Denník N

Zranil vás partner? Vedci skúmali, kedy mu odpustíme

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Vedci zopakovali slávnu štúdiu: merali mieru záväzku k partnerovi a ochotu odpúšťať mu.

Najprv je z toho veľká láska, ale niekoľko rokov po svadbe nedokážu manželia Oliver a Barbara vydržať v prítomnosti toho druhého bez toho, aby sa im nezdvíhal žalúdok.

Ich vzťah poznačili viaceré krivdy. Oliver si uťahuje z kariéry Barbary, ktorá pracuje ako kuchárka, ona mu zase neposkytla podporu, keď bojoval s chorobou.

Nenávisť medzi partnermi postupne graduje a stupňuje sa až k smrteľnému súboju. Žena uvoľní luster, aby manžela pri páde zabil. Pri ďalšej z násilníckych šarvátok sa dvojica háda tak, že sa ocitne na lustri, ktorý sa pod ich váhou zrúti, a oni spadnú desať metrov na zem.

Oliver chroptí, umiera a naťahuje ruku za Barbarou, aby v jej objatí a pohľade našiel konečné odpustenie. Ale Barbara ho z posledných síl odmietne a ruku odtiahne preč.

Reč je o filme Vojna Roseovcov v hlavnej úlohe s Michaelom Douglasom a Kathleen Turnerovou. V staršom článku z roku 2002 o ňom písal Eli Finkel z Carnegie Mellon University a jeho tím. Štúdia patrí k najznámejším, citovali ju viac ako 600-krát.

Záväzok a odpúšťanie

Vedci v nej merali mieru záväzku k partnerovi a ochotu odpúšťať mu. Zistili, že ak u ľudí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie