Denník N

Prípad Matoviča už má Ústavný súd, lídra OĽaNO zosmiešňujú šašovia

Šašovia v parlamente. Foto N - Mária Benedikovičová
Šašovia v parlamente. Foto N – Mária Benedikovičová

Igorovi Matovičovi hrozí, že bude musieť odísť z parlamentu. Na rokovanie prišli šašovia s transparentmi: „Igor, zákon platí aj pre nás šašov“. Líder OĽaNO sa už bráni na Ústavnom súde.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií vo štvrtok začal konanie voči lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, ktorý môže pre pochybenia so živnosťou prísť o poslaneckú stoličku.

Od lídra OĽaNO žiada vysvetlenie, prečo urobil dvakrát tú istú chybu, za čo mu už hrozí prísny trest. Rokovanie o Matovičovi trvalo iba chvíľu, poslanci prípad zatiaľ nekomentovali.

Rozruch vyvolali aktivisti Alena Krempaská a Peter Weisenbacher s tromi mladými ľuďmi prezlečenými za šašov, ktorí držali transparenty: „Igor, zákon platí aj pre nás šašov“. Na rokovaní iba postávali, po vyše hodine, kým sa poslanci dostali k podnetu voči Matovičovi, pôsobili unavene. Potom bez slov odišli.

Matovič tvrdí, že Krempaská s Weisenbacherom, ktorí na jeho opakovaný prešľap so živnosťou upozornili, sú „predajné děvky“, ktoré platí Kaliňák, čo oni popierajú.

Matovič sa s nimi sporí už od leta, keď chodili narúšať protesty opozície pred komplex Bonaparte, v ktorom býva premiér Robert Fico v byte Ladislava Bašternáka podozrivého z daňových podvodov.

Pamäť tajomníčky rozhoduje

Ústavný súd potvrdil, že už má na stole Matovičovu sťažnosť proti prvému trestu. Pokutu 12-tisíc eur mu výbor dal za to, že v roku 2013 mal pár dní aktívnu živnosť, pretože zákon poslancom zakazuje podnikať. Líder OĽaNO chce, aby Ústavný súd trest zrušil, lebo živnosť mal iba na poličke, vôbec nepodnikal, a tak vraj zákon neporušil.

Matovičov podnet elektronicky pridelili sudcovi spravodajcovi Ladislavovi Oroszovi, uviedla Martina Demčáková z Ústavného súdu. Zatiaľ nie je určené, kedy bude o ňom Oroszov senát rozhodovať.

Strata mandátu mu hrozí,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Igor Matovič

Teraz najčítanejšie