Denník N

Newsfilter dňa: Verejnosť sa asi už nikdy nedozvie pravdu o kauze Gorila

Výbor ku kauze Gorila, výbor ku kauze Kočnerových esemesiek a Nová Generácia v hre.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Na výbor ku kauze Gorila neprišiel jej hlavný vyšetrovateľ

Kaliňák prišiel na výbor s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorý vyhlásil, že ho špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý kauzu dozoruje, poveril tým, o čom môže informovať. Poslanci opozície žiadali výbor ku kauze Gorila prerušiť, pokým naň nepríde šéf tímu Gorila Marek Gajdoš. „Nikdy na výbor nechodia policajti alebo vyšetrovatelia. Jednak výbory pozývajú hlavne predstaviteľov štátnych orgánov, jednak je pán Gajdoš viazaný mlčanlivosťou a takúto žiadosť, aby mohol byť zbavený mlčanlivosti, môže doručiť len súd,“ tvrdil Kaliňák o Gajdošovi, ktorého opozícia tiež chcela počuť na výbore. Minister vnútra Robert Kaliňák tiež požiadal, aby bol dnešný výbor o kauze Gorila utajený.

Minister vnútra Kaliňák rád hovorí, že nikdy nezasahuje do vyšetrovania a nikdy netelefonuje vyšetrovateľom. Teraz však priznal, že volal šéfovi vyšetrovateľov Gorily Markovi Gajdošovi a zakázal mu prísť na výbor vysvetliť, prečo odchádza do civilu.

Opozícia bola z Kaliňáka a Gašpara rozčarovaná. „Ja mám pocit, že sa mi sníva, keď pán minister povedal, že pán Gajdoš nemôže prísť, ale že sa ho máte pýtať vy novinári,“ povedal poslanec OĽaNO Richard Vašečka. „Bolo by veľmi žiaduce, aby po vyjadreniach pána ministra a policajného prezidenta hovoril pán Gajdoš,“ myslí si. 

Polícia vo veci stále nevypočula ani premiéra Roberta Fica, ktorý bol podľa Gorily tiež v byte na Vazovovej ulici a ktorého tajomník sa údajne v byte stretával so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom a dohodoval aj peniaze pre Smer.„Nemyslím si, že by toto súviselo s trestným konaním. Neviem o tom, že by tam bolo podozrenie z trestnej činnosti,“ vyhlásil Kaliňák.

Povedzme si to už úplne na rovinu: všetko nasvedčuje tomu, že sa verejnosť nikdy nedozvie pravdu o kauze Gorila a že žiadny z jej aktérov nebude potrestaný. Prečo takéto odvážne tvrdenie? Minister vnútra zakázal (!) hlavnému vyšetrovateľovi tejto kauzy vysvetliť aspoň poslancom, v utajenom režime, vystúpiť na príslušnom výbore. Inými slovami, Kaliňák sa rozhodol, že sa nikto nikdy nedozvie, čo za päť rokov vyšetrovania Gajdoš zistil a tiež prečo sa rozhodol po piatich rokoch odísť do civilu. Toto už netreba ani komentovať, každý si môže urobiť svoj vlastný názor.

Hlavný dôvod tohto jeho konania je pomerne jednoduchý a verejne známy, ale treba ho ešte raz pripomenúť. Kauza Gorila vznikla tak, že agent SIS náhodou zistil, že zhodou okolností sa v jeho susednom byte konajú schôdzky zaujímavých ľudí. Začal ich teda odpočúvať a prinášal svojim šéfom (vrátane vtedajšieho premiéra M. Dzurindu) zaujímavé informácie.

V tomto okamihu sa posúvame do roviny klebiet: hovorí sa, že keď sa o tomto odpočúvaní dozvedela Penta, jej šéf oddelenia bezpečnosti a bývalý šéf československej ŠtB Alojz Lorenc vlákal do tohto bytu aj vtedy nádejného premiéra Roberta Fica. Nič strašidelné tam Fico nepovedal, no už jeho samotná návšteva tohto bytu by ho mohla kompromitovať – a práve preto sa táto kauza asi nikdy nevyšetrí. Pretože inak by nemalo logiku, prečo by Smer netlačil na vyšetrenie „kauzy druhej Dzurindovej vlády“.

Ak je to pravda, treba uznať, že to Lorenc urobil veľmi šikovne. No pravda je aj to, že ak niečo ľudí na Slovensku frustruje a dramaticky znižuje dôveru ľudí v štát a politikov, tak je to práve táto kauza – na jej vyšetrenie nestačí ani rukolapný dôkaz v podobe prepisov rozhovorov. Ľudia si môžu legitímne klásť otázku, čo sa ešte musí stať, aby policajti niečo dokázali vyšetriť a niekoho potrestať. Pretože platí pravidlo, že kým nepôjde sedieť za mreže aspoň jeden známy politik, žiadny ďalší nebude mať v budúcnosti problém robiť to, čo sa dialo podľa spisu Gorila.

Poslanci Smeru sa v kritike RTVS pridali k SNS

Vládni poslanci využili dnešné zasadnutie parlamentného mediálneho výboru k situácii v RTVS po úniku údajnej súkromnej korešpondencie medzi novinármi a Gáborom Grendelom (OĽaNO-Nova) na to, aby sa opäť posťažovali, ako sa k nim novinári správajú.

Medzi novinármi, ktorí údajne s Grendelom komunikovali, bol aj šéfredaktor RTVS Lukáš Diko. Šéf telerozhlasu Václav Mika v stredu Rade RTVS oznámil, že chce vytvoriť komisiu, ktorá by posúdila nestrannosť, nezávislosť a nezaujatosť redakčných výstupov spravodajstva RTVS.

Poslanec Smeru Číž tiež povedal, že esemeskám a mailom, ktoré sa objavili na webe a na ktoré upozornil Marián Kočner z mafiánskych zoznamov, skôr verí. „Ľudia, ktorí sa vyjadrujú o hodnovernosti materiálov, majú pre mňa vysokú hodnotu. Aby niekto vyrábal tento typ komunikácie, to tak ľahko nejde,“ vyhlásil s tým, že o autentickosti komunikácie je presvedčený napríklad bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Mediálny výbor prijal uznesenie, v ktorom vyzval šéfredaktorov a majiteľov médií, aby sa komunikáciou medzi novinármi a Grendelom zaoberali. Podľa predsedu výboru Dušana Jarjabka (Smer) došlo k spochybneniu žurnalistickej nezávislosti. „Bolo hodené zlé svetlo na RTVS,“ povedal.

Opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-Nova) kritizoval zasadnutie výboru ako zbytočné a predčasné. Poslanci by podľa neho mali počkať na závery Mikovej komisie. „Je to jeden z čiernych dní tohto výboru. Nesúhlasím, aby sme vstupovali do živých procesov, ktoré sa riešia na pôde RTVS, Rady RTVS či dokonca generálnej prokuratúry.“ Viskupič hovoril o špinavej a nekalej hre, ktorú spustil človek z mafiánskych zoznamov a ktorú využili napríklad politici SNS.

Uplynulý týždeň žila slovenská politická scéna viacerými závažnými kauzami (od domčeka bývalej Bašternákovej firmy cez Dankov nový rokovací poriadok až po kauzu Gorila), no neprávom zaniklo dianie okolo RTVS. Pretože tu prichádza k demontáži jednej z mála fungujúcich inštitúcií v priamom prenose. A prostriedkom k tejto demontáži nie je nič dôveryhodnejšie ako Kočnerom zverejnené esemesky (!).

Fakt, že RTVS nejde po ruke vládnej moci, čo je na slovenské pomery viac-menej unikátne, je ten najdôležitejší dôvod, prečo treba tento spor o RTVS úpenlivo sledovať. Precedens, že „uniknuté“ súkromné SMS správy môžu slúžiť ako zámienka na kompromitáciu kľúčových ľudí v tejto verejnoprávnej televízii, je veľký krok späť. Je to precedens, ktorý ak bude úspešný, nevyváži ani ten najlepší protischránkový zákon. A to, že k nemu dopomáhajú poslanci za Smer, je politicky nevysvetliteľné.

Bývalí mládežníci SDKÚ možno vstúpia do politiky

Bývalá mládežnícka organizácia SDKÚ vstupuje do politiky, aj keď zatiaľ iba nepriamo. Iniciatíva Nová Generácia sa chystá s odborníkmi obiehať regióny a pýtať sa ľudí na ich problémy. Predseda združenia Tomáš Smutný hovorí, že zatiaľ neuvažujú o založení strany. „Ak však bude dostatočne veľká skupina, odhodlanie a ľudia si to vypýtajú, jediný spôsob, ako niečo na Slovensku meniť, je v parlamente.“

Na akcie iniciatívy budú chodiť ako odborníci Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov, politický stratég a redaktor .týždňa Michal Novota, ktorý v Česku robil kampaň pre Andreja Babiša, a bývalý poslanec za OĽaNO a právnik Miroslav Kadúc.

Združenie Nová Generácia pred rokom zorganizovalo debatu s Dzurindom, Mikloša pozvali s ďalšími rečníkmi na svoj festival MOVE. Smutný z Novej Generácie hovorí, že v rámci iniciatívy s Dzurindom nespolupracujú. „On asi myslel politický subjekt a my nezakladáme politickú stranu.“ S bývalou premiérkou za SDKÚ Ivetou Radičovou či s nezaradeným poslancom Miroslavom Beblavým (predtým SDKÚ, Sieť) zatiaľ nehovorili. 

Zakladanie strán napriamo už asi vyšlo z módy, preto sa využíva nový modus operandi – think-tank či najnovšie iniciatíva. To, že združenie mladých ľudí Nová Generácia niečo kuje, sa vedelo už dávnejšie. Na rozdiel od iných mládežníckych organizácií boli aktívni dlhodobo, takže to nie je žiadne prekvapenie. Obehnutie regiónov a stretnutia s odborníkmi nie je na úvod nič nové, skôr by bolo ťažšie predstaviť si niečo menej originálne (pozri Rybníčkovu Tosku).

V každom prípade je momentálne ťažké odhadnúť, či má táto iniciatíva dosť sily a hlavne financií na vlastnú politickú stranu, ale výtlak na zvýšenie svojej hodnoty na politickom trhu táto partia určite má. Na pravej strane spektra sa začína veľké hemženie starých, staronových a nových subjektov a táto partia si môže do najbližších volieb vybudovať celkom dobrú rokovaciu pozíciu.

Jednou vetou

  • „Neviem povedať, či sú všetky stopy zadovážené v takom rozsahu, ako je potrebné na rozhodnutie. Majú podklady – keby nemali, nebolo by vydané uznesenie o začatí stíhania vo veci,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar o upratovaní stôp po staviteľovi Bonaparte do domčeka v Jastrabích Kračanoch.
  • Vyšetrovanie toho, či policajnú hliadku ovplyvňovali jej nadriadení po tom, čo Bašternák musel platiť pokutu za dopravný priestupok, uzavreli s tým, že išlo o nedorozumenie a nikto hliadku nenútil podnikateľa pustiť.
  • Za firmou Erupsi blízkou ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.
  • Nákup dvoch CT prístrojov žilinským VÚC má preveriť Najvyšší kontrolný úrad, požiadala o to poslankyňa Janka Cigániková (SaS).
  • Robert Fico naznačil podporu Donalda Trumpa, v rozhovore pre Financial Times pri téme amerických volieb uviedol, že by uvítal zmenu postoja voči Rusku. „Prečo vytvárame dojem, že to nebude dobré?“ povedal Fico v odkaze na neistotu medzi západnými partnermi ohľadom Trumpa.
  • Aliancia za rodinu dostala po tohtoročných voľbách od ministerstva vnútra pokutu 3000 eur za svoju stránku hlaszarodinu.sk, ktorá propagovala niektorých kandidátov.

FB status dňa

Zaujímavé texty

Roman Pataj: Chalúpka strýčka Ladislava kompromituje pána Roberta

Peter Tkačenko: Toto je deštruizmus

Juraj Šeliga: Čo môže stihnúť Danko za 20 minút

Matúš Ritomský: Bieda slovenskej ľavice

Fero Múčka: Prečo sa nebudeme môcť čudovať, ako to Penta nakoniec imidžovo uhrá

Samo Marec: Čo propaguje Zem a vek? Slušne povedané bludy

Nataša Holinová: Kto chce jazyk biť, psa si nájde

Hláška dňa:

„Chlapec je obeťou tohto systému a tento systém je taký, že takýchto obetí bude viac, lebo tamtí len natŕčajú ruky.“

Obhajca študenta SPU, ktorý dostal pokutu 200 eur za to, že pedagógovi sľuboval finančnú odmenu za pomoc pri skúške.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie