Denník N

Ako sa premiér Fico obklopuje ľuďmi s prepojeniami na Rusko

Foto – TASR
Foto – TASR

Štúdia amerického inštitútu píše o prepojeniach spolupracovníkov Roberta Fica a slovenskej politiky na Rusko. Ľudia s proruským zmýšľaním, alebo s biznisom v tejto krajine, sú naozaj aj blízko predsedu vlády.

Slovensko ako ruský kôň v NATO a v Európskej únii? O väzbách na Kremeľ sa špekuluje roky a slovenská politika je za vlád Vladimíra Mečiara a Roberta Fica voči Rusku ústretová.

„Pri bližšom vyšetrovaní sa zdá, že prominentné politické figúry a blízki spolupracovníci Roberta Fica môžu byť napojení na obchodné záujmy Ruska,“ píše vo svojej najnovšej štúdii Stredisko pre strategické a medzinárodné štúdiá so sídlom vo Washingtone.

Zatiaľ čo v centrále NATO, v pobaltských krajinách aj v Nemecku a v Česku už budujú zvláštne analytické jednotky pre boj s ruskou propagandou, Slovensko váha. Väzby slovenských politikov, ich spolupracovníkov a veľkých firiem na Moskvu a ich geopolitické a obchodné záujmy sú zjavné.

Začnime u premiéra Fica, ktorý sa pravidelne stavia proti sankciám EÚ uvaleným na Rusko po anexii Krymu v roku 2014. „Nikdy nebudem vnášať antipatiu do slovensko-ruských vzťahov a budem tak robiť do posledného dňa svojho mandátu. Odmietam vytvárať nového nepriateľa,“ hovoril počas tohoročných osláv SNP. Už od zavedenia energetických, finančných a obranných sankcií Únie voči Kremľu ich význam spochybňuje – zároveň ich však Slovensko svojím hlasom podporuje. Fico to odôvodňuje tým, že nechce narúšať jednotu EÚ.

Svojský náhľad na zahraničnú politiku krajiny, ktorá je v NATO aj v EÚ, naznačoval už úvod kapitoly o zahraničnej politike jeho prvej vlády v roku 2006. „Svet má štyri svetové strany,“ napísala si vláda Smeru-SNS a HZDS, čím nadviazala na legendárnu vetu Vladimíra Mečiara z roku 1995 „ak nás nechcú na Západe, obrátime sa na Východ“. Tú vyslovil v čase, keď sa Slovensko pre jeho politiku dostávalo do čoraz väčšej medzinárodnej izolácie.

Kamarát Výboh

S Ruskom mal dlhé roky obchodný vzťah Ficov osobný priateľ, podnikateľ Miroslav

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie