Denník N

Krížovkár zo Simpsonovcov: Riešenie hádaniek je ako upratovanie sveta

Will Shortz prišiel do Senca na majstrovstvá sveta v logických úlohách. Foto – Zuzana Hromcová
Will Shortz prišiel do Senca na majstrovstvá sveta v logických úlohách. Foto – Zuzana Hromcová

Will Shortz je jediný človek na svete, ktorý vyštudoval enigmatológiu – štúdium hlavolamov. Je predsedom Svetovej hádankárskej federácie, v Senci dohliadal na priebeh majstrovstiev sveta v logických úlohách.

Will Shortz (nar. 1952) je predsedom Svetovej hádankárskej federácie, pracuje ako editor v New York Times a vedie rubriku o krížovkách. Je vášnivým hráčom stolného tenisu, už niekoľko rokov ho hrá každý deň. Jeho postava sa objavila v seriáli Simposonovci, vystúpil aj v seriáli Ako som spoznal vašu mamu alebo v šou Oprah Winfreyovej či Colbert Report. 

Prezraďte niečo viac o svojej práci v denníku New York Times. Čo máte na starosti?

Do New York Times som prišiel v roku 1993, predtým som pracoval ako editor v časopise zameranom na hry. V New York Times sa zaoberám vymýšľaním, výberom a editovaním hlavolamov, ktoré vydávame. Týždenne dostanem okolo 75 až 100 hlavolamov. Poslať mi ich môže ktokoľvek. Každému odpoviem, obyčajne aj s komentárom, čo sa mi na hlavolame páčilo alebo nie. Ak hlavolam potrebuje dodatočnú úpravu, vypýtam si ju. Mojou úlohou je postarať sa o to, aby v hlavolamoch neboli chyby a aby boli čo najviac nápadité a zábavné.

Ako sa hlavolamy líšia počas týždňa?

Pondelkové sú najľahšie a obťažnosť sa stupňuje až do soboty, keď vychádzajú najťažšie hlavolamy. Mojou úlohou je zabezpečiť, aby to naozaj fungovalo.

Dá sa obťažnosť hlavolamov merať? Nie je to tak, že čo je pre niekoho ľahké, je pre iného náročné?

Nebavíme sa tu o vede. Hlavolam, ktorý je pre niekoho jednoduchý, môže byť naozaj ťažší pre iného človeka. Ale je tu ešte ďalšia vec: hlavolam, ktorý je ťažké vyriešiť večer, sa možno podarí poľahky vylúštiť na druhý deň ráno. Záleží na nálade lúštiteľa a ďalších momentálnych faktoroch.

V New York Times máme veľa lúštiteľov, ktorí si merajú čas, za ktorý krížovky vyriešia. Údaje mám za niekoľko rokov. Môžem povedať, že sa nám darí udržať štandard, že v pondelok riešia najrýchlejšie a postupne sa to spomaľuje až k sobote, keď im riešenie trvá najdlhšie.

Aké hlavolamy v New York Times vydávate?

Iba krížovky.

V roku 1996 ste v deň voľby amerického prezidenta vydali asi najslávnejšiu krížovku. Povedzte nám o nej niečo viac.

Tú krížovku som nevymyslel, len som ju editoval. Vylúštiť sa v nej dala titulná stránka New York Times z nasledujúceho dňa. Vyzeralo to, akoby krížovka predpovedala výsledky voľby amerického prezidenta.

Ľudia nevedeli, že riešenie mohlo byť dvojaké: buď „Clinton elected“ (Clinton zvolený), alebo „Bob Dole elected“ (Bob Dole zvolený).

Obidva varianty fungovali. Napríklad v jednom riadku bolo treba doplniť čierne zviera typické pre Halloween. Riešením mohlo byť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie