Denník N

Primátor Trenčína Rybníček v nedeľu oznámi vznik novej strany

Trenčín, 9.10. 2015. Primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto N – Tomáš Benedikovič
Trenčín, 9.10. 2015. Primátor Trenčína Richard Rybníček. Foto N – Tomáš Benedikovič

Primátor Trenčína a bývalý riaditeľ STV chce s novou stranou presadzovať väčšie kompetencie pre samosprávy a viac peňazí pre regióny.

Už od tejto nedele bude jasné, ako sa do parlamentných volieb v roku 2020 zapojí primátor Trenčína Richard Rybníček. Regionálny politik, ktorý v meste s prehľadom vyhral už dvoje voľby, v nedeľu v Bratislave predstaví svoj celoslovenský politický projekt.

Rybníček je konzervatívny politik, v rokoch 2003 až 2006 bol generálnym riaditeľom STV a už dlhšie hovorí, že ohlási vstup do celoštátnej politiky.

Silnejšie regióny

V nedeľu oznámi programové priority budúcej strany a jasnejší by mal byť aj jej názov. Medzi hlavné priority bude patriť ďalšia decentralizácia verejnej správy, teda odovzdanie ďalších právomocí a  peňazí do regiónov. Ďalších ľudí, ktorí s ním pôjdu do projektu, zatiaľ nepredstaví.

„Jedna z kľúčových priorít tejto krajiny musí byť zmena územnosprávneho členenia Slovenska na 16 až 21 kantónov, zmena volebného systému, najlepšie na kombináciu pomerného a väčšinového, jednoznačné skresanie vlády na maximálne sedem ministerstiev a presun množstva kompetencií aj s financiami do týchto kantónov,“ opisoval svoju predstavu Rybníček Denníku N pred rokom. Miesto kantónov by však v jeho plánoch mali zostať doterajšie župy.

Konkurencia sa zväčšuje

Takisto už dlhšie hovorí, že sa jeho strana chce prihlásiť ku konzervativizmu. KDH je momentálne prvýkrát od volieb v roku 1990 mimo parlamentu a konzervatívnu pravicu v parlamente reprezentuje len časť OĽaNO a Mosta-Híd.

Rybníček v apríli pre Trend povedal, že budovaním strany nemieni ukončiť svoju primátorskú kariéru a že chce v roku 2018 v Trenčíne opäť kandidovať.

Rybníčkova strana môže mať na stredopravej strane politického spektra ďalšieho nového súpera. Ohlásený projekt občianskeho združenia s názvom Progresívne Slovensko by totiž mohol skončiť ako strana.

Projekt rozbieha podnikateľ v IT Ivan Štefunko, politický marketér Martin Dubéci, ale aj šéf hostingovej firmy Websupport Michal Truban a partner právnickej firmy TaylorWessing e|n|w|c Radovan Pala.

Toska

Teraz najčítanejšie