Denník N

Kaliňák novinárom po výbore o Gorile: Vzbudzujete očakávania, ktoré súdy nepotvrdia, zavádzate

Foto – TASR
Foto – TASR

Minister vnútra hovorí, že policajný vyšetrovateľ nemá na rokovaní parlamentného výboru čo robiť. Ak chce niečo povedať, môže to podľa neho urobiť inde a môže sa tým zaoberať aj inšpekcia.

Najväčším dôvodom, prečo ľudia nedôverujú polícii, sú podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka novinári. Vyhlásil to po rokovaní výboru o kauze Gorila, ktorý vládna koalícia utajila a odmietla naň pozvať šéfa tímu Gorila, vyšetrovateľa Mareka Gajdoša. Tomu Kaliňák len oznámil, že nikam nepôjde.

Novinári podľa Kaliňáka vzbudzujú očakávania, ktoré sa na súde nenapĺňajú, „veci, ktoré sú legálne, označujete za nelegálne“. Novinári si podľa Kaliňáka vymýšľajú, zavádzajú. „Vy ste sudcovia a kati zároveň, rozhodujete a všetkých odsudzujete, bez dôkazov, vymyslené veci, spytujte si svedomie,“ povedal. 

Kaliňák prišiel na výbor s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorý vyhlásil, že ho špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý kauzu dozoruje, poveril tým, o čom môže informovať.

„Nikdy na výbor nechodia policajti alebo vyšetrovatelia. Jednak výbory pozývajú hlavne predstaviteľov štátnych orgánov, jednak je pán Gajdoš viazaný mlčanlivosťou a takúto žiadosť, aby mohol byť zbavený mlčanlivosti, môže doručiť len súd,“ tvrdil Kaliňák o Gajdošovi, ktorého opozícia tiež chcela počuť na výbore.

Video: Kaliňák zastavil šéfa tímu Gorila (autorka: Martina Koník)

Gajdoš podľa neho bude môcť rozprávať, keď bude chcieť, ale nie na výbore. A kde teda? „Netuším v tejto chvíli, aké sú procesné procesy,“ vyhlásil minister. Ak by išlo o marenie spravodlivosti, môže to podľa Kaliňáka šetriť inšpekcia.

Kaliňák a Gašpar: Nemyslel nás, keď hovoril o vplyve na jeho prácu

Gajdoš vyhlásil, že po sedemnástich rokoch odchádza do civilu, lebo „podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné“.

Kaliňák s Gašparom sú spokojní, že tými osobami majúcimi vplyv na Gajdoša nemyslel ich ani nikoho z polície.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie