu vzniká priestor na slušnú časovú úsporu v lekárni,“ tvrdí Dôvera.

Ak lekári službu využívajú, Dôvera im platí viac. Okrem toho lekár vidí, aké lieky pacient užíva, a tak sa môže vyhnúť tomu, aby mu predpísal také, ktoré majú rovnakú účinnú látku, alebo tie, ktoré by sa s danými liekmi nezniesli. ,,Počet najzávažnejších liekových interakcií u našich poistencov klesol o 10 percent,“ tvrdí najväčšia súkromná poisťovňa. Služba ich stála milión eur.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Sulík sa po kilečku chystá na dvojkilečko a zlacnenie elektriny pre firmy
  • Rozhodnutie: Štát neodkúpi Národný futbalový štadión, od spoločnosti NFŠ, tá bude musieť vrátiť peniaze, ktoré dostala
  • Sociálne: Koalícia predstavila balík sociálnych opatrení za 500 miliónov eur
  • Platy: Minimálna mzda sa na budúci rok zrejme zdvihne o 40 eur – zo súčasných 580 na 620 eur
  • Ropa: OPEC+ zmiernia od augusta súčasné rekordné produkčné škrty
  • Priemysel: Produkcia priemyslu v USA zaznamenala v júni výrazný rast, vyšší, než sa čakalo
  • Firmy: Apple nemusí Írsku doplatiť na daniach 13 miliárd eur, ako žiadala eurokomisia, rozhodol tribunál súdu EÚ
Zdieľať

Sulík o vodíku nežartuje. Vyrábať ho môžu naše atómové elektrárne a na hornej Nitre chce vodíkové vlaky 

Richard Sulík. Foto - TASR
Richard Sulík. Foto – TASR

Richard Sulík vidí pre vodík priestor aj pri transformácii uhoľného regiónu hornej Nitry: „Pokojne si viem predstaviť, že medzi Prievidzou a priemyselne silnou Nitrou alebo dokonca až Novými Zámkami začnú jazdiť vlaky na vodík.“

Zdieľať

Mičovský trvá na zvýšení nájomného za štátnu pôdu. Nechce už znevýhodňovať niektorých farmárov

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto - TASR
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto – TASR

Rezort pôdohospodárstva už ďalej nemôže robiť rozdiely medzi farmami. Niektoré majú totiž v prenájme štátnu alebo štátom spravovanú pôdu za nižšie ceny a ďalší platia výrazne viac za pôdu od súkromných vlastníkov. Pozemkový fond ceny zvyšuje a minister Mičovský je pripravený farmárom dočasne túto stratu kompenzovať.

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA dnes posilnili. Pomohli im sľubné správy o vývoji vakcíny proti korone a výsledky hospodárenia firmy Goldman Sachs.

Index Dow Jones vzrástol o 227,51 bodu, teda o 0,85 percenta, na 26 870,10 bodu. Širší index Standard & Poors 500 stúpol o 29,04 bodu, čiže o 0,91 percenta, na 3226,56 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 61,92 bodu, čiže o 0,59 percenta, na 10 550,49 bodu.

Akcie americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna výrazne vzrástli vďaka sľubným výsledkom jej experimentálnej vakcíny. Posilňovali aj akcie z turistického sektora, vrátane prevádzkovateľov výletných plavieb Carnival a Royal Caribbean Cruises a hotelov Marriott International a Wynn Resorts.

Zisky indexu Nasdaq znížil internetový obchod Amazon, streamovacia služba Netflix a Microsoft. Akcie týchto firiem po nedávnom raste na nové rekordy klesli.

Akcie banky Goldman Sachs posilnili vďaka výraznému rastu výnosov z obchodovania v druhom štvrťroku. Posilnili aj ďalšie banky, ako Morgan Stanley a Bank of America, ktoré zverejní výsledky hospodárenia vo štvrtok.

Náladu investorov tiež zlepšila pravidelná situačná správa o vývoji ekonomiky zverejňovaná centrálnou bankou USA, tzv. Béžová kniha, ktorá ukázala, že americké podniky na začiatku júla zaznamenali nárast aktivity, pretože štáty začali s uvoľňovaním obmedzení. (čtk)

Zdieľať

Ropný kartel OPEC a jeho spojenci na čele s Ruskom zmiernia od augusta súčasné rekordné produkčné škrty. Reagujú na to, že svetová ekonomika sa pomaly začína zotavovať z pandémie.

Organizácia však zároveň upozornila, že prípadná druhá vlna pandémie by úsilie dostať trh do rovnováhy mohla skomplikovať.

OPEC a ďalší veľkí producenti, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, realizujú od mája program rekordného znižovania produkcie o 9,7 milióna barelov denne. Dohodli sa tak po tom, ako nástup koronavírusu zredukoval dopyt po rope približne o tretinu.

Ako uviedla agentúra Reuters, najnovšie sa však dohodli, že od augusta do decembra sa objem škrtov zredukuje na 7,7 milióna barelov denne. Podľa ministra energetiky Saudskej Arábie princa Abdulazíza bin Salmána však reálne škrty budú o niečo výraznejšie, keďže štáty, ktoré v máji a júni produkovali viac, než mali, to budú v auguste a septembri kompenzovať.

To znamená, že celkové produkčné škrty by sa mali pohybovať od 8,1 milióna do 8,3 milióna barelov denne. (tasr)

Zdieľať

Francúzsko plánuje podporiť domáce podniky znížením daní, vyhlásil nový francúzsky premiér Jean Castex. „Znížime dane, ktoré zaťažujú výrobu vo Francúzsku.“

„Kríza potvrdila, že náš priemysel musí prejsť transformáciou,“ povedal Castex, ktorý po vymenovaní za predsedu vlády prvýkrát vystúpil na pôde parlamentu, kde predstavil svoje priority. Ich súčasťou bude aj znižovanie firemných daní, po čom francúzske podniky už dlho volali.

Neuviedol, akým spôsobom sa redukcia daní bude financovať, povedal však, že pre francúzskych daňových poplatníkov sa daňová záťaž zvyšovať nebude.

V piatok by podľa Castexa mala vláda rokovať so zamestnávateľmi a predstaviteľmi odborov o balíku na zotavenie ekonomiky v celkovej hodnote 100 miliárd eur. Súčasťou balíka je podpora domáceho priemyslu a služieb v hodnote 40 miliárd eur, ktorá zahrňuje aj znižovanie daní. (tasr)

Zdieľať

Priemyselná produkcia v USA zaznamenala v júni výrazný rast, vyšší, než sa čakalo, uviedla americká centrálna banka Fed. Produkcia vzrástla o 5,4 % po 1,4-percentnom raste v máji, ekonómovia očakávali, že sa rast zrýchli na 4,3 %.

Napriek tomu, že priemyselná výroba vzrástla výraznejšie, než sa čakalo, podľa Federálneho rezervného systému zostáva takmer 11 % pod februárovou úrovňou, teda úrovňou spred pandémie.

Najvýraznejšie sa v júni zvýšila produkcia vo výrobnom sektore. Vzrástla o 7,2 %, k čomu prispela najmä výroba automobilov a komponentov. V máji rast produkcie vo výrobnom sektore dosiahol 3,8 %. Výrazným tempom vzrástla aj produkcia v oblasti verejnoprospešných podnikov, a to o 4,2 %. V máji ešte produkcia v tejto oblasti klesla o 3,5 %.

Na druhej strane, produkcia v ťažobnom sektore pokračovala v poklese. Ten dosiahol v júni 2,9 % po 6,1-percentnom prepade v máji. (tasr)

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Na mimoriadnom samite bude úspechom aj čiastková dohoda

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • V piatok a sobotu budú lídri EÚ rokovať o protikrízovom aj riadnom rozpočte, úspechom bude aj čiastková dohoda.
  • Integrácia energetických systémov má stáť na elektrifikácii a vodíku.
  • Podmienky firemných úverov ostávajú priaznivé, dopyt je veľmi vysoký.
Zdieľať

Najvyšší súd zastavil povoľovanie malej vodnej elektrárne v Žiari nad Hronom. Potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý pre nezákonnosť zrušil územné rozhodnutie stavebného úradu povoľujúce umiestnenie elektrárne na rieke Hron, informovalo združenie Via Iuris.

Zamietol kasačné sťažnosti žalovaného úradu a investora voči prvostupňovému rozsudku.

Hovorkyňa súdu Alexandra Važanová potvrdila, že senát Najvyššieho súdu kasačnú sťažnosť Okresného úradu Banská Bystrica, odboru výstavby a bytovej politiky, a kasačnú sťažnosť účastníka konania Hydro Company, podané proti rozhodnutiu Krajského súdu v Banskej Bystrici, zamietol.

