Denník N

Rusko sa poučilo, dnes bojuje inak

FOTO - TASR
FOTO – TASR

Moskva v minulosti neraz preukázala totálnu neúctu k životu svojich vojakov.

Na východnej Ukrajine síce bola vojna, ale na to, aby sme ju mohli nazvať plnohodnotná, predsa len čosi chýba. Jedna zo strán v nej vystupovala len zastrene a kým sa nerozhodne inak, bude tu ďalej tlieť menšia vojna v zastúpení.

No aj tak sa dajú na správaní Ruska vypozorovať zmeny. Áno, bavíme sa o hybridnej vojne, ktorá sa vymyká z ruských vojenských zvyklostí.

Ak sa dá z minulých konflitkov s účasťou Moskvy niečo odpozorovať, tak je to až neuveriteľná neúcta k životom vlastných vojakov. Straty boli často neúmerné výsledku.

Najvykričanejším prípadom je Zimná vojna s Fínskom na prelome rokov 1939/40, ale neplatí to len o nej. Už za cára na živote radového vojaka veľmi nezáležalo, ale kým Západ sa z krvavých bitiek 1. svetovej vojny trochu poučil, po nástupe komunistov k moci sa sovietskymi vojakmi vyslovene plytvalo. 

Veľa sa hovorí o obrovských stratách, ktoré utrpela Červená armáda v bojoch proti Hitlerovi, ale za veľkú časť z nich môžu nezmyselné rozkazy Kremľa, neúcta k životom podriadených, ktorých posielali v živých vlnách proti nepriateľovi, a neschopnosť veliteľov konať samostatne zo strachu z politrukov. Podobná mentalita sa prejavila ešte aj počas prvej vojny v Čečensku.

Slovom, západné „safety first“ až príliš často nahrádzalo ruské „nas mnóga“. Treba dúfať, že aktuálny rozsah bojov u susedov už väčší nebude a nedozvieme sa, či Moskva naozaj definitívne zmenila svoj prístup z minulého storočia, lebo sa ruská spoločnosť mení a netoleruje už vládcom toľko, čo v minulosti.

Pretože sa stále nedá vylúčiť, že aj dnes by po sofistikovanom pokuse rozvrátiť nepriateľa prostriedkami hybridnej vojny nenasledovalo tradičné urááá…

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto - Paddy O’Sullivan/Unsplash