Denník N

Ruská hybridná vojna môže spôsobiť zmätok v NATO

Foto - AP
Foto – AP

Rusko si netrúfne na frontálny útok na členov NATO. Môže však spôsobovať provokácie, napríklad v estónskej Narve, kde žije mnoho Rusov.

Musíme sa poponáhľať s vytvorením pohotových konvenčných jednotiek a začať zápasiť s ruskou propagandou. Inak nám pre ruský expanzionizmus hrozí existenčná kríza, varoval nedávno britský generál Adrian Bradshaw a zástupca veliteľa pozemných síl NATO v Európe.

Hrozba ako ISIS?

Ruskú hybridnú vojnu podľa britského Guardianu označil za takú hrozbu, akou je boj s Islamským štátom. To si myslí aj britský minister obrany Michael Fallon, ktorý označil Rusko za reálne súčasné nebezpečenstvo, a môže sa pokúsiť destabilizovať pobaltské krajiny.

Veľmi dôležité podľa generála Bradshawa preto bude, aby si Rusko uvedomilo, že ak zaútočí na jedného zo svojich členov, dostane sa okamžite do konfliktu s celou Alianciou.

„Rusko je vojensky silnejšie ako ktorýkoľvek stredoeurópsky štát, aj ako skupina štátov ako Pobaltie či V4. Je však podstatne slabšie než NATO ako celok, najmä keď počítame aj s redukovanou, stále však silnou americkou vojenskou prítomnosťou v Európe. A Rusko to vie,“ myslí si šéf Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Robert Ondrejcsák.

Najreálnejšou hrozbou pre členov NATO zo strany Ruska tak podľa neho nie je frontálny klasický útok, ale skôr to, že sa bude snažiť kompromitovať Alianciu.

„Podkopať jej dôveryhodnosť hybridnou vojnou, operáciou špeciálnych síl napríklad v Pobaltí, ktoré môžu vyvolať zmätok pri interpretácii piateho článku. Preto spojenci musia jednoznačne dať najavo, že nikde nebudú akceptovať „scenár Krym“. V opačnom prípade hrozí strata dôveryhodnosti Aliancie,“ hovorí Ondrejcsák.

Provokácie v Narve

Rusko by sa podľa neho mohlo dopustiť provokácie napríklad v estónskej Narve, kde žije ruská menšina. Vlani spoza estónskych hraníc uniesli do Ruska estónskeho policajta.

„Ak budú mať pocit, že NATO nereaguje dostatočne, tak následne môže prísť aj konvenčný útok,“ myslí si Ondrejcsák.

Menej vážnych provokácií sa ruská armáda dopúšťa častými nepovolenými preletmi bombardérmi vo vzdušnom priestore nad Pobaltím, Škandináviou či Veľkou Britániou. Tá musela minulý týždeň vyslať bojové lietadlá, aby „odprevadili“ dva ruské bombardéry z jej pobrežia.

Bývalý šéf britského letectva Lord Stirrup sa pre Daily Telegraph posťažoval, že Rusi hrajú nebezpečnú hru a mohlo by sa stať, že dôjde k zrážke civilného lietadla s ruským lietadlom.

Vlani ruské špionážne lietadlo podľa Švédov vynútilo zmenu trasy civilného lietadla, ktoré smerovalo do krajiny z Dánska.

Rusko

Prečo sa báť Ruska: Sedem hrozieb pre Slovensko
Rozhovor s litovskou političkou: Hrozbu Ruska berieme vážne. Mali by ste aj vy
Komentár Romana Pataja: Rusko sa poučilo, dnes bojuje inak

Svet

Teraz najčítanejšie