Denník N

Valocký zo Smeru: Blanár nám musí kúpu CT vysvetliť

Jozef Valocký (v strede) s Robertom Ficom a terajším podpredsedom vlády Richardom Rašim. Všetci zo Smeru. Foto – TASR
Jozef Valocký (v strede) s Robertom Ficom a terajším podpredsedom vlády Richardom Rašim. Všetci zo Smeru. Foto – TASR

Poslanec Smeru a riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký odpovedal na otázky novinárov o obvineniach z predražených nákupov CT prístrojov v Banskej Bystrici a v Žilinskej župe.

Poslanec Miroslav Beblavý obvinil žilinského župana zo Smeru Juraja Blanára, že kúpil do svojich nemocníc predražené CT prístroje. Budete sa na to pýtať na výbore?

Neviem vám povedať, ale minimálne osobne budem hovoriť s poslancom Blanárom. Zo skúseností však viem, že poslanec Beblavý toho už narozprával veľa, a neviem, kde je teraz pravda. Musí nám to pán Blanár vysvetliť. A uvidíme, ako nám to vysvetlí.

Podobné obvinenia vzniesol aj voči Vladimírovi Balážovi, ktorý dnes nastúpi do parlamentu za poslanca Pavlisa. Budete sa aj jeho pýtať?

Hovorím, že pán Beblavý už obvinení dal veľa a neviem, koľko ich bolo preukázaných.

Poslanec Baláž sám odstúpil z čela nemocnice v Banskej Bystrici pre kauzu, ktorú potvrdil aj Najvyšší kontrolný rad. Nemá Smer niekoho lepšieho?

Neviem vám povedať. Viem, že pán Baláž odstúpil pre stravu v nemocnici, ale detaily vám neviem povedať. To by som sa ho musel spýtať, nedržím všetko v hlave ani nie som v Banskej Bystrici.

Mal by taký človek sedieť v parlamente za takú stranu ako vy?

Ale ja neviem, či pán Baláž porušil zákon.

Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že áno.

Nečítal som tú správu.

Odstúpil pre tieto podozrenia a porušenie zákona konštatoval aj vtedajší minister. 

To skutočne neviem.

Neškodí Smeru podľa vás, že takýto človek zaň bude v parlamente? 

Neviem. Ak to vyšetruje polícia, tak počkajme na vyšetrenie, ak tam bude obvinenie, tak ten poslanec v parlamente sedieť nebude. Ale nemám detailné informácie.

Keď čelil obvineniam opozičný poslanec Alan Suchánek (OĽaNO) pre nákup CT, vypočúvali ste ho v parlamentnom výbore. Spravíte toto isté aj u poslancov Blanára a Baláža? 

Ani to vám neviem povedať, lebo žiadny taký podnet na výbor neprišiel.

Vy ho nepodáte? 

Ani to vám neviem povedať. Pán Blanár teraz neprišiel na výbor, neviem, čo s ním je. Možno s ním budeme debatovať poobede. Mám osobnú skúsenosť s médiami, že to možno nie je pravda alebo je to polovičná pravda.

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie