Denník N

Vrátili sa hromadné poľovačky na vlky, ochranári budú pred nimi varovať na Google mapách

Vlk z filmu Vlčie hory. Foto – Jozef Fiala/Arolla Film
Vlk z filmu Vlčie hory. Foto – Jozef Fiala/Arolla Film

Štát umožní poľovníkom spoločne loviť vlka na Poľane a v okolí. Ministerstvo pôdohospodárstva vysvetľuje, že tak chce chrániť jeleniu zver. Ochranári upozornia Brusel.

Zídu sa aj desiatky mužov v maskáčoch a s puškami na ramenách. Psy, honci, hluk. Spoločná poľovačka je pre poľovníkov udalosť. Pri love vlka to doteraz musel byť súboj jedného na jedného. Teraz sa to mení, poľovníci budú v presile.

V utorok sa začala poľovná sezóna a v okolí Poľany štát schválil návrat hromadných poľovačiek na vlka.

Ide o vzácny poľovnícky revír známy najmä veľkými jeleními trofejami. Práve jelene chce takto ministerstvo pôdohospodárstva chrániť.

V posledných rokoch sa pritom lov vlka skôr sprísňoval, zužoval sa priestor, kde je možné naňho strieľať, a znižovala sa aj kvóta na lov vlka.

Mapa: Kde môžu loviť vlka a kde to je zakázané

Mapa lovu vlka. Zdroj: Národné lesnícke centrum Zvolen
Mapa lovu vlka. Zdroj: Národné lesnícke centrum Zvolen

Poľovníci nevedeli vlka trafiť

Na väčšine Slovenska sa toho veľa nemení. Stále platí zákaz loviť vlka v celom poľskom pohraničí a aj v mnohých chránených územiach. Kvóta na lov navyše klesla z minuloročných 90 vlkov na 70. Poľovníci kvótu v minulej sezóne nenaplnili, zabili 43 vlkov. Poľovnícka komora vlani dokonca vyzývala kolegov, aby v love zabrali, lebo im kvótu štát ešte zníži.

Teraz sa im môže dariť viac – vo významnej poľovníckej oblasti Poľana (na 20 hektároch) na strednom Slovensku dostali možnosť loviť vlky aj pri hromadných poľovačkách.

To sa však stalo napriek nesúhlasu ministerstva životného prostredia, Štátnej ochrany prírody, Národného lesníckeho centra či aj Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie