Denník N

Drucker ohlásil ukážkový tender na CT, Beblavý ho napadol. V čom kritika preháňa a kde je naozaj riziko?

Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček
Foto N – Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček

Aktualizované pondelok 13:47. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý napadol veľkú súťaž, v ktorej chce ministerstvo zdravotníctva nakúpiť pre svoje nemocnice CT prístroje.

V pondelok (17. októbra) sa mali otvárať obálky s ponukami v najväčšej súťaži na CT prístroje za vyše 40 miliónov eur. Po piatkovej tlačovej konferencii opozičného poslanca Miroslava Beblavého, ktorý súťaž napadol a povedal, že by sa mala zrušiť, sa jej vyhodnotenie oddiali.

Ministerstvo súťaž bráni, ale pravidlá tendra, ktoré Beblavý kritizuje, chce ešte „detailne posúdiť“. Predĺžilo preto lehotu na predkladanie ponúk o desať dní (na 27. októbra). „Máme úprimný záujem o prípravu takej súťaže, okolo ktorej nebudú žiadne pochybnosti,“ tvrdí ministerstvo, ktoré vedie nominant Smeru Tomáš Drucker.

Súťaž, ktorá má nemocniciam zabezpečiť nové CT prístroje, podľa Beblavého umožňuje kartelové dohody medzi uchádzačmi. Tie by poškodili štátne nemocnice a firmám by umožnili zinkasovať viac ako vo férovej súťaži.

Podľa plánu ministerstva majú nemocnice v rámci nového tendra možnosť nakupovať prístroje tri roky, záujem prejavila napríklad Univerzitná nemocnica v Bratislave, ale napríklad aj menšia regionálna nemocnica v Piešťanoch, ktorá nemá nové CT pre kauzy pri pokusoch o jeho kúpu.

Nemocnice by tak nenakupovali priamo, ale na základe rámcovej zmluvy by si vybrali typ prístroja aj pozáručný servis. Ministerstvo dáva nemocniciam na výber z piatich kategórií prístrojov podľa ich kvality a tri rôzne dĺžky servisu.

CT prístroje sú pre nemocnicu veľmi dôležité, vďaka nim môžu lekári diagnostikovať rôzne ochorenia, od zápalov, nádorov, traumy, kolikových bolestí až po cievne zmeny. Na zobrazenie týchto ochorení používame röntgenové žiarenie, ktoré vytvára akoby rezy človeka. Čiže vidíme vnútro pacienta.

Veľa kategórií

Ide o prvú centrálnu súťaž na dodávanie CT prístrojov u nás, preto ju nevieme s ničím na našom trhu porovnať. Prejdime si problematické body, ktoré by mohli umožniť kartel a výsledky súťaže tak zhoršiť.

Firmy súťažia v piatich kategóriách podľa kvality prístrojov. Beblavý hovorí, že kategórií je veľa,  pri menšom počte kategórií by bola väčšia šanca súťažiť.

Ministerstvo sa bráni, že kategórie zodpovedajú tomu, ako by mali byť kategorizované nemocnice. Jedna kategória by bola pre menšie regionálne nemocnice, ktoré nepotrebujú výkonné stroje, lebo nerobia také zložité výkony ako napríklad fakultná nemocnica. Úplne inú kategóriu majú aj špecializované, napríklad kardiologické ústavy. „Podľa nášho názoru sú rozdiely medzi týmito kategóriami úplne zrozumiteľné a jednoznačné a, práve naopak, väčší počet kategórií zvyšuje súťaž,“ tvrdí ministerstvo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie