Denník N

Mečiarove amnestie nezrušia, Smer názor nezmenil a Most ho presviedčať nebude

Michala Kováča mladšieho v roku 1995 uniesla do Rakúska SIS. Bola to najťažšia skúška prezidenta v jeho spore s vládou Vladimíra Mečiara. foto - TASR
Michala Kováča mladšieho v roku 1995 uniesla do Rakúska SIS. Bola to najťažšia skúška prezidenta v jeho spore s vládou Vladimíra Mečiara. foto – TASR

Ani po smrti prezidenta Michala Kováča sa v parlamente nenájde dosť poslancov, ktorí by zrušili nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara na trestné činy súvisiace s únosom prezidentovho syna.

Prezident Michal Kováč, ktorému podľa vyšetrovateľov uniesli v roku 1995 syna ľudia zo Slovenskej informačnej služby, sa zrušenia Mečiarových amnestií na únos nedočkal. A na ich zrušenie sa ani teraz po jeho smrti nenazbiera dosť poslancov.

Takýto návrh by musel mať podporu najmenej 90 zo 150 poslancov a hoci by ho minimálne jedna z vládnych strán podporila, nestačí to.

Smer ani raz návrh nepodporil

Váha opäť hlavne Smer, ktorý nevyužil ani jeden zo siedmich predchádzajúcich pokusov, aby pomohol odsúdiť páchateľov únosu i vraždy Roberta Remiáša. Šéf strany Robert Fico pritom rád pripomína, že on osobne ako jediný z vtedajšej opozície zostal v roku 1994 počas takzvanej noci dlhých nožov v parlamente a sledoval, ako HZDS Vladimíra Mečiara bleskovo prevzala moc.

Amnestie už boli v parlamente aj po posledných voľbách. Smer, ale ani väčšina SNS a dokonca ani časť Mosta-Híd nepodporila v apríli tohto roka návrh Jána Budaja z klubu OĽaNO na ich zrušenie a Smer ani návrh uznesenia od Gábora Grendela (Nova), aby sa parlament za amnestie Kováčovi ospravedlnil a odsúdil ich. Pri Grendelovom návrhu sa Most-Híd zdržal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Michal Kováč

Teraz najčítanejšie