Denník N

Natočil dokument o väzňoch: Na festivale bolo úplné ticho, v base sa rehotali

Režisér Miro Remo. Foto N - Tomáš Benedikovič
Režisér Miro Remo. Foto N – Tomáš Benedikovič

Príbeh Comebacku režiséra Mira Rema pokračuje.

Vlani MIRO REMO dokončil film Comeback o stratencoch z ilavského väzenia. Príbeh ľudí, ktorí chcú, no nevedia žiť na slobode, teraz pokračuje. Spätnú väzbu od publika doplnilo premietanie vo väzniciach a recenzie napísané trestancami: smutné, smiešne a mrazivé čítanie o ústavnej prevýchove na Slovensku, ktorá zjavne zlyháva.

Kde ste väzňom premietali dokument?

Zatiaľ iba v Ilave a v Dubnici. V ženskej base film odmietli odpremietať, údajne je pre tamojšie obecenstvo príliš zvrhlý. To ma celkom prekvapilo, nemám totiž pocit, že by ženy žili v skleníku. Najmä tie, čo tolerujú svojich druhov – recidivistov, tieto veci poznajú.

Je v base dosť možností na kultúrne vyžitie?

Basa nie je kultúrna púšť, napríklad v Ilave vystupovala Partička, ale kino je tam stále výnimočná udalosť za odmenu. Skôr si zapnú televíziu, ktorá vysiela na vnútornom kanáli na celách.

To samo je bizarné – predstavte si odsúdenca, čo je roky odstrihnutý od sveta a jediné informácie o svete má z televízie. Nečudo, že keď vyjde von, je mimo reality.

Aká bola počas kina atmosféra?

Trestanci sa smiali ako pri komédii. Mnoho ľudí v dokumente poznali a čo-to s nimi odsedeli. Zároveň však bolo cítiť, že to berú vážne. Samotný film je vážny a zároveň ironický. Zasmeje sa na ňom iba človek, čo si už niečo kruté odžil. Je to dobrý lakmusový papierik: v Karlových Varoch na festivale sa ticho v kinosále dalo krájať, v Bratislave sa ľudia miestami zasmiali… a v base sa rehotali naplno. To je celkom výpovedné.

Aká bola diskusia?

Reakcie od dozorcov aj väzňov boli až podozrivo dobré. Veľa ich uznalo, že sme proces recidívy zobrali pravdivo. Nespokojní patrili, dosť príznačne, k odsúdencom za miernejšie delikty, čo sa ešte nevzdali nádeje na normálny život.

Tvrdili, že nemôže byť fér vybrať zo vzorky ôsmich tisícov väzňov na Slovensku práve tie dva nefunkčné typy, ľudí, čo to nezvládli.

Čím väčší recidivista, tým viac film ocenil?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie