Denník N

Na Trumpových slovách nie je najhorší ich obsah, ale to, že unikli

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Každý z nás v súkromí niekedy povie veci, ktoré by nemali počuť iní. Bez práva na súkromnú konverzáciu by sme už nežili v slobodnej spoločnosti.

Autor je editor The Economist,
viceprezident Centra pre štúdium európskej politiky

Trumpova prezidentúra by bola zničujúcou ranou pre slobodu a demokraciu, a to nielen v Spojených štátoch. Lenže ak by mali voľby rozhodnúť škandály živené hacknutiami a únikmi dokumentov, náš systém by utŕžil dokonca ešte ťažší úder.

Najnovšie ťažkosti Donalda Trumpa majú pôvod v nahrávkach, ktoré vznikli bez jeho vedomia a zverejnili ich krátko pred televíznou diskusiou. Republikánsky kandidát, inak ostrieľaná televízna hviezda, mal byť opatrnejší: ako redaktor BBC som bol cepovaný, aby som si pamätal, že ku každému mikrofónu treba pre istotu pristupovať, ako keby bol zapnutý.

Aj demokratická vyzývateľka Donalda Trumpa, ktorou je Hillary Clintonová, mala byť pripravenejšia: unikli prepisy jej prejavov pre banky na Wall Street, z ktorých vychádza v zlom svetle a ako priateľka finančníkov. Lenže prejavy, dokonca aj na súkromnej prednáške, sú poloverejnou udalosťou. Obzvlášť ak ide o niekoho, ako je ona.

Znehodnocujú politiku

Vážnejšie na narušeniach súkromia, veľkých či malých, ohavných či triviálnych, je, že znehodnocujú úroveň politiky. Rozhodovať by mali celkom iné veci: politikov treba spravodlivo hodnotiť na základe ich doterajšej politickej kariéry a pôsobenia na verejnosti.

Uniknuté konverzácie totiž o nich môžu vytvoriť nespravodlivý obraz. Všetci niekedy hovoríme veci, ktoré by sme nepovedali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie