Denník N

Policajti šikanovali chlapcov. Aj keď je všetko na videu, oslobodili ich

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Aktualizované o stanovisko ministerstva vnútra (14:50). Policajti si šikanu šiestich rómskych mladíkov nahrali na mobil. Nútili ich dávať si facky či bozkávať sa.

Všetkých desiatich policajtov, ktorí boli obvinení zo zneužitia právomocí verejného činiteľa pre šikanu šestice rómskych chlapcov, oslobodili. Napísal to denník Korzár priamo zo súdu v Košiciach.

Košickí policajti mali ešte v roku 2009 chlapcov na policajnej stanici nútiť vyzliekať sa, navzájom sa fackovať či bozkávať. Keď neboli spokojní, kričali na nich, aby sa bili poriadne. Podľa obžaloby mali okrem toho chlapcov zhodiť na zem pred psov bez náhubkov, ktorí údajne troch chlapcov pohrýzli. Na mladých Rómoch sa zabávali, celý incident si nahrali na mobil. Záznam neskôr zverejnil denník SME.

Chlapcov na stanicu predviedli pre napadnutie dôchodkyne.

,,Súd zhodnotil, že dôkazy nepostačujú na uznanie viny, a to ani u jedného z obžalovaných, a dokonca dôkazy nesvedčia ani na jednoznačný a nespochybniteľný záver, že sa skutok stal tak, ako ho žaloval prokurátor, prípadne s menšími obmenami pri zachovaní totožnosti skutku,“ povedala sudkyňa po vynesení rozsudku.

Súd uveril vyšetrovateľovi

Medzi obvinenými policajtmi bola aj jedna žena, štyroch stíhali aj za vydieranie. Podľa zákona im hrozili tresty na štyri až dvanásť rokov. Svoju vinu popierali, na záverečné pojednávanie ani jeden z nich neprišiel. Prokuratúra nakoniec nemohla použiť svoj hlavný dôkaz – video z mobilu, keďže podľa súdu nebolo získané zákonným spôsobom. Prokurátor sa proti dnešnému verdiktu odvolal.

,,Súd odkázal poškodených s nárokmi na náhradu nemajetkovej ujmy a trov právneho zastúpenia na občianske súdne konanie,“ odpísala hovorkyňa košického krajského súdu Marcela Gálová.

Podľa súdu boli výpovede chlapcov rozporuplné. ,,V konaní nebolo preukázané, že by boli poškodení utrpeli zranenia v dôsledku pohryznutia psom. Nebolo preukázané, že by boli krvácali zo zranení, ktoré im mali spôsobiť nielen služobné psy, ale aj policajti samotní,“ povedala sudkyňa.

Súd uveril aj výpovedi vyšetrovateľa, ktorý chlapcov po predvedení na stanicu vypočúval. Šikanovanie vraj nevidel a v jeho prítomnosti chlapci údajne neboli zranení, neplakali, ani sa nesťažovali na zdravotné ťažkosti

Ministerstvo verdikt nekomentuje

Bývalý policajný prezident Ján Packa ešte v roku 2009 povedal, že policajti pokazili dobré meno polície. ,,To, čo je na videu, nie je v súlade so zákonom, s etikou policajného zboru a v je to v rozpore s prísahou.“

Ministerstvo vnútra dnešný rozsudok komentovať nechcelo. ,,Ministerstvu neprináleží hodnotiť rozhodnutia súdov,“ odpovedali z tlačového odboru. ,,Rezort sa v tomto prípade rázne s policajtmi, ktorí boli v tomto prípade obžalovaní, vysporiadal, a pre porušenie služobnej prísahy boli prepustení.“

Súd pri dvoch policajtoch rozhodnutie o prepustení zrušil, v policajnom zbore preto zostali dodnes.

Sklamanie, vraví advokátka chlapcov

Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá šikanovaných chlapcov zastupuje, považuje rozsudok za sklamanie. ,,Zdá sa, že slovenská justícia nedokáže zabezpečiť účinný prístup k spravodlivosti ani v tých najvypuklejších a najjednoznačnejších prípadoch krutého a neľudského zaobchádzania v našej spoločnosti,“ povedala pre Denník N.

Súd podľa nej mohol prihliadnuť na video, ktoré policajti nakrútili, no o ich vine vraj svedčili aj ďalšie dôkazy. ,,Mohol vychádzať z výpovedí poškodených, ktoré pre odstup času síce mali určité rozpory, avšak v základe usvedčovali obžalovaných z protiprávneho konania,“ tvrdí Durbáková. Dúfa, že odvolací súd rozhodnutie ešte zvráti.

Samotní chlapci podľa právničky rezignovali na to, že sa dočkajú spravodlivosti. ,,Niektorých z obžalovaných príslušníkov, ktorí sú naspäť v policajnom zbore, aj osobne stretávajú na ulici, čo považujú za výsmech.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie