Denník N

Drucker: Kaliňákovi som povedal vydrž

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vysvetľuje, ako sa cíti vo vláde, ktorá sa spomína najmä v súvislosti s kauzou Bašternák.

Tomáš Drucker je vo funkcii ministra zdravotníctva už sedem mesiacov. V rozhovore hovorí aj:

  • o svojom pohľade na kauzu Bašternák,
  • o tom, ako vidí kritiku od poslanca Beblavého,
  • o svojich názoroch na podnikanie Penty v zdravotníctve,
  • o tom, či znova zaviesť poplatky za objednanie u lekára,
  • prečo obhajoval poslancov Smeru pri nákupe CT prístrojov v žilinskej župe aj pri problémoch v nitrianskej nemocnici,  
  • a o možnostiach prepúšťania v bratislavskej fakultnej nemocnici.

Ešte vás to po polroku vo funkcii baví?

Sem-tam prídu horšie dni, no vtedy si poviem, či som naozaj taký zúfalec, že to nezvládnem. Ale to je úplne normálne v každej profesii.

Na to, aby ste presadili zmeny v zdravotníctve, potrebujete podporu verejnosti, a teda byť súčasťou vlády, ktorá má dôveru verejnosti. Táto vláda si to pokazila už na začiatku vzťahmi ministra vnútra Roberta Kaliňáka s Ladislavom Bašternákom. Neohrozí to aj vaše plány?

Aby som bol úspešný, potrebujem podporu verejnosti, politických subjektov a okrem vlády a parlamentu aj podporu lekárov, sestier aj rôznych asociácií a odborov, ale aj subjektov, ktoré v zdravotníctve pôsobia, ako sú farmaceutické spoločnosti, lekárne, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Musím hľadať kompromis a nevytvoriť pritom mačkopsa.

Tretia Ficova vláda vojde do histórie ako tá, ktorá mala problém s Kaliňákom a Bašternákom.

V prvej štvrtine.

A čo si o tom myslíte?

Ak sa pýtate, či sa v tejto vláde cítim komfortný, tak odpoveď je jasná z toho, že som stále jej členom. Keby som mal nabúrať svoju integritu, tak vo vláde nie som. Vláda zodpovedá za mňa, za moje pochybenia a kauzy, rovnako tak každý člen preberá zodpovednosť za fungovanie celej vlády.

Čo si myslíte o kauze Bašternák?

Poznám ministra Roberta Kaliňáka asi štyri roky. Vždy som ho vnímal ako profesionála. Vo vzťahu ku mne som jediný raz nemal pocit, že by to bol biznismen alebo kšeftár. Vnímam ho ako príliš inteligentného človeka na to, aby sa dopúšťal takých chýb, aké boli prezentované. Odísť by pre neho z istého pohľadu mohlo byť vnímané dobre. Ale je to minister a podpredseda Smeru a pozerá sa aj na to, do akej miery strane ublíži, ak vo funkcii ostane, a do akej – naopak – Smeru ublíži, ak by odišiel. Ale to si musí strana vyhodnotiť. Z morálneho pohľadu by sa dalo povedať, že mal odísť, čím by si očistil meno, ale vzhľadom na dôsledky pre stranu sa v nej rozhodli, že to neurobíme.

Hovoríte, že máme skúsiť premýšľať nad tým, ako uvažuje premiér a predseda strany. Ale my hovoríme o inom pohľade. Povieme vám to na príklade: dnes jeden pán prišiel do nemocnice na Antolskej v Bratislave po výsledky vyšetrenia svojej manželky, ktoré opäť meškali, preto stratil nervy a začal kričať, že vy ste tu všetci Bašternákovia, vašou vinou nič nefunguje… Aký veľký spoločenský dosah má podľa vás kauza Bašternák?

Nepochybne to bola v médiách a spoločnosti veľmi silná téma, a teda aj istá rana pre spoločnosť. Neviem však, či by bola menšia, keby Kaliňák odišiel. No zdá sa, že aj dôsledkom tejto kauzy sa ľudia správajú agresívnejšie ako predtým, nakoniec aj vy ponúkate taký príklad.

Je pre spoločenskú atmosféru lepšie, keď je Kaliňák stále vo vláde?

Neviete povedať, čo by spôsobil jeho odchod. Princípom, ktorý o tom rozhoduje, by zrejme mala byť morálka. Odskočím veľmi ďaleko – čítal som minule článok o Mníchovskej dohode. V tom čase bolo jasne povedané, že ak by sa Československo zapojilo do vojny, nik by sa nepripojil a označili by nás za tých, kto začal vojnu s Nemeckom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie