Denník N

Ani Grékov nezachráni zdaňovať viac len veľkých

FOTO - TASR
FOTO – TASR

To, čo Grécko priviedlo na pokraj bankrotu, a stále mu bráni sa pozviechať, bola celonárodná hra – nejakým spôsobom z nej ťažil skoro každý.

Profesionálny revolucionár a nový grécky minister financií Janis Varufakis nie pre práve najspoľahlivejší zdroj informácií. Môže však pokojne mať pravdu, ak tvrdí, že plán reforiem, ktorý Európskej únii a veriteľom predložil, je neurčitý aj preto, lebo mu to poradili kolegovia z iných členských krajín. Nekonkrétny plán bez akýchkoľvek čísel vraj má väčšiu šancu získať súhlas európskych parlamentov. Treba dodať, že aj toho gréckeho.

Je to pravdepodobné už len preto, lebo od plánu reforiem očakáva každý niečo iné. Samotní Gréci v podstate to, že žiadny ani nebude. Niečo sa zase napíše, aby bol pokoj a peniaze tiekli naďalej, a potom sa to doma vybaví tradičným spôsobom: nejako sa to ogabe, aby všetko zostalo pri starom. Trochu podobne sú na tom vlády južného krídla eurozóny (plus Francúzsko), ktoré dúfajú, že ak Grékom takéto nereformovanie a koniec úspor prejdú, budú môcť ísť podobnou cestou, ešte kým tam tiež voľby vyhrá nejaká miestna Syriza.

Severné krídlo, naopak, dúfa v skutočné reformy, aby peniaze naliate do záchrany eurozóny neprišli nazmar a aby najmä nemuseli účty za Grékov a ich prípadných nasledovníkov platiť večne. Medzi inými tiež preto, aby v Nemecku a spol. nevyhrali nejaké budúce voľby domáce odrody Syrizy. Ktoré by sa možno od gréckej líšili len tým, že by boli nominálne pravicové a nechceli by posilnenie peňazovodov v Únii, ale naopak -ich úplné prestrihnutie. Hoci aj za cenu odchodu Nemecka, Británie atď. z EÚ.

Otázka však je, či je robenie seriózneho reformného programu novou aténskou vládou vôbec reálne. Týždenník Trend upozornil ma analýzu chicagskej univerzity, ktorá hovorí, že lepší výber daní pomôže gréckemu rozpočtu len vtedy, ak sa zameria aj na takzvané malé ryby. Len tí, ktorých u nás poznáme pod skratkou SZČO, „mali v roku 2009 neodviesť do gréckej kasy 28 miliárd eur“. Vec sa má tak, že milión menších a malých daňových únikov robí vo svojom súčte v rozpočte rádovo oveľa väčšiu dieru, než niekoľko veľkých, na ktoré chce súčasná vláda zviesť všetku vinu (na toto radi zabúdajú mnohí naši krčmoví ekonómovia, čo nadávajú na korupciu elity, sami však považujú za normálne podvádzať denno-denne v malom).

Samozrejme, je veľmi dôležité potrestať aj veľkých podvodníkov, už len preto, aby bolo urobené spravodlivosti zadosť. Skutočnosť je však taká, že to, čo Grécko priviedlo na pokraj bankrotu, bola celonárodná hra – nejakým spôsobom z nej ťažil skoro každý, a ak vláda s týmto nemá v pláne skoncovať, je jej reformný plán len zdrapom papiera. Či – v horšom prípade – vedomým podvodom.

Lebo tu je práve pes zakopaný. Samostatne zárobkovo činný je v Grécku každý tretí zamestnaný človek (dvojnásobok slovenského čísla). A mnohí z týchto, viac-menej obyčajných Grékov, pobúrených tým, že im zvonka vnucujú nové spôsoby, sú práve voliči vládnych strán. A volili ich aj preto, aby sa nič nezmenilo a aby sa žiadne podobné reformy, ktoré by im vnucovali „severné“ štandardy podnikania a platenia daní, v Grécku nezavádzali. Bude schopná a chce vôbec Syriza ísť aj v tomto proti vlastným voličom?

Bolo by samozrejme fajn, ak by to chcela a dokázala. Pravdepodobnejšie však je, že urobí všetko, len aby sa tomu vyhla. Najmä potom, aby sme k nej boli spravodliví, že pokus o skutočné zdanenie malých podnikateľov neprešiel ani predchádzajúcej vláde. To však znamená, že predĺženie pomoci Grécku na základe tohto neurčitého reformného plánu, ktorý dnes schválil nemecký Spolkový snem, je len ďalší bianco šek s veľmi pochybnou splatnosťou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie