Denník N

Trump je späť v boji o Biely dom, Clintonovú ničia e-maily a WikiLeaks (1 týždeň do volieb)

Clintonová sa už videla v Bielom dome, no Trumpove šance zvýšilo nové vyšetrovanie FBI. Demokratka zostáva favoritkou, no týždeň pred voľbami sa jej postavenie skomplikovalo.

Prezidentská kampaň už zažila niekoľko zvratov a návratov do súboja o Biely dom. Hillary Clintonová sa od začiatku kampane nevie zbaviť škandálu, ktorý súvisí s tým, že ako ministerka zahraničných vecí používala na pracovné účely súkromný e-mail.

Aj keď výpočty analytikov a sociológov hovoria, že Trumpove šance sú stále nízke, ostatný týždeň vytvoril iný dojem.

Trump sa na Clintonovú dotiahol v prieskumoch, v celoštátnom priemere podľa Real Clear Politics (priemer prieskumov) vedie Clintonová už len o 3 percentá, niektoré prieskumy amerických médií ukazujú medzi kandidátmi len jeden- či dvojpercentný rozdiel.

Aktuálny stav v prieskumoch. Zdroj: realclearpolitics.com
Aktuálny stav v prieskumoch. Zdroj – realclearpolitics.com

Posledný prieskum Washington Post/ABC News dokonca ukázal, že Trump vedie o 1 percento.

Podľa uznávaného štatistika Nata Silvera to nie je iba reakcia na Comeyho. „Nedá sa jasne povedať, nakoľko to odráža reakciu na Comeyho, vzhľadom na to, že voľby sa dramatizovali už predtým. Niežeby Clintonová strácala podporu – rozdiel sa zmenšuje, pretože Trump získava u nerozhodnutých voličov a voličov kandidátov tretích strán,“ napísal Nate Silver.

Demokratka však má aj naďalej omnoho vyššiu šancu na zvolenie. Pravdepodobnosť, že práve ona bude novou prezidentkou USA, klesla na 73 percent, ale Clintonová má stále náskok v zbore voliteľov. Analytici upozorňujú na to, že demokrati od roku 1992 vždy vyhrali 18 štátov plus hlavné mesto Washington, čo by Clintonovej zaručilo 242 voliteľov (potrebuje 270).

Clintonová okrem tradičných demokratických štátov vedie aj v Colorade, New Hampshire, Pensylvánii či Severnej Karolíne a má šancu dosiahnuť dobrý výsledok aj v Arizone či na Aljaške, ktoré zvyknú patriť Republikánskej strane.

Výpočty a štatistiky teda stále favorizujú Clintonovú, no udalosti posledných 7 dní znepokojili nielen ju, ale všetkých demokratov.

Znovu e-maily

FBI bude znovu preverovať Clintonovej e-maily a to, ako zaobchádzala s utajenými informáciámi počas obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí. V USA sa po tomto oznámení strhla veľká mediálna smršť, porovnateľná s tým, keď sa na verejnosť dostala Trumpova nahrávka (aj keď menej kritická voči Clintonovej).

Vyšetrovatelia našli v počítači Anthonyho Weinera, bývalého kongresmana a manžela Clintonovej blízkej spolupracovníčky Humy Abedinovej, tisíce e-mailov. Americké médiá píšu, že podľa ich zdrojov sa tam nachádzali aj správy, ktoré si vymieňali Abedinová a Clintonová.

Trump, samozrejme, obnovené vyšetrovanie okamžite využil a na mítingu so svojimi priaznivcami skandoval, aby Clintonovú poslali do väzenia. Clintonovej e-maily označil za väčší škandál ako aféru Watergate.

Šéf FBI James Comey však sám v liste pre výbor kongresu vyhlásil, že ešte nevie, či nové e-maily obsahujú niečo dôležité, respektíve či môžu zmeniť výsledok predchádzajúceho vyšetrovania, na základe ktorého Clintonovú neobvinili. Je dokonca možné, že mnoho správ je totožných s tými, ktoré vyšetrovatelia mali už predtým.

Demokrati Comeyho rozhodnutie kritizujú a sťažujú sa, že nedostatok informácií, ktoré poskytol, dáva priestor na fabulácie, s ktorými už prichádza aj Trump. Niektorí Comeyho dokonca obviňujú z manipulácie volieb a kritiku na neho namierilo aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré tvrdí, že sa odchýlil od dlhodobej praxe – nekomentovať prebiehajúce vyšetrovanie a nezasahovať do volieb.

Výsledok: Clintonová sa škandálu s e-mailmi zrejme už nikdy nezbaví. Aj ak sa stane prezidentkou, môže čeliť ďalšiemu vyšetrovaniu. Republikáni jej to zrejme budú pripomínať pri každej príležitosti a v prípade, že sa objavia nové informácie, ktoré zhoršia jej pozíciu, demokrati budú mať veľké problémy, aj keby voľby vyhrali.

Znovu WikiLeaks

Clintonovú trápia aj dokumenty, ktoré naďalej zverejňuje portál WikiLeaks. V priebehu minulého týždňa sa na internet dostali ďalšie informácie o tom, ako fungovala nadácia Clintonovcov a že z nej mali prospech aj samotní manželia, ktorí dostávali významné sumy za vystúpenia na akciách veľkých spoločností.

WikiLeaks píše aj o tom, že Clintonová, podobne ako pri bankároch, bola počas súkromných vystúpení benevolentnejšia aj k farmaceutickým firmám. Kým na verejnosti ich obviňuje z toho, že majú prehnané profity a zvyšujú zdravotné náklady, v súkromí vyzdvihovala ich dôležitú úlohu.

Okrem toho sa na portáli objavili aj ďalšie e-maily šéfa Clintonovej volebného štábu Johna Podestu. Tie potvrdzujú podozrenia, o ktorých už hovoril aj Trump. Ukazujú totiž, že Donna Brazilová, demokratická politička a komentátorka CNN, pred debatou demokratov počas primárok písala Clintonovej tímu, aké otázky môžu zaznieť v debate s Berniem Sandersom.

Brazilová už v CNN nepracuje a televízia sa od nej dištancovala, no Trump vďaka tomu získal ďalší argument, ktorý môže počas posledného týždňa kampane využívať.

Výsledok: ani dokumenty, ktoré zverejňuje WikiLeaks, neprispievajú k obľúbenosti a dôveryhodnosti Clintonovej. Najnovšie prieskumy už ukazujú, že Clintonová sa v neobľúbenosti vyrovnala Trumpovi, a bez ohľadu na to, aká je skutočná motivácia WikiLeaks, zverejňované informácie sa určite nečítajú príjemne žiadnemu z voličov, ktorí Clintonovú považujú za lepšiu voľbu.

Trump sa nevzdáva

Hoci to s Trumpovými šancami na víťazstvo vyzeralo veľmi zle, najnovší škandál s e-mailmi mu vrátil nádej, že boj o Biely dom ešte nie je definitívne stratený. Trump sa preto vydal na turné po dôležitých štátoch, ktoré tradične patria demokratom.

Minulý týždeň navštívil Colorado, Nové Mexiko, Michigan aj Wisconsin, kde sa pokúša na svoju stranu získať voličov, ktorí síce chceli voliť Clintonovú, no neboli o tom pevne presvedčení.

Clintonová sa zas v posledných dňoch pred voľbami zameriava na nerozhodnuté štáty, kde bude boj najväčší – Severnú Karolínu, Floridu či Ohio. Washington Post píše, že práve v Ohiu štatistiky o predčasných voličoch ukazujú nižšiu účasť Afroameričanov, ktorí v rokoch 2008 a 2012 v tejto oblasti podržali Obamu. Clintonová preto do predvolebnej kampane vyslala ťažké kalibre – Michelle Obamovú a rappera Jay-Z.

Demokrati zároveň posilnili svoje snahy získať Arizonu, v ktorej naposledy v roku 1996 vyhral Bill Clinton. V štáte majú podľa Washingtonu Post 32 kancelárií a 160 zamestnancov, Trump ani jedného. Počas posledného týždňa navyše chcú na televízne reklamy v Arizone minúť 2 milióny dolárov.

V prospech Clintonovej hovorí aj to, že ju podporujú miestne noviny (demokrata nepodporili 120 rokov) a že v Arizone mimoriadne populárny John McCain kritizuje Trumpa.

Výsledok: Trumpovi spolupracovníci dúfajú, že Trump by mohol v štátoch, kde doteraz nemal veľké šance, na svoju stranu strhnúť hlavne voličov bez vysokoškolského vzdelania, ktorí neboli pevne rozhodnutí, že svoj hlas dajú Clintonovej. Trump tvrdí, že to plánoval dlho a nie je to reakcia na Clintonovej e-maily.

Nové vyšetrovanie e-mailov väčšinu voličov neodradí

Po troch prezidentských debatách sa zdalo, že Clintonovej už nič nezabráni v tom, aby vyhrala voľby. Jej náskok v prieskumoch sa zvýšil a analytici a sociológovia hovorili o takmer 90-percentnej šanci na víťazstvo.

Takzvané „októbrové prekvapenie“ (veľká udalosť, ktorá značne ovplyvní priebeh volieb a poškodí jedného z kandidátov) však nakoniec zafungovalo v neprospech Clintonovej a nové vyšetrovanie, ktoré v súvislosti s e-mailmi demokratky začalo FBI, spôsobilo, že Clintonová ešte nemá víťazstvo isté.

Avšak podobne ako v prípade Trumpovej nahrávky, ani nové vyšetrovanie až tak neovplyvní rozhodnutých voličov a nezmení ich názor na to, koho 8. novembra voliť za nového prezidenta USA.

Najnovší prieskum ukázal, že názor 63 percent voličov sa v dôsledku týchto udalostí nijako nemení. 34 percent priznalo, že šanca na to, že budú voliť Clintonovú, sa znížila. Navyše väčšina z voličov, ktorí povedali, že to znížilo ich podporu pre Clintonovú, sa označuje za republikánov.

Výsledok: nové zistenia FBI posilnia antipatie voličov, ktorí sú proti Clintonovej, a určite odradia aj niektorých nerozhodnutých a demokratov, ktorí pevne nestáli za kandidátkou svojej strany, ale veľké straty by Clintonovej priniesť nemali – na druhej strane totiž stále stojí neobľúbený Trump.

Trump sa snaží získať podporu Indov

Etnické menšiny, prisťahovalci a ich potomkovia sú výrazne proti Trumpovi. Republikán však verí, že má šancu, aby si na svoju stranu získal Indov. Presviedča ich o tom aj v ich vlastnom jazyku.

https://www.youtube.com/watch?v=1PG2V0YnokM

Trump prebral slogan indického premiéra Narendru Modiho, zmenil jeho meno na svoje a používa ho na to, aby si získal voličov s indickým pôvodom. Republikánsky kandidát sa vo videu pozitívne vyjadruje o Modim a hovorí, že Indovia v ňom majú veľkého priateľa.

Výsledok: kampaň v inom jazyku nie je v kozmopolitných Spojených štátoch ničím nezvyčajným. Osobný apel prezidentského kandidáta v hindčine však USA zažívajú prvýkrát. Efekt je otázny, Trumpa chce podľa prieskumov voliť len 7 percent Indov.

Sociálne siete

Trump v roku 2008 chválil Clintonovcov

Clintonovú podporil aj herec James Franco

https://youtu.be/6JiSIUTEM2A

Na Trumpových zjazdoch sa už objavujú aj slučky pre Clintonovú

Bývalý predseda snemovne reprezentantov Newt Gingrich obvinil moderátorku televízie Fox News z toho, že ju „fascinuje sex“

Nie všetci republikáni sa potešili správe o nových e-mailoch

Trump v roku 2013 hovoril o svojom vzťahu s Putinom

https://twitter.com/ShaunKing/status/791370808945889280

Viceprezident Joe Biden reaguje na informáciu o tom, že e-maily pochádzajú z počítača Anthonyho Weinera

Hillary Clintonová oslávila 69. narodeniny. Seth Meyers vo svojej relácii pripravil fiktívne príspevky na jej facebookovej nástenke.

 

Donald Trump

Teraz najčítanejšie