Územné rozhodnutie na umiestnenie elektrárne, ktoré vydalo mesto Žiar nad Hronom, napadli v roku 2018 na Krajskom súde v Banskej Bystrici odporcovia výstavby, a to ochranárske organizácie, konkrétne Združenie Slatinka, Rieka – združenie na ochranu vodných tokov, miestne združenie Hereditas HH z Hliníka nad Hronom a Slovenský rybársky zväz. Žalobu podali v spolupráci so združením Via Iuris.

Krajský súd vo veci rozhodol na jeseň v roku 2018.

Martina Paulíková zo Združenia Slatinka v tejto súvislosti uviedla, že ako environmentálne združenie dlhodobo podporujú obnoviteľné zdroje energie. Tie by však nemali spôsobovať nové problémy v životnom prostredí, čo v prípade vodných elektrární znamená, že by nemali vytvárať nové bariéry na riekach.

„Malá vodná elektráreň v Žiari nad Hronom by bola ďalšou prekážkou na rieke Hron, pričom na 25-kilometrovom úseku Hrona nad Žiarom už existujú dve nepriechodné bariéry – malá vodná elektráreň Hronská Dúbrava a vodná elektráreň Zvolen. Po tomto rozhodnutí tiež apelujeme na kompetentné štátne orgány, aby začali uvažovať aj o odstraňovaní existujúcich malých vodných elektrární, najmä ak ide o také, ktorých negatívne vplyvy výrazne prevyšujú tie pozitívne,“ podotkla. (tasr)

Zdieľať

Taliansko získa späť do správy takmer polovicu diaľničnej siete v krajine. Stane sa tak po tom, čo vplyvná rodina Benettonovcov oznámila, že sa vzdá svojho podielu vo firme Autostrade per l’Italia, ktorá diaľničnú infraštruktúru spravuje.

Štát vlastníkovi ASPI, firme Atlantia, hrozil odobratím koncesie pre pochybenia pri správe diaľničnej siete.

Dohoda medzi štátom a rodinným klanom otvára cestu k urovnaniu sporu, ktorý v roku 2018 vyvolalo zrútenie Morandiho mosta v Janove, pri ktorom zomrelo 43 ľudí. Nešťastie zvýraznilo biedny stav veľkej časti talianskej dopravnej infraštruktúry a odhalilo chronické zanedbávanie údržby zo strany jej správcov. To vyústilo do požiadavky odborníkov aj verejnosti na radikálnu zmenu. (reuters, čtk)

Zdieľať

Rozpočtová rada nevie v tejto chvíli hodnoverne posúdiť dosah vládneho balíčka na rozpočet. „Kým v prípade balíčka vláda pomerne jednoznačne načrtla legislatívne zámery, spôsob, ako chce ušetriť na svojej prevádzke, zostal len v deklaratórnej rovine.“

Rozpočtová rada pripomína, že Slovensko v súčasnosti čelí ekonomickým následkom pandémie koronavírusu, čo viedlo aj k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti. „Tento priestor by mala vláda v prvom rade využiť na zabezpečenie potrieb tých skupín obyvateľstva, ktoré sú touto pandémiou najviac zasiahnuté,“ uviedla rada.

„Prijímanie ďalších, s pandémiou nesúvisiacich opatrení by malo byť podmienené predstavením vierohodného a opatreniami podloženého plánu ozdravovania verejných financií na celé volebné obdobie tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu presúvaniu finančného bremena na budúce generácie,“ dodala ešte.

Zdieľať

Niektoré ženy pôjdu do dôchodku skôr. Budú však mať nižšie penzie

Foto - TASR/Dušan Hein
Foto – TASR/Dušan Hein

Vyše 110-tisíc ženám sa od 1. novembra zníži vek odchodu do dôchodku, parlament posunul do druhého čítania návrh Petry Krištúfkovej (Sme rodina). Ženám ročníkov 1957 až 1963 uberá pol roka z penzijného veku, ak vychovali aspoň jedno dieťa, a ak vychovali 3 a viac detí, pôjdu do penzie skôr maximálne o 18 mesiacov.

Zdieľať

Goldman Sachs v 2. štvrťroku zvýšila čistý zisk medziročne o 2 % na 2,25 mld. dolárov. Investičná banka ťažila z prudkého rastu obchodovania, za ktorým stáli výkyvy na akciových a dlhopisových trhoch, a prekonala očakávania analytikov.

Príjmy divízie globálnych trhov, ktorá zahŕňa obchodovanie s cennými papiermi, stúpli o 93 % na 7,2 miliardy dolárov. Banke to pomohlo kompenzovať negatívne dosahy koronakrízy.

Akcie Goldman Sachs reagovali na zverejnené výsledky posilnením o zhruba 6 percent. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať