Denník N

Ideme na Mars! Netreba sa ponáhľať

Mars. Foto – TASR/AP
Mars. Foto – TASR/AP

Plány na cestu na Mars už vyzerajú reálne. Niektoré z nich však môžu byť až príliš ambiciózne a tým aj zbytočne riskantné.

Autor je doktorandom na UMB v BB a predsedom OZ Slov. spolocnosť pre vesmírnu politiku.
Štipendista Fulbrightovho programu na George Washington University vo Washingtone DC

Okamih, keď človek pristane na Marse, bude fantastickým úspechom ľudstva. Horizont 10 či 20 rokov sa javí ako čoraz reálnejšia ambícia. Koncom septembra 2016 ohlásil šéf SpaceX, americký podnikateľ a vizionár Elon Musk svoj veľký plán kolonizácie Marsu.

O dva týždne neskôr zverejil Barack Obama komentár, v ktorom vysvetľoval potrebu dosiahnutia pre nás najprístupnejšej planéty Slnečnej sústavy v dohľadnej budúcnosti. Slová lídrov svetových vesmírnych agentúr a riaditeľov hlavných firiem vo vesmírnom priemysle z posledných rokov sa tak začínajú napĺňať. Ideme na Mars! No vynára sa pri tom niekoľko dôležitých ale.

Elon Musk je jedinečnou postavou svetovej kozmonautiky. Oživenie, ktoré so sebou SpaceX za posledných niekoľko rokov priniesla, pomohlo technologickému a ekonomickému rozvoju v sfére vesmírnych aktivít. Muskov prejav na Medzinárodnom astronautickom kongrese v Mexiku, kde niekoľkotisícovému publiku predstavil svoju víziu, však popri niekoľkých odpovediach vyvolal mnohé ďalšie otázky o tom, ako a kedy bude ľudstvo osídľovať červenú planétu.

Pozor na prismelé plány

Áno, ohlásený záujem ísť na Mars je dôvodom na nadšenie a entuziazmus, to však neplatí o neuskutočniteľných ambíciách. Vízia SpaceX sa pohybuje až príliš na hrane. Predpokladá prvú ľudskú misiu na Mars v roku 2024 s pravidelnými „kyvadlovými“ letmi na trase Zem – Mars po roku 2030.

Na rakete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie