Denník N

Newsfilter dňa: SNS a Most dali Smeru frčku do nosa

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozičná tlačovka k návratu mečiarizmu a výbor ku Gorile, obžaloba exministrov SNS a prieskum agentúry AKO.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Opozícia hovorí o návrate mečiarizmu, SNS a Most podporili výbor ku Gorile

„Toto nie sú normálne časy, toto sú časy, kde sa mafia zmocnila štátu. Už sme to raz zažili v deväťdesiatych rokoch,“ povedal predseda SaS Richard Sulík na spoločnej tlačovej besede s OĽaNO s názvom Návrat mečiarizmu – zneužitie polície na boj proti politickým oponentom.

Veronika Remišová zase kritizovala obvinenie Daniela Lipšica a Gábora Grendela, zverejnenie Grendelovej komunikácie Mariánom Kočnerom alebo zverejnenie nahrávky z Lipšicovej nehody. Remišová povedala, že obviňovaní nie sú tí, čo páchajú zločiny, ale tí, čo na ne upozorňujú.

Polícia ani prokuratúra nechcú vysvetliť, prečo Danielovi Lipšicovi a Gáborovi Grendelovi nedoručili uznesenie o vznesení obvinenia. Policajný prezident Tibor Gašpar nevylučuje, že dôjde k obvineniu Ladislava Bašternáka. „Je niekoľko vedených konaní, osoba nie je obvinená, musia byť dôkazy,“ povedal v rádiu Expres.

Most-Híd a SNS podporia zvolanie výboru ku kauze Gorila napriek nevôli ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na výbor by mali vo štvrtok prísť aj policajný prezident Tibor Gašpar a šéf tímu Gorila Marek Gajdoš. „Pozvem všetkých v zmysle zákona, ja za program hlasovať budem,“ povedal predseda výboru Anton Hrnko (SNS). Rovnako sa zachovajú aj poslanci Mosta-Híd Gábor Gál a Andrej Hrnčiar. „Som proti tomu, aby sa politicky zneužívali veci, ktoré sa na polícii dejú, ale, po dohode s mojím kolegom z poslaneckého klubu, my zahlasujeme za otvorenie tohto výboru,“ tvrdí Hrnčiar. 

Neexistuje horšia nálepka, ako byť prirovnávaný k Mečiarovi. Malo by sa s ňou narábať veľmi opatrne, pretože za jeho éry si právny štát zobral naozaj dlhú dovolenku. Prirovnávať nejaké obdobie k mečiarizmu by preto nemalo byť každodennou, ale skôr výnimočnou udalosťou, a iba v tých najvypätejších chvíľach. V opačnom prípade bude toto prirovnanie pôsobiť inflačne.

Pravdou však je, že za ostatné mesiace sa toho udialo viac než dosť a opozičná tlačovka bola namieste. Príkladov menovali poslanci SaS a OĽaNO viacero, no najhorší je princíp – štát neprenasleduje tých, ktorí robia niečo nekalé, ale tých, ktorí na to poukazujú. Kočner (obvinení Lipšic a Grendel), Bašternák (obvinený Rybanič a perzekvovaní vyšetrujúci prokurátor a sudca, ktorý sa ho zastal) a na samostatný článok by bola kauza Gorila.

Otázka je, ktorá z týchto marketingových stratégií bude mať u voličov úspech. Tá opozičná, že všetci vládni politici sú zlodeji a mali by sedieť vo väzení, je už dosť obohratá. Tá smerácka je, že krádeže nevyšetrujeme a namiesto toho dáme ľuďom chlieb, chlieb a ešte raz chlieb – s ľudskou tvárou. Videli sme to pri sociálnych balíčkoch či cez víkend na programovej konferencii. No aj chleba sa raz môžu ľudia prejesť, najmä ak ním ľuďom zakrývate oči už 10 rokov tým istým spôsobom. Víťazom, ako to už býva, sa môže stať niekto tretí.

Tým sa dostávame k strane SNS, ktorá spolu s Mostom-Híd podporí štvrtkový výbor, na ktorom by mal vystúpiť odchádzajúci vyšetrovateľ kauzy Gorila Gajdoš. Ficovi koaliční partneri si od neho veľmi radi vypočujú odpovede na otázky typu „Bol premiér Fico v byte na Vazovovej?“ či „Dostal Ficov tajomník Határ od Haščáka z Penty 5 miliónov na financovanie kampane Smeru?“. Ako to povedal v rozhovore pre .týždeň Andrej Danko (v súvislosti s jeho sporom s Maďaričom), je to zo strany SNS a Mosta-Híd „frčka do nosa“ Smeru. Tou sa však niekedy môže začať veľká bitka.

Prokurátor podal obžalobu na bývalých ministrov za SNS

V prípade nástenkového tendra podal prokurátor obžalobu na päť osôb vrátane exministrov za SNS Mariána Januška a Igora Štefanova. Na Mariána Januška podal prokurátor obžalobu za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom, v jednočinnom súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Na Igora Štefanova, Radoslava B., Tomáša L. a Zdenku K. je už podaná obžaloba za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.

Kauza siaha až do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby údajne zverejnilo oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak údajne získalo konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie