Denník N

Vesmírne technológie by mohli varovať pred cunami (seriál)

Astrobiologička Michaela Musilová bola na seminári OSN a Medzinárodnej astronautickej federácie v Mexiku. Foto – archív M. M.
Astrobiologička Michaela Musilová bola na seminári OSN a Medzinárodnej astronautickej federácie v Mexiku. Foto – archív M. M.

Na seminári predstavili aj projekt Dream Chaser, teda „lovič snov“. Má ísť o komerčnú náhradu za raketoplány Space Shuttle od NASA, ktoré zrušili v roku 2011.

Ak som pred pár dňami mala na podujatí Space Generation Congress pocit, že som príliš stará, tak teraz je to presne naopak.

Sedím vo veľkej hale hotela Hilton v mexickom meste Guadalajara na seminári OSN a Medzinárodnej astronautickej federácie (International Astronautical Federation, IAF).

Ide o podujatie, ktorého sa môžem zúčastniť vďaka grantu pre „budúcich vesmírnych lídrov“ (Emerging Space Leaders). Dostala som ho ako jedna zo 14 osôb na celom svete.

Okolo mňa sedia vyslanci zo všetkých kútov sveta, ľudia z rôznych vesmírnych firiem a najväčších vesmírnych agentúr. Vo svojom mládežníckom oblečení a slnečných okuliaroch na hlave si tu medzi tými všetkými oblekmi a vážnymi tvárami pripadám ako školáčka.

Varovanie pred cunami

Čoskoro ma však myšlienky na vážnych kolegov prejdú: prednášky o využití vesmírnych technológií na pomoc spoločnosti sú natoľko zaujímavé. Je až neuveriteľné, na čo všetko sa dajú využiť údaje zo satelitov.

Som vyštudovaná geologička, preto ma veľmi zaujali projekty na zníženie škôd spôsobených prírodnými pohromami. Jeden z nich je určený na odhaľovanie zemetrasení a aktiváciu varovného signálu proti cunami. Rekordom bola detekcia zemetrasenia za 157 sekúnd. Vďaka tomu získali úrady až 25 minút na evakuáciu pred cunami (samozrejme, záležalo na vzdialenosti zemetrasenia od obyvateľov).

Teší ma, že takéto technológie by mohli v budúcnosti zachrániť tisícky ľudí. Žiaľ, veľmi chýbali pri nešťastiach spôsobených cunami v juhovýchodnej Ázii a v Japonsku. Oceňujem, že si politici začínajú uvedomovať, že je lacnejšie a efektívnejšie investovať do prevencie proti nešťastiam než do „upratovania“ po nich.

Nanosatelity

Z týchto dôvodov začínajú byť maličké satelity, takzvané nanosatelity, veľmi dôležité. Nanosatelitom je aj naša prvá slovenská družica skCUBE. Tým, že sú tieto satelity také malé (10 x 10 x 10 cm), sú omnoho lacnejšie a aj prístupnejšie než veľké satelity budované vesmírnymi agentúrami. Môžu si ich dovoliť stavať univerzity, malé organizácie a aj rozvojové krajiny.

OSN pripravuje niekoľko programov s cieľom podporiť budovanie nanosatelitov po celom svete. Príkladom je medzinárodný vzdelávací program INSPIRE (International Satellite Program in Research and Education).

Moderátor bol na Facebooku

Tieto príťažlivé témy sa na seminári, žiaľ, pravidelne striedali so suchšími témami o byrokracii a dodržiavaní množstva pravidiel vo vesmírnom priemysle a práve. Tam bol skutočne cítiť rozdiel medzi nadšením a energiou vyžarujúcimi z mladých účastníkov podujatia Space Generation Congress a opatrnosťou delegátov seminára.

Dosť ma pobavilo, keď mi na mobil chodili upozornenia, že moderátor sekcie seminára, profesor Chris Welch, počas svojho moderovania posiela správy na Facebook a Twitter.

Welch je viceprezidentom pre vzdelávanie IAF a profesorom na Medzinárodnej vesmírnej univerzite (International Space University, ISU). Odtiaľ sa poznáme, pretože tam prednášam aj ja. Zrejme ani pre neho neboli vesmírne pravidla a politika veľmi strhujúcou témou.

Náhrada za raketoplány

Na záver niekoľkodňového seminára OSN a IAF nás osviežilo niekoľko inšpirujúcich prezentácií, ako tá od spoločnosti Sierra Nevada Corporation. Predstavili nám svoj projekt Dream Chaser, teda „lovič snov“. Má ísť o komerčnú náhradu za raketoplány Space Shuttle od NASA, ktoré zrušili v roku 2011.

So sloganom „Wings are back!“, čiže „Krídla sa vrátili!“, chcú urýchliť pravidelné lietanie ľudí do vesmírnu.

Teší ma, že vesmír už nie je len v rukách vesmírnych agentúr, ktoré úzko závisia od momentálnej politickej situácie v krajine. Azda sa vďaka tomu rýchlejšie rozvinie prieskum vesmíru ľudskými posádkami a dožijeme sa prvých kolónií na Marse.

Vesmír

Teraz najčítanejšie