Denník N

Americká psychologička: Na svet sa pozeráme cez okuliare karnizmu bez toho, aby sme o tom vedeli

Doktorka Melanie Joyová sa psychológii konzumácie mäsa venuje vo svojej dizertačnej práci. Foto – Michal Banaš
Doktorka Melanie Joyová sa psychológii konzumácie mäsa venuje vo svojej dizertačnej práci. Foto – Michal Banaš

Karnizmus je skrytá ideológia, ktorá je na Slovensku len veľmi málo známou témou. Spotreba mäsa a živočíšnych výrobkov je však podľa americkej psychologičky zdrojom mnohých problémov vo svete.

S americkou sociálnou psychologičkou Melanie Joyovou sme sa rozprávali predovšetkým o jej knihe Prečo milujeme psy, jeme prasatá a nosíme kravy. Občianske združenie Vegánske hody zorganizovalo v Bratislave jej verejnú prednášku. Doktorka Joyová prehovorila o skrytej ideológii v našej spoločnosti – karnizme, ktorá zároveň odpovedá na otázku v názve jej knihy. 

Všetko sa to začalo už v detstve s jej milovaným psom Fritzom. Ako sama hovorí, Fritz nebol len jej prvým domácim miláčikom – bol tiež prvým priateľom, s ktorým sa delila o všetok svoj čas. Neprišlo jej vtedy až tak zvláštne, že popri hladkaní svojho zvieraťa dokázala napríklad jesť obľúbenú pečenú kotletu.

„Ľudia ani nemusia vyslovene milovať zvieratá, no vo veľkej miere im na nich záleží a nechcú, aby trpeli. Vo svojej podstate sa všetci hlásime k základným ľudským hodnotám, ako sú súcit a spravodlivosť. Učia nás, aby sme sa nesprávali tak, ako by sme nechceli, aby sa iní správali k nám. No zároveň ľudia jedia zvieratá,“ priblížila doktorka Joyová.

Dôvod, prečo si ľudia neuvedomujú tento rozpor, podľa slov Melanie Joyovej spočíva v karnizme. Ide o neviditeľnú ideológiu, ktorá hovorí, že je v poriadku jesť niektoré vybrané druhy zvierat – bez toho, aby sme si uvedomovali, že konáme na základe nejakého systému viery.

Žijeme v mäsokracii?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie