Denník N

7 dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli

Chránená Antarktída, vzdelaní Pakistanci aj odvážne Islanďanky. Také boli dobré správy zo sveta. Na Slovensku obnovili rímsky vodopád v Betliari aj udelili štatút kúpeľov Červenému Kláštoru. A na záver pridávame menší bonus z New Yorku.

1. Island je najlepšou krajinou pre ženy

24. októbra 1975 prestali ženy na Islande na chvíľu pracovať a masovo vyšli do ulíc. Prvýkrát tak vyjadrili nesúhlas s rodovými rozdielmi. „Mala som desať a pamätám si to veľmi presne, stála som tam s mamou, ktorá za to bojovala,“ povedala Loa Thorhallsdottirová. „Stále cítim ten pocit davu a sily, ktorá tam bola. Hlavným posolstvom bolo, že ak ženy nepracujú, celá spoločnosť je paralyzovaná.“

Za tie roky sa toho veľa zmenilo a Island je v rodovej rovnosti príkladom pre ostatné krajiny. Islanďanky však stále zarábajú v priemere o 14 až 18 percent menej ako muži. Preto vyšli do ulíc aj tento rok. Žiadajú rovnaké platy, aké majú muži. Pravidelné demonštrácie 24. októbra sa možno skončia už o šesť rokov. Islandská vláda totiž sľúbila, že rozdiely v platoch zruší do roku 2022.

2. Pakistancom nestačilo vzdelávanie, zriadili si vlastné školy

Údolie Hunza leží na severe Pakistanu medzi najväčšími horami na svete – Hindúkuš a Karakorum. V tomto krásnom prostredí žijú najgramotnejší ľudia v celej krajine. Vláda neposkytovala deťom dostatok vzdelania, preto sa miestni spojili a v 80. rokoch založili vlastné školy.

„Spojili sme všetky sily, aby sme rozbehli miestne školy, ktorých študenti sa budú rovnať tým zo sveta,“ povedal Muhammad Ibrahim, vedúci miestnej komunity. Pakistan patrí medzi krajiny s najnižšou mierou gramotnosti vo svete – muži dosahujú 55 percent, ženy o trinásť percent menej. Gramotnosť ľudí v údolí Hunza však vďaka miestnym školám dosahuje rekordných 95 percent.

3. V Antarktíde vznikne najväčšia prírodná rezervácia

Antarktída bude najväčšou chránenou prírodnou rezerváciou na svete. Po piatich rokoch rokovania sa na tom zhodli členovia Komisie pre zachovanie živých morských zdrojov v Antarktíde, ktorú tvorí 24 štátov a EÚ. Chránená oblasť sa rozprestiera v okolí Rossovho mora až po východnú časť kontinentu a tvorí ju viac ako 1,55 milióna kilometrov štvorcových. Je domovom pre viac ako polovice populácie tučniakov a kosatiek, žijú tu aj vzácne morské vtáky.

„Som veľmi šťastný,“ uviedol Lewis Pugh z OSN, ktorý pracoval na dohode. „Rossovo more je jedným z najkrajších miest na Zemi. Je to jedna z našich posledných veľkých prírodných rezervácii. Je to splnený sen.“

Tučniaci v Antarktíde. Foto – Wikipedia
Tučniaci v Antarktíde. Foto – Wikipédia

4. Experimentom odnaučila ľudí fajčiť pred stanicou

Pred bratislavskou hlavnou stanicou bežne postávajú ľudia a fajčia. Mnohí tak robia aj na miestach, kde je to zakázané. Bývalej študentke Fakulty sociálnych a ekonomických vied v Bratislave Nikole Bobčíkovej sa podaril menší experiment a ľudí na týchto miestach odnaučila fajčiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

7 dobrých správ

Teraz najčítanejšie