Denník N

Zrušenie jedného volebného obvodu by bolo škodlivé. Pre SaS

Patologickým dedičstvom po Mečiarovi nie sú len jeho amnestie, ale napríklad aj jeden volebný obvod. S jeho zrušením by malo problém možno ešte viac politikov ako s odvolaním amnestií.

Autor je politológ

Len čo Richard Rybníček prišiel so svojím návrhom zrušiť jeden volebný obvod a prinavrátiť viac zastúpenia v Národnej rade regiónom, nechal sa počuť predseda SaS, že rozbitie jedného volebného obvodu považuje za škodlivé. Viac obvodov by Slovensku neprospelo, lebo tak či tak máme preferenčné hlasovanie a tak sa môže do parlamentu „teoreticky prekrúžkovať“ každý kandidát, nejaký starosta by ako poslanec mohol byť ovplyvniteľný, ak by mu hlasovanie pomohlo získať eurofondy, prípadne je lepšie, ak liberálov z jedného mesta zastupuje liberál z iného miesta a nie miestny komunista.

Richard Sulík uviedol v komentári pre Hospodárske noviny viacero argumentov, ale nevenuje sa jednej dôležitej otázke. A síce, aký vplyv by malo rozbitie jedného volebného obvodu na charakter politických strán ako organizácií.
Odhliadnuc od nápadu, ako by Rybníček zastúpenie regiónov v parlamente uskutočnil (ktorý sa procedurálne výrazne podobá na niekoľko desaťročí fungujúci nemecký volebný systém), pozrime sa na samotnú podstatu otázky, prečo jeden volebný obvod slovenským liberálom vyhovuje.

Bez východniarov

SaS sa od svojho vzniku formuje ako strana založená v bratislavských voľnomyšlienkárskych kruhoch. Východniari v nej prakticky nemajú šancu, stačí pozrieť na ich systém zostavovania volebných kandidátok.

V roku 2016 umiestnila SaS na svoju kandidátnu listinu ako prvého človeka z iného než bratislavského okolia Martina Klusa z Banskej Bystrice, a to na miesto s číslom 10. Až na 30. miesto umiestnili liberáli kandidáta, ktorého miesto trvalého bydliska (Rožňava) sa nachádzalo východnejšie, než miesto pobytu banskobystrického poslanca. Pre liberálov tak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie