Denník N

Newsfilter dňa: SNS a Most dali Smeru frčku do nosa

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Opozičná tlačovka k návratu mečiarizmu a výbor ku Gorile, obžaloba exministrov SNS a prieskum agentúry AKO.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Opozícia hovorí o návrate mečiarizmu, SNS a Most podporili výbor ku Gorile

„Toto nie sú normálne časy, toto sú časy, kde sa mafia zmocnila štátu. Už sme to raz zažili v deväťdesiatych rokoch,“ povedal predseda SaS Richard Sulík na spoločnej tlačovej besede s OĽaNO s názvom Návrat mečiarizmu – zneužitie polície na boj proti politickým oponentom.

Veronika Remišová zase kritizovala obvinenie Daniela Lipšica a Gábora Grendela, zverejnenie Grendelovej komunikácie Mariánom Kočnerom alebo zverejnenie nahrávky z Lipšicovej nehody. Remišová povedala, že obviňovaní nie sú tí, čo páchajú zločiny, ale tí, čo na ne upozorňujú.

Polícia ani prokuratúra nechcú vysvetliť, prečo Danielovi Lipšicovi a Gáborovi Grendelovi nedoručili uznesenie o vznesení obvinenia. Policajný prezident Tibor Gašpar nevylučuje, že dôjde k obvineniu Ladislava Bašternáka. „Je niekoľko vedených konaní, osoba nie je obvinená, musia byť dôkazy,“ povedal v rádiu Expres.

Most-Híd a SNS podporia zvolanie výboru ku kauze Gorila napriek nevôli ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na výbor by mali vo štvrtok prísť aj policajný prezident Tibor Gašpar a šéf tímu Gorila Marek Gajdoš. „Pozvem všetkých v zmysle zákona, ja za program hlasovať budem,“ povedal predseda výboru Anton Hrnko (SNS). Rovnako sa zachovajú aj poslanci Mosta-Híd Gábor Gál a Andrej Hrnčiar. „Som proti tomu, aby sa politicky zneužívali veci, ktoré sa na polícii dejú, ale, po dohode s mojím kolegom z poslaneckého klubu, my zahlasujeme za otvorenie tohto výboru,“ tvrdí Hrnčiar. 

Neexistuje horšia nálepka, ako byť prirovnávaný k Mečiarovi. Malo by sa s ňou narábať veľmi opatrne, pretože za jeho éry si právny štát zobral naozaj dlhú dovolenku. Prirovnávať nejaké obdobie k mečiarizmu by preto nemalo byť každodennou, ale skôr výnimočnou udalosťou, a iba v tých najvypätejších chvíľach. V opačnom prípade bude toto prirovnanie pôsobiť inflačne.

Pravdou však je, že za ostatné mesiace sa toho udialo viac než dosť a opozičná tlačovka bola namieste. Príkladov menovali poslanci SaS a OĽaNO viacero, no najhorší je princíp – štát neprenasleduje tých, ktorí robia niečo nekalé, ale tých, ktorí na to poukazujú. Kočner (obvinení Lipšic a Grendel), Bašternák (obvinený Rybanič a perzekvovaní vyšetrujúci prokurátor a sudca, ktorý sa ho zastal) a na samostatný článok by bola kauza Gorila.

Otázka je, ktorá z týchto marketingových stratégií bude mať u voličov úspech. Tá opozičná, že všetci vládni politici sú zlodeji a mali by sedieť vo väzení, je už dosť obohratá. Tá smerácka je, že krádeže nevyšetrujeme a namiesto toho dáme ľuďom chlieb, chlieb a ešte raz chlieb – s ľudskou tvárou. Videli sme to pri sociálnych balíčkoch či cez víkend na programovej konferencii. No aj chleba sa raz môžu ľudia prejesť, najmä ak ním ľuďom zakrývate oči už 10 rokov tým istým spôsobom. Víťazom, ako to už býva, sa môže stať niekto tretí.

Tým sa dostávame k strane SNS, ktorá spolu s Mostom-Híd podporí štvrtkový výbor, na ktorom by mal vystúpiť odchádzajúci vyšetrovateľ kauzy Gorila Gajdoš. Ficovi koaliční partneri si od neho veľmi radi vypočujú odpovede na otázky typu „Bol premiér Fico v byte na Vazovovej?“ či „Dostal Ficov tajomník Határ od Haščáka z Penty 5 miliónov na financovanie kampane Smeru?“. Ako to povedal v rozhovore pre .týždeň Andrej Danko (v súvislosti s jeho sporom s Maďaričom), je to zo strany SNS a Mosta-Híd „frčka do nosa“ Smeru. Tou sa však niekedy môže začať veľká bitka.

Prokurátor podal obžalobu na bývalých ministrov za SNS

V prípade nástenkového tendra podal prokurátor obžalobu na päť osôb vrátane exministrov za SNS Mariána Januška a Igora Štefanova. Na Mariána Januška podal prokurátor obžalobu za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom, v jednočinnom súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Na Igora Štefanova, Radoslava B., Tomáša L. a Zdenku K. je už podaná obžaloba za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.

Kauza siaha až do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby údajne zverejnilo oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak údajne získalo konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany.

Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Hlavne v prípade, ak je „beneficial owner“ nejakej kauzy nielen mimo aktívnej politiky, ale po posledných eskapádach s neplnoletými dievčatami na odpis úplne. Hoci má kauza „nástenkový tender“ už toľko rokov, že si na jej detaily sotva pamätáme, bolo by fajn, keby bol aspoň tento flagrantný škandál dotiahnutý do konca.

Ťažko povedať, čo je príčínou toho, že sa veci pohli dopredu až teraz. Náročné vyšetrovanie, Slotova „trvalá indispozícia“ či snaha spojiť značku SNS s lúpežnou minulosťou. Nech už je to však akokoľvek, nebuďme pesimisti a verme, že nakoniec sa spravodlivosti dočkáme a niekto bude za túto kauzu potrestaný. A výsledky vyšetrovania potom môžu vyvesiť na nástenku.

Prieskum AKO: Smer klesá, SNS rastie

Ak by sa parlamentné voľby konali v októbri, podľa agentúry AKO by ich vyhral Smer-SD so ziskom 27,5 percenta hlasov. Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 17,7 percenta hlasov, a na treťom mieste vo voľbách by sa umiestnila SNS, ktorú by volilo 15,4 percenta voličov.

Kotleba – ĽSNS by mala 8,7 percenta hlasov, nasleduje Most-Híd, ktorý by volilo 7,2 percenta respondentov, a do parlamentu by sa dostali ešte hnutie OĽaNO-NOVA so ziskom 6,4 percenta hlasov, Sme rodina – Boris Kollár s výsledkom 6,2 percenta hlasov a takisto KDH, ktoré by volilo 5,9 percenta oslovených respondentov.

Pred bránami NR SR by ostalo SMK so ziskom 3,7 percenta hlasov. Menej ako jedno percento oslovených by volilo Sieť (0,7 percenta), KSS (0,4) a Stranu zelených Slovenska (0,2 percenta).

Podľa prieskumu by sa na voľbách zúčastnilo 67,7 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 13,4 percenta respondentov, 14 percent opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo, a 4,9 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volilo.

Októbrové čísla agentúry AKO, ktorá svojimi prieskumami trafila výsledky parlamentných volieb najbližšie, ukazujú niekoľko zaujímavých trendov. V prvom rade je to pokles Smeru a nárast SNS. Opäť sa potvrdzuje, že ide o spojené nádoby a keď jeden klesne o cca dve percentá, druhý o cca toľko isto stúpne. Určite to nebude budúci mesiac, no ak si pôjdu tieto dve strany takýmto tempom „naproti“ aj naďalej, čoskoro sa stretnú – a potom sa môže udiať čokoľvek.

Pozoruhodné je už pomerne stabilne vysoké číslo SaS, ktoré nemávala v prieskumoch ani SDKÚ-DS v najlepších časoch. Tejto strane by predčasné voľby vyhovovali najviac, pretože pravdepodobne už naráža na svoj strop a ak budú voľby v roku 2020, určite jej vyrastie nejaká pravicová konkurencia. Pokles OĽaNO je pravdepodobne spôsobený problémami Daniela Lipšica a Igora Matoviča, ktoré sa navyše ešte ani zďaleka neskončili. Za zmienku stojí ešte pokles ĽSNS (a to ešte asi prieskum nezachytil kúpu rodinného domu pre Kotlebu, pardon, na stranícke účely) a definitívny koniec strany Sieť.

Jednou vetou

  • Začala sa výstavba bratislavského obchvatu, zápchy od Šamorína by mali zmiznúť o dva roky, bratislavský obchvat za 1,76 miliardy eur bude štát 30 rokov splácať.
  • Námestníkom riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá rozdeľuje milióny eur, sa stal Marián Cseh, ktorý pracoval ako ochrankár v rovnakej esbéeske ako pravá ruka šéfa sátorovského gangu.
  • Čoraz menej žien na Slovensku užíva antikoncepciu, vlani ju bralo vyše 246-tisíc žien, čo je asi 19 percent žien v reprodukčnom veku, zhruba tretinu z celkového množstva vlani tvorili rizikové tehotenstvá.
  • Predstavitelia cirkví podpísali vyhlásenie o prísnejšej regulácii nedeľného predaja: „Veľkú škodu rodinám spôsobuje stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja.“

FB status dňa

Zaujímavé texty

Martin Hanus: Aha ho, fašistu

Eva Čobejová: Veľmi zlý chlapec

Zolo Mikeš: O tajnom i chýbajúcom hosťovi konferencie Smeru

Samo Marec: Týždeň, keď sa Slovensko vrátilo do 90. rokov

Článok Mirka Tódu: Česko vyhlásilo vojnu ruskej propagande, Fico pôsobí ako Putinov troll

Hláška dňa:

„Nevidím dôvod, prečo by som mu nemal dôverovať.“

Tibor Gašpar, prezident Policajného zboru (o špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie