Denník N

SNS znovu vytiahla proti RTVS, Hrnko si neváhal pomôcť Kočnerom

Anton Hrnko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Anton Hrnko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Podpredseda SNS pochybuje o nezávislosti spravodajstva RTVS na základe neoverenej súkromnej komunikácie, ktorú niekto zavesil na web. RTVS hovorí o diskreditácii bez hodnoverného zdroja.

Podpredseda SNS Anton Hrnko opäť kritizoval verejnoprávnu RTVS. Tentoraz vytiahol údajnú súkromnú korešpondenciu medzi poslancom OĽaNO-Nova Gáborom Grendelom a šéfredaktorom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom, na ktorú upozornil podnikateľ Marián Kočner, ktorého meno sa objavilo na mafiánskych zoznamoch.

Konverzácia visí na webe, kde sú e-maily a esemesky aj s ďalšími novinármi. Web tento týždeň na tlačovej konferencii predstavil Kočner. Pravosť korešpondencie nikto nepotvrdil. To, či ide o autentickú komunikáciu, dnes nevedel ani Hrnko.

List riaditeľovi Mikovi

Hrnko poslal list riaditeľovi RTVS Václavovi Mikovi, kde od neho žiada odpoveď, či je telerozhlas nezávislý. Témou sa podľa neho bude zaoberať aj parlamentný výbor pre kultúru a médiá. „Ak je len troška pravdy na tom, čo bolo zverejnené, mali by byť prijaté opatrenia, aby novinári, ktorí tam sú, odišli z verejnoprávneho priestoru.“

Poslanec sa zároveň sťažoval, že sa v správach RTVS objavuje málo. „Vysvetľoval som si to tým, že to bola osobná nevraživosť generálneho riaditeľa, že sa angažujem v otázke koncesionárskych poplatkov. Musím konštatovať, že som dnes veľmi na pochybách, či niektorí politickí protivníci neovplyvňujú spravodajstvo aj poza chrbát riaditeľa.“

Väčšina zo zverejnených správ medzi Lukášom Dikom a Gáborom Grendelom pochádza z obdobia pred Dikovým nástupom do RTVS. S Grendelom sú bývalí kolegovia, obaja pracovali ako reportéri v Markíze. Hovorkyňa RTVS Dominika Šulková napísala, že telerozhlas odmieta nelegálnu a účelovú aktivitu, ktorá nastoľuje podozrenie zo spáchania trestného činu.

Václav Mika. Foto – TASR
Václav Mika. Foto – TASR

„Na druhej strane RTVS už interne podnikla všetky kroky podla štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, keďže táto diskreditácia sa týka štyroch zamestnancov. Rovnako prebiehajú právne analýzy, na základe ktorých sa rozhodne o ďalšom postupe.“

Podľa Šulkovej je spravodajstvo RTVS súčasťou verejnej kontroly a za uplynulé štyri roky zaznamenali len minimum podaní v súvislosti s objektivitou spravodajstva. „Keďže táto manipulatívna konštrukcia zasahuje do osobnostných práv dotknutých, nebudeme sa ďalej vyjadrovať k detailom. Ešte raz chceme zdôrazniť, že žiadnym spôsobom nie je potvrdená dôveryhodnosť a pravdivosť zdroja.“

Nie je stúpencom, ale…

Hrnko na tlačovke tvrdil, že pokladá za neprípustné, ak sa v spoločnosti objavuje sledovanie súkromnej korešpondencie. Vzápätí však dodal, že materiály nemôže obísť, lebo sa mu ozvali ľudia na jeho blogu.

„Nie som stúpencom týchto praktík, keď sa zverejňuje táto komunikácia. Nemienil som to čítať, ale na tieto výzvy som musel reagovať. Záležitosti, ktoré sa tam spomínajú, sú vo verejnom priestore. Ide o ovplyvňovanie verejnoprávneho spravodajstva, čo považujem za absolútne neprijateľné.“

Hrnko nevysvetlil, či považuje zverejnenú komunikáciu za autentickú. Vraj je na Grendelovi, aby to potvrdil alebo vyvrátil. „Najlepšie sa to preverí, keď sa vyjadrí ten, koho sa to týka. Ak bude trvať na tom, že to nie je autentické, tak to nebude autentické, ale vystavuje sa potom riziku, že niekto dokáže, že to autentické je.“

Marián Kočner. foto N - Tomáš Benedikovič
Marián Kočner. Foto N – Tomáš Benedikovič

Poslanec SNS chce zvolať zasadnutie parlamentného výboru na kontrolu SIS, kde sa chce na esemesky Grendela pýtať. Opozičný poslanec je šéfom tohto výboru. Hrnko povedal, že by chcel riešiť aj to, či je zlučiteľné, aby Grendel na čele výboru zostal.

Na otázku, či sa na základe informácií z internetu mieni takto verejne pýtať aj premiéra Roberta Fica, či pil kolu v byte na Vazovovej, ako sa spomína v spise Gorila, podpredseda SNS najprv zareagoval, že premiér „nie je v kompetencii môjho výboru“. Potom rezignoval a povedal: „Spýtam sa ho, no a čo. Nech mi odpovie.“

Spor o koncesie trvá

SNS má s RTVS problém už niekoľko mesiacov a blokuje preto zvýšenie koncesionárskych poplatkov, ktoré vláda ohlásila v programovom vyhlásení. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) stále čaká na návrh vládnej SNS, ako by financovanie verejnoprávnych médií malo vyzerať. „Nie je politická vôľa na presadenie takejto zmeny,“ povedal začiatkom októbra.

„Čakáme, že koaliční partneri prídu s nejakým návrhom. Za návrh však nepovažujem výrok, že keď politická strana dostane do správy verejnoprávné médiá, tak sa tým bude zaoberať. Je to, ako keby Smer povedal, že nezvýšime platy učiteľom, ak nebudeme mať ministerstvo školstva.“

Predseda SNS Andrej Danko pritom Maďaričovi odkázal, že so žiadnym návrhom neprídu, lebo za RTVS nenesú zodpovednosť. „Keď ju koaličný partner dá celú do správy SNS, vtedy budem vedieť, že za ňu zodpovedám, aj [zmeny] pripravím,“ povedal.

Návrh ministerstva kultúry zvýšiť koncesionárske poplatky zo súčasných 4,64 eura na sedem eur už raz z vlády stiahli. Maďarič ho chcel presadiť na začiatku volebného obdobia, lebo neskôr podľa neho bude odhodlanie politikov slabnúť. Razantne sa proti návrhu postavila práve Dankova SNS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

RTVS za Machaja

Slovensko

Teraz najčítanejšie