Denník N

Pozreli sme sa na rýchle kariéry a zvláštnu minulosť mládežníkov Smeru

Ples Mladých sociálnych demokratov. Foto - MSD
Ples Mladých sociálnych demokratov. Foto – MSD

Mladí socialisti obmenili vedenie. Jeden z podpredsedov bol vo volebnej komisii za nepravých Obyčajných ľudí, ďalšiemu zasa začali stavať dom bez povolenia.

Mladí sociálni demokrati (MSD) si minulý týždeň na sneme výrazne obmenili vedenie. Juniorka Roberta Fica má troch nových podpredsedov zo štyroch. Šéfa nevymenili a je ním stále Juraj Gedra, ktorý pred časom vystriedal Andreja Kolesíka.

Pre väčšinu bývalých aj súčasných čelných predstaviteľov smeráckej omladiny je kariéra v MSD aj prísľubom profesionálnej kariéry. Tak je to aj so staronovým vedením mládeže.

Novým podpredsedom sa stal Matúš Šutaj-Eštok, ktorý už je vysokým štátnym úradníkom. Šéfa odboru vnútornej správy na ministerstve školstva z neho urobil ešte na jeseň vtedajší minister Peter Pellegrini. Ten mu prácu priamo ponúkol. „Robili sme už predtým nejaké veci a získal som jeho dôveru,“ vraví Šutaj-Eštok o Pellegrinim, ktorý má so smeráckou omladinou dobré vzťahy.

gedra2
Šéfom MSD je Juraj Gedra, vpravo. Foto – MSD

Tí druhí Obyčajní ľudia

Nový podpredseda Šutaj-Eštok vraví, že je členom mladých socialistov už zhruba sedem rokov. Pred tromi rokmi sa pritom stal členom Ústrednej volebnej komisie za Obyčajných ľudí. Nešlo však o stranu Igora Matoviča, ale o útvar, ktorý si založil bývalý predseda SNS Víťazoslav Moric a podobným názvom sa zrejme snažil prebrať voličov OĽaNO. Moricova strana získala len 0,16 percenta hlasov a Matovičovci sa pýtali, či nešlo o akciu Smeru.

„Neviem, či sú Moricovi, alebo koho, ale bolo to v roku 2012. Ja som vtedy skončil školu. Bol som čerstvým absolventom a dostal som na škole ponuku, už ani neviem od koho, či ich nechcem ako brigádu zastupovať v komisii. Neriešili sa v nej vôbec žiadne politické veci, ale čisto odborné,“ hovorí Šutaj-Eštok. Dostal vraj za to „pár korún“, a označuje to za dobrú skúsenosť.

Moric Denníku N povedal, že Šutaja-Eštoka nepozná. Bolo to podľa neho už pred troma rokmi.

Delegátom sa prihovoril ja premiér. Foto - MSD
Delegátom sa prihovoril aj premiér. Foto – MSD

Rýchle základy

Ďalší nový podpredseda Štefan Žiga sa už v médiách objavil. Košický regionálny politik zaujal pred dva a pol rokom denník Korzár tým, že jeho vilku začali stavať bez stavebného povolenia.

Robotníci bez súhlasu úradov začali budovať základy. Keď sa Žigu novinári na stavbu pýtali, tvárili sa, ako keby sa nič nedialo, a základy rýchlo zahrnuli zeminou. Mládežnícky politik hovoril, že on firme pokyn na stavbu nedal.

gedra_ples
Z plesu MSD. Foto – MSD

Úrady práce krát dva

Za staronového podpredsedu si omladina zvolila Andreja Huttu. Ten sa stal prvýkrát podpredsedom MSD v roku 2013. Časopis Trend o ňom hneď po tom napísal, že jeho firme Newport Consulting House sa podarilo získať zákazku za niekoľko desiatok tisíc eur v štátnej pošte. Mal školiť zamestnancov, ako eliminovať informačné šumy, identifikovať bariéry komunikácie, či rozšíriť si taktiky pre zvládanie stresových situácií.

Huttovu firmu si vybrali cez metódu „prieskum trhu“. Odvtedy Huttove firmy získali viacero zákazok od štátu. Centrálny register zmlúv ich pritom nájde len v období druhej vlády Roberta Fica. Ide o zákazky za viac ako 60-tisíc eur na vzdelávanie a zadávateľom sú úrady práce v Lučenci, Brezne, Trebišove, či v Revúcej.

Celoslovenskému Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorému podliehajú všetky úrady práce, zasa šéfuje ďalší nový podpredseda mládežníkov Marián Valentovič. Ide o niekdajšieho šéfa úradov práce a nemá medzi odborníkmi zlú povesť.

So štátom si rozumie aj staronový predseda. Hoci sa v roku 2012 Juraj Gedra dostal len na predposledné, 149. miesto kandidátky Smeru, stranu zaujal natoľko, že z neho urobila člena Výkonného výboru Fondu národného majetku.

Ján Hrubý kandidoval do europarlamentu, ale neuspel.
Ján Hrubý kandidoval do europarlamentu, ale neuspel.

Hrubý Iuventu vzdal

Mladí ľavičiari na sneme robili aj ďalšie zmeny. Funkciu ústredného tajomníka premenovali na generálneho manažéra. Miesto zostalo Jánovi Hrubému, ktorý kandidoval v parlamente za člena Správnej rady ÚPN. Poslanci Smeru ho však nezvolili ani napriek tomu, že im jeho meno poslanec Andrej Kolesík rozdával na papierikoch. Kolesík to potom popiera, jeho klamstvo však vyvrátila kamera. Odvtedy sa označenie Kolesík stalo posmešnou prezývkou mladých a prehnane ambicióznych klamárov v politike.

Hrubý, ktorý má titul Bc., sa stal na jeseň povereným šéfom štátneho mládežníckeho fondu Iuventa. Keď ministerstvo školstva do podmienok konkurzu dalo prekvapivú podmienku, že na funkciu stačí bakalár, Denník N o tom napísal. Z odpovede ministerstva potom vyplynulo, že Hrubý sa už do konkurzu neprihlásil. ,,Jedna prihlásená uchádzačka spĺňa podmienku vysokoškolského vzdelania I. stupňa, ostatní doposiaľ prihlásení spĺňajú podmienku vysokoškolského vzdelania II. stupňa.“

Andrej Kolesík
Symbolom MSD bol roky Andrej Kolesík. Foto – TASR
Po Kolesíkovi prišiel Juraj Gedra. Foto – TASR

 

Priama cesto do politiky?

Je automatické, že sa funkcionárom MSD otvára aj kariéra v Smere?

Mnohí z nich, podobne ako Ján Hrubý, či zakladatelia mládežníkov Otto Brixi, Andrej Kolesík, Katarína Neveďalová či Anton Martvoň, skončia na voliteľných miestach kandidátky do parlamentu či Európskeho parlamentu.

O zostavovaní kandidátok rozhoduje predsedníctvo strany. Jeho členka Jana Laššáková vraví, že MSD berú ako partnerskú organizáciu. Konkrétny mechanizmus, ako mládežníkov dávajú na kandidátku, však prezradiť nechce. ,,To už je príliš interná vec.“

Kariéra v mládeži nie je podľa spoluzakladateľa MSD Brixiho zárukou kariéry v Smere. ,,Nebolo to (MSD) samozrejme budované s myšlienkou, že by to mala byť kádrová rezerva Smeru. Bola to partia mladých ľudí, ktorí malí podobné videnie sveta. Robili sme akcie – od športových cez sociálne, filantropické.“

Brixi, ktorý je teraz poslancom, vraví, že je dokonca ťažké posúdiť, či mládežníci budú mať vôbec nejaký vplyv pri tvorbe kandidátky Smeru. Ide vraj o to, či si konkrétnych mládežníkov v Smere niekto všimne, ,,aby im zapadol do celkovej mozaiky“.

,,V prvom rade je to o tom, čo má človek za sebou, aký má odborný background,“ vraví nový podpredseda MSD Matúš Šutaj-Eštok. To, či s funkciou u mládežníkov prichádza automaticky miesto na kandidátke Smeru, nevie. Sám nie je členom strany.

Europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová vraví, že mladí socialisti boli veľmi aktívni pri predvolebných kampaniach. ,,Väčšina z nich je vysokoškolsky vzdelaná. Pôsobia aj na fakultách.“ Vníma ich ako „progresívnych mladých ľudí“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie