Denník N

Mečiarove amnestie nezrušia, Smer názor nezmenil a Most ho presviedčať nebude

Michala Kováča mladšieho v roku 1995 uniesla do Rakúska SIS. Bola to najťažšia skúška prezidenta v jeho spore s vládou Vladimíra Mečiara. foto - TASR
Michala Kováča mladšieho v roku 1995 uniesla do Rakúska SIS. Bola to najťažšia skúška prezidenta v jeho spore s vládou Vladimíra Mečiara. foto – TASR

Ani po smrti prezidenta Michala Kováča sa v parlamente nenájde dosť poslancov, ktorí by zrušili nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara na trestné činy súvisiace s únosom prezidentovho syna.

Prezident Michal Kováč, ktorému podľa vyšetrovateľov uniesli v roku 1995 syna ľudia zo Slovenskej informačnej služby, sa zrušenia Mečiarových amnestií na únos nedočkal. A na ich zrušenie sa ani teraz po jeho smrti nenazbiera dosť poslancov.

Takýto návrh by musel mať podporu najmenej 90 zo 150 poslancov a hoci by ho minimálne jedna z vládnych strán podporila, nestačí to.

Smer ani raz návrh nepodporil

Váha opäť hlavne Smer, ktorý nevyužil ani jeden zo siedmich predchádzajúcich pokusov, aby pomohol odsúdiť páchateľov únosu i vraždy Roberta Remiáša. Šéf strany Robert Fico pritom rád pripomína, že on osobne ako jediný z vtedajšej opozície zostal v roku 1994 počas takzvanej noci dlhých nožov v parlamente a sledoval, ako HZDS Vladimíra Mečiara bleskovo prevzala moc.

Amnestie už boli v parlamente aj po posledných voľbách. Smer, ale ani väčšina SNS a dokonca ani časť Mosta-Híd nepodporila v apríli tohto roka návrh Jána Budaja z klubu OĽaNO na ich zrušenie a Smer ani návrh uznesenia od Gábora Grendela (Nova), aby sa parlament za amnestie Kováčovi ospravedlnil a odsúdil ich. Pri Grendelovom návrhu sa Most-Híd zdržal.

Budaj v stredu oznámil, že návrh podá opäť a o novom návrhu hovorí aj OKS, ktorá má v parlamente jedného poslanca – Ondreja Dostála v klube SaS.

Politici zo Smeru si ani teraz nemyslia, že by bolo možné amnestie zrušiť.

V Smere sa boja protiústavnosti

Podpredseda parlamentu a predseda klubu Smeru Martin Glváč si myslí, že by zrušenie amnestií parlamentom zrejme bolo protiústavné. V práve podľa neho platí zásada „in dubio pro reo“. Takže v prípade pochybností má súd rozhodnúť v prospech obvineného, a teda by aj po prípadnom zrušení amnestií mal prihliadať na to, že amnestovaný bol.

Glváč si myslí, že možnosť ukázať pravdu pred súdom tu už bola, keby sa napríklad syn bývalého prezidenta dožadoval náhrady škody v občianskoprávnom konaní. V Smere sa však podľa neho v poslednom čase o tejto téme nerozprávali. Glváč bol v deväťdesiatych rokoch s Fedorom Flašíkom spolumajiteľom firmy Donar, ktorá bola za vlády Mečiarovej HZDS úspešná v štátnych zákazkách.

„Je to veľmi hypotetická otázka, keď to bude v parlamente, postavíme sa k tomu,“ hovorí poslanec Smeru Peter Chudík.

„Myslím, že amnestie neboli v poriadku, ale myslím si zároveň, že nie je možné vracať niektoré právne akty dozadu. Myslím, že by jeden právny paškvil bol nahradený iným paškvilom,“ hovorí Peter Žiga, člen predsedníctva Smeru a minister hospodárstva.

„Ako človek si myslím, že to nebolo správne,“ hovorí o amnestiách minister zdravotníctva Tomáš Drucker (za Smer). „Viac sa prikláňam k tomu, že z hľadiska precedensu by sa nemala rušiť amnestia, ak bola udelená,“ povedal Drucker, ktorý je vyštudovaný právnik.

V Moste sú za zrušenie

„Myslím, že nevyšetrenie únosu Michala Kováča mladšieho je proste trauma v živote slovenskej spoločnosti a preto, napriek tomu, že je to prielom do istých právnych princípov, si myslím, že je tu vyšší záujem na tom, aby amnestie zrušené boli,“ hovorí ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

Vraví, že v minulosti opakovane za zrušenie amnestií hlasovala. Smeru však svoj právny názor vnucovať nebude.

„Budem hlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií, v celom tom rade návrhov, ktoré v parlamente boli, som vždy hlasoval za,“ povedal František Šebej z Mosta. Na otázku, či by bol ochotný o takomto postoji presviedčať aj poslancov Smeru, povedal: „Nemyslím si, že moje slovo by malo až takú váhu.“

Bol vojak, nezaujímal sa

„Prekvapili ste ma otázkou. Týmto som sa nezaoberal. Nechajme to historikom a právnikom,“ tvrdil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Na otázku, či ani v tej dobe nerozmýšľal nad tým, či amnestie boli dobré alebo zlé, odpovedal: „Ja som v tej dobe velil útvarom, takže moja hlavná úloha bola zabezpečiť poriadok, disciplínu, plnenie úloh útvaru, nie sa zaoberať politikou. Vojak sa nezaoberá politikou.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Mečiarove amnestie

Michal Kováč

Slovensko

Teraz najčítanejšie