Denník N

Majster sveta v logických úlohách: Najlepšie hlavolamy sú tie, ktoré vyšli zo známych hádaniek

Wei-Hwa Huang na majstrovstvách sveta v logických úlohách v Senci. Foto – Zuzana Hromcová
Wei-Hwa Huang na majstrovstvách sveta v logických úlohách v Senci. Foto – Zuzana Hromcová

Wei-Hwa Huang vymysel stovky hlavolamov a hier. Fantázia mu nedochádza, proces prirovnáva k vareniu, vždy sa dá experimentovať.

Wei-Hwa Huang (nar. 1975) vyštudoval Kalifornský technologický inštitút, je 4-násobným majstrom sveta v logických úlohách. Je autorom niekoľkých kníh o hlavolamoch a sudoku. Vymyslel viacero stolových hier a šifrovacích súťaží. Pracoval v spoločnosti Google, dnes sa živí vymýšľaním hlavolamov a hier. Na majstrovstvách sveta v logických úlohách v Senci reprezentuje americký tím.

Na ramene máte uterák. To vás riešenie hlavolamov tak vyčerpáva, že si musíte utierať pot?

(smiech) Je to taká moja zvláštna črta. Uterák nemajú všetci pretekári, ale ja áno. V sále plnej lúštiteľov sa jednoducho potím.

Ktoré hlavolamy vás bavia najviac?

Mám rád všelijaké hlavolamy. V ostatných rokoch sa objavil fenomén „escape rooms“ (únikové miestnosti). Má to len tri či štyri roky. Ide o to, že ste so skupinou ľudí v miestnosti a máte vyhradený čas na vyriešenie všetkých hlavolamov, aby ste z miestnosti unikli. To je druh hlavolamov, ktorý ma baví, ale na svetovom šampionáte ho neuvidíte.

Hrám aj to, čo sa volá „puzzle hunts“ (lov na hlavolamy). Spočíva v tom, že vyriešenie jedného hlavolamu je kľúčom, ktorý vás povedie k ďalšiemu hlavolamu, ten k ďalšiemu a tak ďalej. Práve pracujem na takomto druhu logickej úlohy, bude to pre 320 ľudí (80 tímov po štyroch) a bude to trvať dve hodiny. Potrebujem vymyslieť sto hlavolamov.

Asi ste už vymysleli stovky či tisícky hlavolamov. Dajú sa vymýšľať stále nové hlavolamy bez toho, aby ste sa opakovali?

Je možné vymýšľať nové veci, hoci je pravda, že opakujem tie isté či podobné princípy. Sú miliardy logických hier sudoku. Každý deň by som mohol spraviť jednu novú a nikdy by som sa neopakoval. Ale to by ma nudilo. Ľudí, pre ktorých hlavolamy robím, by to nenudilo iba vtedy, ak by tam bola nejaká nuansa, ktorá by danú hádanku odlišovala od zvyšku.

Myslím, že moje najlepšie hlavolamy sú tie, ktoré vyšli z iných známych hádaniek, ale pridal som do nich nejaký nový prvok, čo nespravil nikto predo mnou.

Povedal by som to takto: predstavte si, že robíte rozhovor s kuchárom a pýtate sa ho, či dokáže vymyslieť nové jedlo každý deň. Asi odpovie, že áno, lebo niekde niečo pridá, nikde niečo uberie a experimentuje. Vymýšľanie hlavolamov je niečo podobné. Je veľa jedál, ktoré sa na seba podobajú, ale potom sú také, ktoré sa líšia minimálne, ale aj tak je každé z nich jedinečné.

Bol nejaký hlavolam, ktorý ste nemohli rozlúštiť a nezaspali ste, kým sa vám to nepodarilo?

Už sa to nestáva. Spravil som už toľko hlavolamov, že rýchlo viem, či je ľahký alebo ťažký. Ak je príliš ťažký, aby som ho rýchlo vylúštil, nechám ho tak.

Čo mi skôr nedáva spať, nie sú hlavolamy, ale problémy. Rozlišujem medzi hlavolamom a problémom. Problémy, na rozdiel od hlavolamov, sú záhady, ktoré nemajú známu odpoveď. Hádanka je naopak spravená tak, že odpoveď má. Len ju treba nájsť. Páči sa mi ten proces hľadania odpovede a vyriešenia hádanky.

Čo sa týka hlavolamov, nemám problém, ak s ním večer prestanem a pozriem sa na neho znova až ráno bez toho, aby som bol hlavolamom nejako posadnutý (smiech).

Na chodbe Google, kde ste pracovali, ste zavesili matematický hlavolam a čakali, kto ho vyrieši. Pripomenulo mi to film Good Will Hunting, kde takýmto spôsobom objavili geniálneho matematika v podaní Matta Damona. Ako to dopadlo vo vašom prípade?

Mali sme nápad, že ak by sme vynašli skutočne zaujímavý hlavolam,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie