Denník N

Ficova taktika v diskusiách: hovoriť veľa a tváriť sa informovane

Fico máva v debatách málo oponentov, Bugár mu však neprekáža. Foto – TASR
Fico máva v debatách málo oponentov, Bugár mu však neprekáža. Foto – TASR

Premiér neustále debatuje s rovnakými politikmi, preto nemusí meniť postupy.

Pravidlom Roberta Fica je hovoriť veľa a čo najkomplexnejšie. Vďaka tomu pôsobí informovane a vierohodne, čo vytvára situáciu, v ktorej divák ťažšie rozoznáva nekorektné výroky.

Aby sa nepovedalo

Predseda Most-Híd v nedeľu napĺňal atribúty ideálneho súpera. Na jednej strane platí, že Béla Bugár sa často fakticky nemýli a až na zámenu miliónov za miliardy mal čistý štít aj túto nedeľu.

Povedal však o tretinu menej faktických výrokov ako Fico a Medan.SK namerala, že kým predseda vlády rečnil až 43 minút, Bugár si vybojoval len 17 minút.

Robert Fico neváhal použiť svoj obľúbený výrok o historicky najvyššom náraste minimálnej mzdy z 352 na 380 eur, ktorý Demagog.SK opakovane hodnotí ako nepravdivý.

Hoci faktom je, že na Slovensku sa nominálne zvyšovala minimálna mzda o viac ako 28 eur, respektíve osem percent niekoľkokrát, tento výrok zostal bez odozvy v štúdiu.

Grécko

Hlavnou témou nedeľného O 5 minút 12 bola situácia na Ukrajine a v Grécku. Pri reakcii na vývoj v povolebnom Grécku a jeho vyjednávania o záchrannom balíčku premiér preháňal tvrdením, že Gréci chcú dávať ľuďom elektrinu a bývanie zadarmo. 

Vládna Syriza sa vo volebnom programe zaviazala poskytnúť elektrinu zadarmo pre 300-tisíc domácností žijúcich pod hranicou chudoby. Domácností je v Grécku viac ako 3,5 milióna. Ide teda o menej ako desať percent domácností. Už vôbec nesedí rozdávanie bývania Grékom zadarmo, keďže záväzkom je dotácia nájomného do výšky troch eur za meter štvorcový pre približne 30-tisíc bytov.

Ukrajina

Presnosť chýbala aj niektorým výrokom predsedu vlády o situácii na Ukrajine. Fico prikrášlil výsledky prieskumu, keď tvrdil, že viac ako dve tretiny Ukrajincov by privítali mierové riešenie konfliktu. Prieskum však ukázal, že podiel opýtaných preferujúcich diplomatické riešenie je 61 percent, teda menej ako dve tretiny.

Premiér hovoril aj o pripravovanom projekte Eastring, ktorý by mal prepojiť plynovodné trasy zo západoeurópskych uzlov cez Slovensko na Ukrajinu a odtiaľ do Rumunska a do Bulharska. Predseda vlády zavádzal pri uvádzaní prepravnej kapacity, keď hovoril o minimálne 20 – 25 miliardách metrov kubických ročne. V skutočnosti dnes projektovaná kapacita je desať miliárd metrov kubických a len s možnosťou navýšenia do budúcnosti na dvadsať a viac miliárd.

Štatistiky Medan.SK ukazujú, že Robert Fico sa od zasadnutia na premiérsku stoličku v apríli 2012 zúčastnil až 64 televíznych a rozhlasových debát. Neprekvapí, že si častým tréningom vycibril svoju debatnú taktiku a postupy. Keďže predseda vlády si do štúdia výhradne sadá buď sám, alebo s Jánom Figeľom či Bélom Bugárom, nie je ani nútený svoju taktiku meniť.

Autor pracuje v Inštitúte SGI na projekte Demagog.SK

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie