Denník N

Kotlebovmu vyzývateľovi vyčítajú ŠtB. Archív ÚPN však odkryl, že Mičev nedonášal

Stanislav Mičev. Foto – TASR
Stanislav Mičev. Foto – TASR

Riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva evidovala ŠtB ako kandidáta tajnej spolupráce. Do komunistickej strany vstúpil po Nežnej revolúcii, keď červená knižka bola skôr hanbou. Jeho minulosť prekáža SaS, do boja s Marianom Kotlebom ho nechce.

Kým začne súperiť o županskú stoličku Mariana Kotlebu, musí zabojovať sám za seba. Opozičnej SaS sa nepozdáva minulosť riaditeľa Múzea Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva.

„Naším kandidátom nemôže byť komunista a eštebák,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík, prečo nemá šancu stať sa spoločným kandidátom koalície a opozície. SaS chce svojho kandidáta.

Denník N získal z archívu Ústavu pamäti národa zhruba 70-stranový spis, ktorý Štátna bezpečnosť (ŠtB) viedla na Mičeva pod krycím menom „Bystrický“.

Mičev hovorí, že ho ŠtB 14. marca 1988 zaevidovala ako kandidáta tajnej spolupráce bez toho, aby o tom tušil. Do komunistickej strany vstúpil až po prevrate, pretože si želal jej premenu na SDĽ.

ŠtB: Zmýšľaním komunista

Keď sa dostal do pozornosti komunistickej tajnej služby, mal tridsať rokov a pracoval v Múzeu SNP ako historik a poverený bol aj vedením tamojšieho kultúrno-výchovného oddelenia. ŠtB si od neho sľubovala, že získa informácie o nepriateľských Spojených štátoch. Zúžitkovať chceli jeho kontakty na pracovníkov americkej ambasády v Prahe a to, že bude donášať na diplomatov, čo každoročne chodili na pietnu spomienku SNP.

Spis ŠtB na Stanislava Mičeva má okolo 70 strán. reprofoto - DenníkN
Spis ŠtB na Stanislava Mičeva má okolo 70 strán. Reprofoto – Denník N

„Nie je členom strany. Avšak ako nepartajný súhlasí a presadzuje politickú líniu strany. Jeho orientácia je marxisticko-leninská, čo dokazuje svojou prácou, ako aj svojím postojom k celospoločenským problémom,“ napísal o Mičevovi v marci 1988 operatívny pracovník ŠtB Miroslav Kocúr.

Na jeho „vyhranené politické názory“ poukazuje hodnotenie z vysokej školy z roku 1984. Pracovníci Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici napísali, že počas štúdia bol Mičev referentom pre ideovo-politické vzdelávanie pri SZM, ale pracoval aj v ateistickom krúžku a na stredoškolské domovy mládeže chodil prednášať o vedeckom ateizme. Mičev vyštudoval slovenský jazyk a históriu.

Čo od neho zistili?

Podľa archívnych dokumentov Mičeva využila ŠtB trikrát, nič zásadné od neho nezistila. V januári 1988 sledovala návštevu pracovníka americkej ambasády v Prahe Clifforda Bonda, ktorý prišiel do Banskej Bystrice.

Sprievod k pamätníku SNP mu robil Mičev. Tajných zaujalo, že mu Bond sľúbil poslať materiály o SNP – túto informáciu si operatívne zaobstarala tajná služba sama –, americké návštevy tradične veľmi pozorne monitorovali. Pred vycestovaním Mičeva do západného Berlína v lete 1988 ešte zisťovali, aká skupina amerických Slovákov navštívila Múzeum SNP a o čom hovoril s ďalším návštevníkom, americkým novinárom.

Aj Múzeum SNP monitorovala komunistická ŠtB. foto - TASR
Aj Múzeum SNP monitorovala komunistická ŠtB. Foto – TASR

Po deviatich mesiacoch ŠtB vyhodnotila, že Mičev síce „prejavil ochotu prichádzať do styku s pracovníkmi československej kontrarozviedky“, ale jeho spravodajské možnosti nie sú na zodpovedajúcej úrovni, spis preto navrhli 23. decembra 1988 založiť do archívu.

Hodnotenie ľudí z ÚPN

Michal Miklovič zo sekcie dokumentácie ÚPN vraví, že zo zachovaného zväzku sa nedá povedať, či Mičev vedel, že sa stretáva s človekom z ŠtB. „Zo zväzku jednoznačne nevyplýva, že by vedome odovzdával informácie ŠtB.“ Pripomína, že kandidáti tajnej spolupráce neboli tajnými spolupracovníkmi ŠtB, išlo o kategóriu, ktorá slúžila na overenie spravodajských možností vytypovanej osoby.

Historik Patrik Dubovský z ÚPN hovorí, že prípadov ako Mičev boli stovky. „Mal šťastie, že oňho prestali mať záujem, možno aj letargiou a krízou ŠtB. Zdá sa, že v tomto prípade kategória kandidát tajnej spolupráce neznamenala dlhodobú vedomú spoluprácu s udávaním. Ale pragmatické krátkodobé správanie, ktoré preňho dopadlo zhruba dobre. Mnoho týchto mladých intelektuálov, ktorí chceli odborne pracovať, spod pazúrov eštebákov vykúpil november 1989,“ hovorí Dubovský.

Mičev: O krysách z KSS

„S ŠtB som nič nemal. Je to účelové a smiešne, ak mi to niekto vyčíta. Nemôžem za to, že ma zaevidovali,“ reaguje Mičev. Dodáva, že až v polovici deväťdesiatych rokov sa od známych dozvedel, že jeho meno figuruje vo zväzkoch ŠtB. Keď sa uchádzal o post riaditeľa múzea, prešiel lustráciou.

Zo spisu ŠtB na Mičeva. foto - DenníkN
Zo spisu ŠtB na Mičeva. Foto – Denník N

Boli ste v komunistickej strane? „Prekvapím, vstúpil som 18. decembra 1989. Všetky krysy zahodili legitimácie a utekali… Ja som vedel, že je pripravená transformácia na SDĽ. Keďže som to chcel, vstúpil som tam,“ odpovedá pravdepodobný vyzývateľ Kotlebu.

V SDĽ zostal, „až kým sa nerozsypala“. Smer ju pohltil roku 2004. Ešte predtým sa angažoval v Sociálnodemokratickej alternatíve, ktorú v roku 2002 založil Milan Ftáčnik s Petrom Weissom. „Keď sa to uberalo smerom, s ktorým som nesúhlasil, skončil som tam.“

Do strany Roberta Fica nešiel. „Do Smeru ani nikdy nevstúpim, lebo som zmýšľaním sociálny demokrat.“ Mičev je mestským poslancom v Banskej Bystrici, pôsobí v klube Smer-SDKÚ-SNS. Smer je pripravený ho podporiť v budúcoročných voľbách spolu s opozičnými stranami v snahe poraziť Kotlebu.

Šéf SaS Richard Sulík na otázku, či pozná spis Mičeva a čo mu prekáža, odpovedal: „V tejto chvíli to nie je dôležité. Máme dobrého kandidáta Martina Klusa.“ Klus je známym politológom, v čase Nežnej revolúcie mal iba deväť rokov. Za sulíkovcov sedí aj v parlamente.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie