Aj Žida možno v divadle obviniť z antisemitizmu

V rámci bratislavského Festivalu Astorka 2016 uvedie dnes Divadlo na Jezerce monodrámu Shylock, v ktorej sa predstaví Milan Kňažko.

Milan Kňažko ako Shylock. Foto – DNJ

Aj Žida možno obviniť z antisemitizmu. V hre kanadského autora Marka Leirena-Younga sa to stalo hercovi Johnovi po tom, ako stvárnil Shylocka v Shakespearovom Kupcovi benátskom. V Divadle na Jezerce ho hrá Milan Kňažko a s inscenáciou Shylock sa toto pražské divadlo predstaví v Bratislave na Festivale Astorka. 2016.

Dnešné predstavenie tak bude prvým uvedením na Slovensku a zároveň ide o prvú Kňažkovu monodrámu. Jeho jedinými partnermi na javisku sú fiktívne postavy a myšlienky, ktoré sú obhajobou ľudskosti a diel klasikov. Shylock je bojom proti antisemitizmu a prehnanej politickej korektnosti priamo na javisku. Čepeľ je ostrá. Je za ňou odhodlaný herecký výkon Kňažka v skvelej forme a text, ktorý ponúka aktuálne otázky bez odpovedí.

Nemá Žid oči? Ruky? Telesné ústroje a tvar? Zmysly, pocity a vášne? Pýta sa na javisku v jednom z najslávnejších Shakespearových monológov Shylock. Žid požičia Antoniovi peniaze s tým, že ak mu ich za určitých podmienok nevráti, môže si z neho odrezať libru mäsa. Právo verzus ľudskosť. Shakespeare napísal túto hru pred 400 rokmi. „Tá libra mäsa, čo si od neho žiadam, ma prišla draho. Je moja. Tak ju chcem,“ hovorí na javisku zamaskovaný Shylock.

Je čo obhajovať

Herec postupne zo seba strháva kostým aj ryšavé fúzy, klobúk a do konca predstavenia zostáva v civile. Jednou nohou na javisku, druhou v šatni či na prednáške pred ľuďmi/divákmi, na ktorej je čo obhajovať. Riaditeľ divadla sa totiž rozhodol inscenáciu predčasne stiahnuť. Vznieslo sa príliš

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |