Denník N

Zatiaľ sa poistenci Všeobecnej zdravotnej stresovať nemusia

Účtovné podvody v štátnej poisťovni nie sú signálom, že by sa kradlo viac ako obyčajne. Len že sa zasa míňalo ako pred voľbami.

V najbližších dňoch sa debata o podvodoch v účtovníctve Všeobecnej zdravotnej poisťovne dostane z médií medzi politikov do parlamentu, čo zaručene spôsobí prehnané tvrdenia opozície, že vinou zlodejov zo Smeru je akútne ohrozená zdravotná starostlivosť, ako aj podobne neprimerané uistenia druhej strany, že sa vlastne nič nedeje. Ako prevenciu ponúkame pokus o vysvetlenie.

Pred dvoma týždňami poslal anonym viacerým médiám (aj Denníku N) obálky s dátami o situácii vo VšZP ku koncu septembra tohto roku. Obsahovali aj pár grafov, ktorými audítori z Deloitte Advisory ilustrovali, ako minulé vedenie štátnej poisťovne zhoršilo reálne hospodárenie a skrývalo to účtovnými trikmi.

V poisťovníckej brandži tomu niektorí hovoria „urobiť to na Zuzu“, pretože čarovaním s technickými rezervami a opravnými položkami k nedobytným pohľadávkam sa preslávila Zuzana Zvolenská ešte ako šéfka Všeobecnej zdravotnej za éry Fico I. Tento raz jej to za vinu klásť nemôžeme, keď si Foraiovo vedenie na jej finty spomenulo, bola už Zvolenská z postu ministerky zdravotníctva odvolaná.

V zásade ide o to, že poisťovňa by mala v účtovníctve rátať aj s nákladmi, ktoré ešte nie sú vyfakturované, ale skôr či neskôr ju dobehnú. Nejde napríklad len o odložené operácie ale najmä o bežné úkony, ktoré už lekári urobili, ale si za ne ešte od poisťovne nestačili vypýtať peniaze.

Dobrou praxou je držať si na to v rezervách 11 až 12 percent ročných tržieb, od jari minulého roku to však Forai a jeho nástupca Vaďura stlačili až k ôsmim percentám. Navonok tak poisťovňa bola zdravá, ale zásoby naozajstných peňazí na účtoch sa jej začali zmenšovať.

Na konci minulého roku mala Všeobecná prebytok na účte okolo 170 miliónov, no míňala takým tempom, že koncom tohto roku by jej už malo naopak chýbať 50 miliónov eur. Znie to hrozivo, ale pre Všeobecnú s ročnými nákladmi okolo troch miliárd eur to znamená len potrebu predĺžiť splatnosť faktúr o jeden týždeň. Žiaden priamy vplyv na dostupnosť zdravotnej starostlivosti to teda mať nebude, poistenci môžu naďalej pokojne spať.

Nervózni by sme mali byť až v prípade, ak by nové vedenie poisťovne a ministerstva nemalo plán, ako tempo míňania nastavené v predvolebnom období zastaviť. Úrad pre dohľad už od poisťovne aj formálne pýta ozdravný plán, ktorého obrysy sú však čitateľné aj z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Ten pomerne podrobne opisuje, kde chcú vo Všeobecnej zdravotnej na nákladoch ušetriť ročne okolo 150 miliónov eur, čo je približne suma, ktorá by mala zastaviť stratové hospodárenie.

Určite však neexistuje žiaden zázračný prútik, ktorým sa dajú peniaze minuté za Foraia a Vaďuru len tak vrátiť do poisťovne. Časť z nich je určite aj v zlých zmluvách, no väčšina je jednoducho minutá nad možnosti poisťovne na bežnú zdravotnú starostlivosť – skončili teda v liekoch, nemocniciach a ambulanciách.

Minister zdravotníctva Drucker a jeho nové vedenie poisťovne teraz musí zdravotníkom a farmafirmám vysvetliť, že to takto ďalej nejde a treba pribrzdiť.

Po tom, čo zo Všeobecnej zdravotnej unikli do médií informácie o falšovaní jej reálneho hospodárenia, to bude o čosi schodnejšia misia.

VšZP

Zdravotnícke kauzy

Teraz najčítanejšie